Katalog Biblioteki
Kliknij w obrazek i wejdź do katalogu Biblioteki ZSF
Nasza biblioteka wypożycza swoje zasoby także na czas przerw świątecznych i feryjnych.
Zapraszamy do wypożyczeń!
Najważniejsze informacje
Godziny otwarcia Biblioteki:
- poniedziałek : 8.00-15.15
- wtorek: 8.00-15.15
- środa: 8.00-15.15
- czwartek: 8.00-15.15
- piątek: 8.00-15.15
Zbiory Biblioteki
Zespół Szkół Fototechnicznych posiada w swoich zbiorach ponad 12000 woluminów oraz około 100 kaset CD i VHS.
Biblioteka udostępnia swoje zbiory uczniom, ich rodzicom, nauczycielom oraz pracownikom administracji.
Naszym czytelnikom oferujemy :
- bogaty księgozbiór (lektury, beletrystyka, literatura popularnonaukowa, encyklopedie, słowniki),
- czasopisma: Foto-Kurier, National Geographic, Digital Camera
Wykaz książek dotyczących psychologii i pedagogiki znajdujących się w naszej bibliotece, z których mogą skorzystać rodzice uczniów: Biblioteczka pedagogiczna dla rodziców
Exlibrisy Biblioteki Zespołu Szkół Fototechnicznych:
Oba projekty są wykorzystywane do oznaczenia księgozbioru podręcznego Biblioteki.
Aktualności
Rok szkolny 2024/2025
Czytaj PL – zapraszamy do listopadowego czytania ebooków i słuchania audiobooków
Jak co roku zapraszamy do ogólnopolskiej akcji Czytaj PL.
10 książek w wersji ebook i audiobook dostępne do czytania/słuchania za darmo tylko w listopadzie.
Trochę publicystyki
29-10-2024
Publicystyka to jedno ze źródeł wiedzy o współczesnym świecie. Porusza zagadnienia społeczne, polityczne czy kulturowe, pozwala poszerzać swoje horyzonty, wyrabiać własne zdanie i angażować się w ważne sprawy. Biblioteka ZSF posiada książki również z tej dziedziny. Znajdziecie u nas prace dziennikarzy, eseje, reportaże i analizy dotyczące kwestii społecznych, kulturowych i ekologicznych.
Książki, które tym razem Wam proponujemy to:
L. Anannikowa, Skazani
K. Puzyńska, Policjanci
A. Sabała-Zielińska, TOPR
J. Bator, Japoński wachlarz
P. Maas, Szpieg zabójca
K. Nosowska, A ja żem jej powiedziała
J. Anderman, Fotografie
J. Kopińska, Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadecie?
A. Perez-Reverte, Życie jak w Madrycie
S. Koper, Afery i skandale Drugiej Rzeczypospolitej
Rok szkolny 2023/2024
Zapraszamy do udziału w Ogólnopolskich Wyborach Książek
2024-05-15
Ogólnopolskie Wybory Książek to akcja organizowana przez redakcję branżowego miesięcznika „Biblioteka w Szkole” i środowisko bibliotek z całej Polski. Akcja ma na celu poznanie prawdziwych gustów czytelniczych dzieci i młodzieży oraz promocję czytania dla rozrywki i przyjemności.
Do 15 czerwca na specjalnie przygotowanych i wydrukowanych kartach, możecie głosować na swoje ulubione książki. W bibliotece przygotowaliśmy urnę do wrzucania głosów. Zapraszamy
Nowe książki w bibliotece szkolnej
2024-01-29
Miło nam poinformować, że nasze zbiory powiększyły się o nowe książki, nie tylko lektury ale także świetne książki do czytania w wolnym czasie.
Są to następujące pozycje:
- Tom Hanks, Arcydzieło
- Zdzisław Beksiński, Album malarstwa
- Agnieszka Kulbat, Bujda
- Witold Gombrowicz, Ferdydurke
- Suzanne Collins, Igrzyska śmierci
- Suzanne Collins, Ballada ptaków i węży
- Suzanne Collins, W pierścieniu ognia.
