“Photo-Art w Edukacji 1” w Warszawie – październik 2004′
“Photo-Art w Edukacji I i II” to projekt pilotażowy realizowany przy pomocy Komisji Europejskiej z Programem Leonardo da Vinci.
Na dwóch Seminariach “Photo-Art w Edukacji 1+2” w Warszawie w październiku 2004 zostaną opracowane i wprowadzone praktycznie wspólne wytyczne kwalifikacyjne w Kształceniu Zawodowym na Fotografa w celu dostosowania do europejskich kryteriów kształcenia.
W dniach 18-22 października w Zepole Szkół Fototechnicznych w Warszawie odbyło się seminarium “Photo-Art w Edukacji 1”
W spotkaniach brali udział przedstawiciele z Niemiec i Polski:
- Eksperci/fachowcy z FOCON
- Eksperci/fachowcy w dziedzinie wykształcenia i dalszego kształcenia
- Członkowie Czeladniczej i Mistrzowskiej komisji egzaminacyjnej
- Jeden z przedsiębirców jako referent/fachowiec (Rollei Fototechnikc GmbH)
- Wykadowcy Zespołu Szkół Fototechnicznych w Warszawie
- Członkowie Związku Fotografów z Warszawy i Centralnego Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego
- Członkowie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie
Seminaria i warsztaty “Photo-Art w Edukacji 1” obejmowały:
- Przedstawienie i porównanie programów nauczania w Niemczech i Polsce
- Formy przeprowadzania Egzaminów i kryteria oceniania w obu systemach
- Zajęcia praktyczne w dziedzinie fotografii portretowej/People i Still Life/Fotografii technicznej
- Ocena prac egzaminacyjnych z Niemiec i Polski
- Ustalenia zadań praktycznych dla seminariów uczniowskich “Photo-Art w edukacji 2” w Poczdamie
Wspólne działania warsztatowo-seminaryjne uczestników spotkania oraz uczniów ZSF zaowocowały nabyciem nowych umiejętności, wymianą doswiadczeń w zakresie praktyki fotograficznej oraz działań w obszarach kształcenia i formach prowadzenia egzaminów.
Oczywistym stał się fakt konieczności unifikacji standardów oraz procedur egzaminacyjnych dostosowanych do kryteriów europejskich.
“Photo-Art w Edukacji 2” w Niemczech – styczeń 2005′
W styczniu tego roku uczestniczyliśmy w fotograficznych warsztatach szkoleniowych zorganizowanych przez Berlińskie Towarzystwo Fotograficzne Focon pod patronatem Unii Europejskiej. W warsztatach brało udział sześcioro uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielami, dyrektorem naszej szkoły, p. Edwardem Habasem, oraz prezesem Warszawskiego Cechu Fotografii p. Ireneuszem Fertnerem.
Warsztaty dotyczyły fotografii studyjnej i odbywały się w Poczdamskiej Szkole Fotografii. Strona niemiecka reprezentowana była przez wykładowców, oraz uczniów i absolwentów wyżej wymienionej szkoły.
Szkoła w Poczdamie jest bardzo dobrze wyposażona na potrzeby fotografii studyjnej, zarówno lokalowo jak i sprzętowo. Uczniowie mieli do dyspozycji kilka doskonale przygotowanych stanowisk pracy. Mogli swobodnie korzystać z profesjonalnego sprzętu fotograficznego, oświetleniowego i stanowisk komputerowych, co dało możliwość obserwowania i szybkiej analizy wszystkich dokonań fotograficznych: kadrowania, zmiany oświetlenia.
Uczniowie pracowali w dwóch blokach tematycznych:
- fotografia portretowa i mody
- fotografia wielkoformatowa przedmiotu.
Na początku spotkania uczniowie mieli podane tematy ćwiczeń. Jednym z zadań było sfotografowanie butelki wina z możliwością późniejszej obróbki graficznej. Drugim tematem fotografii reklamowej było sfotografowanie zegara z uwzględnieniem myśli – upływ czasu. Uczniowie pracowali w parach, co zaowocowało ciekawymi pomysłami, a jednocześnie uczniowie mogli dzielić się swoimi doświadczeniami i umiejętnościami.
Portret i moda powstały z udziałem przygotowanych modelek z wyrafinowanymi fryzurami i niebanalną odzieżą. Wszystko powstawało pod opieką stylisty, fryzjerów, oraz państwa Schumann pomysłodawców i organizatorów tego spotkania.
Warsztaty zakończyły się długimi rozmowami na temat efektów wspólnej pracy, oraz rozdaniem certyfikatów i uwieńczone zostało zbiorowym zdjęciem wszystkich uczestników spotkania.
(red. A. Migdalska)
A co na to wszystko uczniowie, którzy wzięli udział w warsztatach? Oto jedna z wypowiedzi słuchaczki Studium Policealnego Natalii:
“W styczniu bieżącego roku grupa uczniów naszej szkoły wyjechała na warsztaty fotograficzne do Poczdamu. Miałam szczęście należeć do tego kameralnego grona. W niemieckiej szkole trafiliśmy na bardzo otwartych, sympatycznych ludzi, co wpływało pozytywnie na pracę, która odbywała się w parach Niemiec-Polak. Udało nam się fotografować na sprzęcie, na co dzień dla nas niedostępnym: Hasselbladach, Rolleiflexach i Sinarach, co wzbogaciło nas w znajomości obsługi profesjonalnego sprzętu. Sądzę, że wiele godzin spędzanych tam, nie poszło na marne, gdyż nauczyliśmy się nie tylko techniki, ale także cierpliwości i umiejętności. Część prac to efekty współpracy i kompromisów miedzy osobami w parach, co dla większości z nas było nowym doświadczeniem, ale mieliśmy możliwość wykonywania swoich pomysłów.”