"Órsynuf – portret nieznany" – wystawa fotografii nauczyciela ZSF
Zapraszamy w dniu 13.02.2018 o godz. 18:00 na wernisaż wystawy fotografii dokumentalnej “Órsynuf – portret nieznany” autorstwa Mirosława Kilijańczyka.
Dom Sztuki na Ursynowie (ul. Wiolinowa 14, Warszawa)
Wystawa otwarta do 11.03.2018r.
Andrzej Zygmuntowicz o wystawie pisze tak:
Fotografia dawno temu dołączyła do rodziny sztuk pięknych ale jednocześnie nie opuściła swojego naturalnego środowiska, jakim jest utrwalanie na materiałach światłoczułych obrazów świata rzeczywistego. Jej łatwość zapisywania szczegółów, uciekających uwadze oka czy elementów drugiego planu, czyni zeń doskonałe narzędzie do analizowania kultury materialnej każdego czasu od 1839 roku, gdy fotografia narodziła się.
Z tego potencjału fotografii skorzystał Mirosław Kilijańczyk tworząc swoją wizualną opowieść o Ursynowie – warszawskiej dzielnicy mieszkaniowej, będącej jednym z pierwszych miejsc stawiania domów z wielkiej płyty a mającej swoje początki w 1977 roku.
Czterdzieści lat osiedla to życie dwóch pokoleń w bardzo dynamicznie zmieniających się czasach. Z jednej strony to zaskakujące przemiany społeczno-polityczne, skutkujące innym systemem wartości i zupełnie nową sytuacją materialną. Z drugiej to okres szybkich i rewolucyjnych zmian technologicznych, mających ogromny wpływ na życie zawodowe, towarzyskie i rodzinne, to za ich sprawą tworzą się zupełnie nowe systemy dostępu do informacji – będących niemal stale w zasięgu ręki i nowe systemy relacji międzyludzkich za sprawą mediów społecznościowych. One wszystkie niezauważenie wślizgują się w codzienność i nieustannie zmieniają ją.
Jak w tym wszystkim odnajdują się mieszkańcy największego warszawskiego osiedla? Jak to co dopada wszystkich, i to nie tylko w Polsce, oddziałuje na nich? Czy stworzyli społeczność zwartą podtrzymującą wspólnotę pierwszych osadników? Czy też rozpada się ona pod naporem zindywidualizowanej a często wręcz egoistycznej współczesności?
Bogaty zbiór zdjęć Mirosława Kilijańczyka jest swoistą analizą ludzkich postaw i ich kondycji materialnej. Zdjęcia ujawniają dzisiejsze tendencje w modzie, kulturze dbania o siebie, wyposażania swoich wnętrz, roli drobnych przedmiotów, związanych emocjonalnie z historią bohaterów. To idealny materiał dla socjologa i antropologa kultury, badających życie na osiedlach, specyficznych enklawach, jaką na pewno jest Ursynów. To także materiał do przejrzenia się niczym w lustrze dla zwykłego odbiorcy komunikatów wizualnych i stawianie sobie samemu pytań czy mamy ciągłość, modyfikowaną ewolucyjnie czy rewolucję w obecnym modelu życia społecznego.
Kilijańczyk nie daje odpowiedzi, on zaprasza do wspólnego rozważania czy wspólnoty powstające w nowych miejscach tworzą między sobą silną więź i zindywidualizowany klimat miejsca, czy też ulegają wpływowi zalewającej nas globalizacji rozrywającej tkankę łączącą takie wspólnoty.
Kilka słów o projekcie
Na Ursynowie dzieje się coraz więcej…komunikujemy się ze sobą za pomocą mediów społecznościowych, interesujemy się efektami pracy radnych, zgłaszamy projekty do budżetu partycypacyjnego i z zapałem głosujemy na najbliższe naszemu sercu. Skrzykujemy się na spotkania w lokalnych knajpkach lub umawiamy na wspólne saneczkowanie na Górce Kazurce czy Kopie Cwila. Ursynów żyje, rozwija się, kwitnie, dzięki nam, Ursynowianom, naszemu zapałowi do wspierania ciekawych inicjatyw i naszemu lokalnemu patriotyzmowi.
Spotykamy się w alejkach naszych blokowisk, na placach zabaw, czasem w metrze wpadamy na siebie przez przypadek…. I tak też było z nami…
Spotkanie po latach dwojga ludzi, którzy poznali się w 1983 roku jako malutkie dzieci w szkole podstawowej nr 310 na Hawajskiej zaowocowało ideą projektu Órsynuf. Zapragnęliśmy poznać mieszkańców naszego osiedla, przedstawić ich sobie nawzajem i udokumentować ich codzienność. Utrwalić na fotografiach wizerunek tych osób udokumentować przestrzenie ich mieszkań.
W naszym projekcie chcemy pokazać międzypokoleniowy portret mieszkańców tego niezwykłego osiedla, udokumentować na fotografiach przemijające chwile teraz, gdy Ursynów obchodzi jubileusz 40 – lecia. Naszym marzeniem jest, by towarzyszyć mieszkańcom w kolejnych latach, portretować ich codzienność, zmiany, jakie dokonują się w ich życiach, oraz jak to, co wydarza się dookoła nich, wpływa na jakość ich życia w tej dzielnicy. Chcemy tym samym zapoczątkować ogromne przedsięwzięcie dokumentalne, pewnego rodzaju kronikę. Chcemy ten pomysł przedstawić w dzielnicy i zająć się nim przez kolejne lata.
Być może aż do kolejnej okrągłej rocznicy za dekadę, dwie…
Spotykamy się z mieszkańcami starego Ursynowa, od Końskiego Jaru, przez Imielin, po Natolin. Nagrywamy ich wspomnienia i wykonujemy portrety naszych bohaterów we wnętrzach ich mieszkań. Interesuje nas każdy mieszkaniec naszego blokowiska, zarówno postaci znane, rozpoznawalne w lokalnej społeczności, jak i zwykli Usynowianie, jakimi sami jesteśmy.
Zapraszamy każdą zainteresowaną wystąpieniem w naszym projekcie osobę do kontaktu z nami. Odwiedzimy Państwa w Waszych domach, wysłuchamy Waszych historii, związanych z naszą dzielnicą, unikatowych wspomnień z początku zamieszkania na Ursynowie, bez względu na to, czy mieszkacie tu lat 40 czy 2, sportretujemy Was i Waszych bliskich.
Odbyła się już wystawa fotograficzna na Uniwersytecie Warszawskim przed nami dwie kolejne 13 lutego w Domu Sztuki na Warszawskim Ursynowie we wrześniu naszą wystawę zaprezentujemy w państwowym muzeum w Koszalinie, mamy też wielkie marzenia związane z rozszerzeniem projektu i prezentowaniem go szerszej publiczności, także poprzez wydanie pamiątkowego fotoalbumu.
Szukamy bohaterów naszego projektu, bez względu na wiek, zawód, sytuację rodzinną czy mieszkaniową. Najchętniej wszystkich z Państwa chcielibyśmy w tym projekcie spotkać i sfotografować. Zapraszamy do kontaktu za pośrednictwem facebooka: Órsynuf – portret nieznany.
Lub email : studio@kilijanczyk.pl
Mirosław Kilijańczyk
Ewa Wojciechowska
zapraszamy na stronę projektu
https://www.instagram.com/orsynuf_portret_nieznany/
https://www.facebook.com/groups/1996160003944980/
no images were found