- Suzanne Collins, Kosogłos
- Tom Hanks, Kolekcja nietypowych zdarzeń
- Marek Nowakowski, Książę Nocy
- Andrzej Stasiuk, Opowieści galicyjskie
- Olga Tokarczuk, Profesor Andrews w Warszawie
- Remigiusz Mróz, Projekt Riese
- Katarzyna Berenika Miszczuk, Przesilenie
- Neal Shusterman, Thunderhead
- Neal Shusterman, Kosiarze
- Neal Shusterman, Żniwo
Książki na długie, zimowe wieczory
2023-12-04
Czytanie zimą to nie tylko przyjemna rozrywka, ale również doskonały sposób na cieszenie się zimowym okresem. Zimą wiele osób szuka ciepła i nastrojowości. Czytanie w zimowych miesiącach, zwłaszcza, gdy można otulić się ciepłym kocem, tworzy wyjątkową atmosferę relaksu i spokoju.
Chłodne dni i długie, zimowe wieczory to doskonały czas na wciągające podróże literackie. Czytanie pozwala odkrywać nowe światy i zapominać o zimowej szarzyźnie za oknem. Zimowy czas to również doskonała okazja do rozwijania swoich pasji i zainteresowań poprzez lekturę. Niezależnie od tego, czy fascynuje Cię historia, fantastyka, romans czy kryminał, zimą masz więcej czasu
na zagłębianie się w ulubione tematy.
Śnieżna aura często sprawia, że mamy ochotę na spokojniejsze zajęcia. Czytanie dostarcza intelektualnej stymulacji, rozwijając umysł nawet w okresie, który wielu postrzega jako czas odpoczynku.
Opady śniegu, mróz i zimowy pejzaż mogą stanowić inspirację dla wielu autorów. Czytanie książek z zimowymi opisami przyrody może pomóc lepiej zrozumieć i docenić urodę tego okresu.
Zima to również czas, kiedy warto sięgnąć po ciepłe, poruszające historie. Mogą one dostarczyć emocji i wzruszeń, które idealnie współgrają z zimowym nastrojem.
Tak więc, czytanie zimą to nie tylko forma rozrywki, ale także sposób na wzbogacenie swojego życia wiedzą, emocjami i relaksującym doświadczeniem w zaciszu domowego ogniska.
Na ten czas mamy dla Was wiele fantastycznych książek, w tym też takie, których akcja toczy się właśnie zimą. Serdecznie zapraszamy!
Wypożycz książkę – weź zakładkę
2023-10-22
Od 23 października do każdej książki wypożyczonej z biblioteki szkolnej dodajemy piękną zakładkę (wzór do wyboru) zaprojektowaną przez uczniów ZSF. Zakładki, to zwycięskie i wyróżnione projekty, które wpłynęły na konkurs FOTOzakładka.
“Perły z lamusa czyli dawniej o filmie”
2023-09-10
Drodzy Czytelnicy, tym razem mamy dla Was ciekawostkę. Na wystawie “Perły z lamusa czyli dawniej o filmie” prezentujemy znajdujące się w naszych zbiorach książki z lat 60-tych, 70-tych i 80-tych o filmie jako zjawisku socjologicznym, o polskim kinie, aktorach…Ich autorami są często wybitni krytycy tamtych czasów np. Zygmunt Kałużyński. Zapraszamy szczególnie uczniów klas filmowych ale także wszystkich wielbicieli kina.
Rok szkolny 2022/2023
Polecamy na jesienne wieczory
Nadeszła jesień, wieczory stały się długie i ciemne. A może rozjaśnić je dobrą książką?…W bibliotece przedstawiamy Wam kilkanaście książek, które umilić mogą wolny, jesienny czas m.in.:
Nieśmiała Sarah Morant
Niemota. Święta Dziewica. Lodówa… Eleonore zna doskonale te wszystkie wyzwiska. Stara się puszczać je mimo uszu… a raczej stara się nie okazywać, że robią na niej wrażenie. Bo tak naprawdę wolałaby po prostu zniknąć. Może wtedy nie musiałaby słuchać tych wszystkich obelg, które spadają na nią pomimo… a może właśnie dlatego, że stara się być przezroczysta. Nie zawsze tak było. Nieśmiałość Elie to nie przyczyna, ale skutek traumatycznych przejść sprzed kilku lat. Ostatnie, na co dziewczyna ma ochotę, to słuchać głupich uwag pod swoim adresem. Bo wszystkie trafiają ją prosto w serce.
Podczas gdy Eleonore ćwiczy stawanie się niewidzialną dla otoczenia, podstępem w jej łaski usiłuje wkraść się Jason, nowy uczeń jej szkoły. Chłopak pokazuje przy tym wszystkie swoje twarze – od tandetnego flirciarza, przez mistrza ironii, aż po oblicze, które robi na Elie największe wrażenie. Okazuje się, że pod maską zawadiaki i podrywacza Jason skrywa też niezwykłą umiejętność bycia… przyjacielem. A właśnie za tym Elie najbardziej tęskni: za przyjacielem, który odszedł, zostawiając ją samą sobie w najgorszym możliwym momencie, gdy pewnego popołudnia jej życie roztrzaskało się w drobny mak. Ale czy nowa, szalona znajomość na pewno wróży coś dobrego? Gdy Eleonore nie potrafi już zapanować nad mętlikiem w głowie, przeszłość ponownie daje o sobie znać, a sprawy zaczynają toczyć się w niespodziewany sposób.
Oto historia przejmująca, smutna, ale niepozbawiona szczęśliwego zakończenia, która da ci nadzieję, jeśli ją straciłaś, i pozwoli uwierzyć w to, że wszystko może mieć swój happy end. Poruszający debiut nastoletniej belgijskiej autorki.
Bruno Karolina Wójciak
Trzy tomy przedstawiające losy kilkorga bohaterów – ich piekło rodzinne w czasach, gdy byli dziećmi, a następnie wpływ wydarzeń, których byli świadkami i uczestnikami w dzieciństwie, na ich dorosłe życie. Portrety tak zwanych dobrych, przykładnych rodzin, które do perfekcji opanowały stwarzanie pozorów, ukrywając ciągnący się latami horror przemocy domowej, zaniedbywania dzieci czy problemów alkoholowych. Wraz z powrotem Bruna do domu wracają mroczne i skrywane przez dziesięć lat sekrety. Co tak naprawde wydarzyło sie w dwóch sąsiadujących ze sobą domach?
Genialna przyjaciółka Elena Ferrante
Sześćdziesięcioletnia Elena Greco dowiaduje się, że Lila, jej przyjaciółka z czasów dzieciństwa, zniknęła bez śladu. Elena przypuszcza, że przyjaciółka wprowadziła w życie swoje odwieczne pragnienie zniknięcia ze świata, w którym żyła, usunąwszy przedtem wszelkie ślady swego istnienia. Chcąc znaleźć wytłumaczenie dla tego gestu, Elena postanawia opowiedzieć niezwykłą historię ich przyjaźni. I tu rozpoczyna się podróż w przeszłość, która przeniesie czytelnika w lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku, na przedmieścia Neapolu.Niezwykła opowieść o przyjaźni i dążeniu do wyrwania się z rzeczywistości zdominowanej przez biedę, ciemnotę i przemoc.
Tiny Pretty Things (tom 1) Sona Charaipotra, Dhonielle Clayton
Połączenie „Czarnego Łabędzia” i „Pretty Little Liars” – poruszająca historia o uczennicach elitarnej szkoły baletowej, które zrobią wszystko w walce o tytuł najlepszej na roku. Kłamstwa i manipulacje to nie wszystko do czego są zdolne, żeby wygrać… Gigi, Bette i June to trzy najlepsze uczennice ekskluzywnej szkoły baletowej na Manhattanie. Gigi, która jest wolnym duchem, chce po prostu tańczyć, mimo, że ta pasja może kosztować ją życie. Pochodząca z uprzywilejowanej rodziny Bette zrobi wszystko, żeby prześcignąć siostrę, która jest znaną gwiazdą baletu. Ale June też musi wygrać, bo jeśli tego nie zrobi – jej matka położy kres jej marzeniom o karierze tanecznej raz na zawsze. Najlepsze przyjaciółki mogą okazać się największymi wrogami, kiedy w grę wchodzi szansa na wielką karierę.
Nie ma tego złego Marcin Mortka
Jedni mówią, że Złe to kraina za Gwiżdżącymi Górami. Inni utrzymują, że Złe to wszyscy, których Dolina wygnała, w tym magowie. Mieszkają w górach i hodują w sobie nienawiść, aż nie mogą jej znieść – wtedy sięgają po oręż i ruszają do ataku. Są też tacy, co twierdzą, że Złe to moc. I że to ona zmienia ludzi w bestie.
Edmund zwany Kociołkiem, niegdyś żołnierz w armii księcia Stefana, dziś spełniony mąż i ojciec, a do tego karczmarz słynny na całe Wichrowiny, wdepnął w bagno, które podejrzanie zalatuje Złem. Razem ze swą drużyną do zadań specjalnych – socjopatycznym elfem, goblinem zwiadowcą, pełnym tajemnic guślarzem, charakternym krasnoludem i jednym z ostatnich prawdziwych rycerzy Doli – otrzymał zlecenie, które okazało się czymś więcej niż zwykłe dostarczanie przesyłek czy osłanianie karawan.
Karczemne bijatyki, dworskie spiski, nocne biesiadowanie, walka z potworami, a do tego kuchnia taka, że palce lizać!
Przekonaj się, co jeszcze czeka na Ciebie w Dolinie!
Metro 2035 Dmitry Glukhovsky
Miejsce człowieka nie jest pod ziemią. Żyjecie w tunelach jak robaki! Tu nie ma dla nas jutra. Metro to cmentarz. Nie będziemy tu ludźmi. Nie stworzymy niczego nowego. Nie rozwiniemy się. Chorujemy tu. Wyradzamy się. Nie ma powietrza. Nie ma miejsca. Jest ciasno.
Trzecia wojna światowa starła ludzkość z powierzchni Ziemi. Planeta opustoszała. Całe miasta obróciły się w proch i pył. Przestał istnieć transport, zamarła komunikacja. Radio milczy na wszystkich częstotliwościach. W Moskwie przeżyli tylko ci, którzy przy wtórze syren alarmowych zdążyli dobiec do bram metra. Tam, na głębokości dziesiątek metrów, na stacjach i w tunelach, ludzie próbują przeczekać koniec cywilizacji. W miejsce utraconego ogromnego świata stworzyli swój własny ułomny światek. Czepiają się życia i ani myślą się poddać. Pewnie marzą o powrocie na powierzchnię – kiedyś, kiedy obniży się poziom radiacji. I nie tracą nadziei na odnalezienie innych ocalałych…
Metro 2035 kontynuuje historię Artema z pierwszego tomu kultowej serii. Na tę książkę miliony czekały przez całe dziesięć lat, a prawa do tłumaczenia wydawnictwa wykupiły na długo przed jej ukończeniem. Metro 2035 jest przy tym książką niezależną i również od niej można zacząć przygodę z cyklem Glukhovskiego, który podbił serca czytelników w Rosji i na całym świecie.
Pamiętajcie, że oprócz tych, które prezentujemy na wystawce, czeka na Was jeszcze ponad 10 tysięcy innych tytułów. Serdecznie zapraszamy!
opisy książek: lubimyczytać.pl
Czytaj.pl – bierzemy udział w największej akcji czytelniczej w kraju
Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni ebooków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony plakacie promującym akcję. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć wyjątkowe bestsellery. W tym roku dzięki aplikacji Woblink, fani literatury mają możliwość pobrania za darmo 18 książek, wśród których znajdują się tytuły królujące na listach bestsellerów, nagradzane, docenione przez krytyków, i takie, które podbiły serca czytelników.
Plakaty z kodem QR do pobrania oraz informacje o udostępnianych książkach można znaleźć na terenie szkoły, na tablicy informacyjnej przed biblioteką a także w załączonym linku. Miłej lektury.
Kto czyta książki, ten ma formę, by prowadzić ciekawe rozmowy, rozwijać wyobraźnię, poszerzać horyzonty czy uczyć się nowych rzeczy.
Rok szkolny 2021/2022
Wakacje – czytaj co chcesz nie to, co musisz
Wakacje to dobry czas na odpoczynek. Każdy odpoczywa inaczej, ale warto pamiętać, że wakacyjna pogoda nie zawsze dopisuje. Książki dopiszą zawsze. Dlatego warto przed wakacjami zajrzeć do szkolnej biblioteki i na czas wakacji pożyczyć to, co chciałoby się przeczytać a nie to , co jak np. lektury czytać musicie.
Życzymy wspaniałej pogody i wciągającej lektury.
Wspaniali-niedoskonali. Fascynujące biografie.
17-02-2022
Każdy z nas jest autorem własnej biografii, ale czasami warto zajrzeć w zakamarki losów innych. Zachęcamy do sięgnięcia po prezentowane przez bibliotekę fascynujące biografie z ekspozycji zatytułowanej “Wspaniali-niedoskonali”.
Przygarnij książkę
07-02-2022
Większość z nas chce czuć się potrzebnym – książki również :-). Zapraszamy do zainteresowania się akcją biblioteki szkolnej “Przygarnij książkę”. Na regale przed biblioteką leżą książki, które, jeśli Was zainteresują, możecie zabrać do domu. Możecie również na półce położyć książkę, którą przeczytaliście i chcecie teraz polecić i przekazać innym.
Ferie z książką? Dobry pomysł!
18-01-2022
Ferie to czas na mniejsze i większe przyjemności. Można poszaleć na łyżwach, iść do kina, spotkać się ze znajomymi itp.
Proponujemy jednak inny pomysł, który sprawdzi się niezależnie od pogody za oknem: wieczory z ciekawą książką.
Zapraszamy więc do Biblioteki Szkolnej. Czeka na Was wiele godnych polecenia tytułów, w tym książki zakupione ostatnio w ramach funduszy pozyskanych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Są to powieści obyczajowe poruszające także sprawy ważne dla nastolatków. Znajdzie się coś dla wielbicieli sensacji, literatury fantasy i chcących wiedzieć jak radzić sobie z codziennymi problemami.
Serdecznie zapraszamy!
Patroni 2022 roku
07-01-2022
Zapraszamy do zapoznania się z nową wystawą znajdującą się przed biblioteką szkolną. Tym razem prezentujemy sylwetki patronów rozpoczynającego się 2022 roku:
- Marii Konopnickiej
- Marii Grzegorzewskiej
- Wandy Rutkiewicz
- Ignacego Łukasiewicza
- Józefa Wybickiego
- Jerzego Mackiewicza
- Romantyzmu polskiego
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w naszej szkole
10-12-2021
Miło nam poinformować że Branżowa Szkoła Fototechniczna I-go stopnia, wchodząca w skład Zespołu Szkół Fototechnicznych otrzymała dofinansowanie w wysokości 5000 zł w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025”.
Celem programu jest rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.
Po konsultacjach z uczniami, nauczycielami i rodzicami biblioteka zakupiła 116 tytułów. Są to powieści obyczajowe, książki sensacyjne, kryminały, poradniki z dziedziny psychologii itp.
Książki już zostały opracowane i włączone do naszych zbiorów. Każda książka została też oznaczona naklejką z logo programu.
Serdecznie zapraszamy do wypożyczania i czytania.
Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego “Jesienne zaczytanie”
05-12-2021
Na konkurs nadesłano 22 prace. Jury w składzie pani Małgorzata Frączek, pan Łukasz Niewiadomski oraz nauczyciele-bibliotekarze Monika Słońska i Dorota Regulska wyłoniło dwóch laureatów.
I miejsce zajął Jakub Banasiewicz z klasy 1TA.
Wyróżnienie otrzymał Eryk Samulski również z klasy 1Ta.
Zwycięzcom gratulujemy!
Nagrody dla uczniów zostaną wręczone po przerwie świątecznej.