EKO Z TWOJĄ WOLĄ
DZIAŁANIA W RAMACH REALIZACJI PROJEKTU W ROKU SZKOLNYM 2022/2023
Czy można zrobić coś dobrego dla naszej planety?
Można!
21 kwietnia, uczniowie naszej szkoły biorąc udział w ogólnopolskiej akcji “Sprzątamy dla Polski” usunęli śmieci zalegające w naszej okolicy.
Celem tego przedsięwzięcia jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska – poczynając od uprzątania śmieci, poprzez promocję i stosowanie selektywnej zbiórki odpadów po długofalowe, rozbudowane programy ekologiczne.
Chcesz wiedzieć co to jest żywność organiczna? Obejrzyj naszą prezentację.
Żywność organiczna – Bądź Eko z Twoją Wolą
DZIAŁANIA W RAMACH REALIZACJI PROJEKTU W ROKU SZKOLNYM 2021/2022
27-05-2022
Tytoń: zagrożenie dla naszego środowiska”
“Tytoń: zagrożenie dla naszego środowiska” to hasło obchodzonego 31 maja Światowego Dnia bez Tytoniu 2022.
Akcja ta została zainicjowana na Konferencji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1988 r. w Madrycie, a jej celem jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia tytoniu.
W tym roku dodatkowym celem akcji jest skupienie wagi na negatywnym wpływie przemysłu tytoniowego na środowisko, które nas otacza. Tegoroczne hasło ma też za zadanie dać osobom palącym dodatkowy powód do rzucenia nałogu!
23-04-2022
Finał akcji “Sprzątamy dla Polski”
Dnia 22.04.2022 odbył się finał akcji “Sprzątamy dla Polski”. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie “Dla Polski”. Celem akcji jest troska o środowisko naturalne w swojej najbliższej okolicy oraz kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro. Uczniowie w ramach zajęć wychowania fizycznego sprzątali teren wokół ZSF. Mimo tego, że nie jest to duży obszar zebraliśmy około 10 worków śmieci.
Wpływ wyborów żywieniowych na klimat
W ostatnich dniach w klasach pierwszych na zajęciach edukacji zdrowotnej został omówiony temat dotyczący wpływu naszych wyborów żywieniowych na klimat. Do przeprowadzenia lekcji zainspirowały nas działania w ramach projektu Food Wave, którego koordynatorem jest urząd m.st. Warszawy. Zachęcamy osoby zainteresowane tematem, do zapoznania się z prezentacją.
03-02-2022
Kampania ekologiczna ” Dbaj o klimat. Redukuj CO2″ .
20-09-2022
Ogólnopolska akcja Sprzątanie Świata – „Myślę, więc nie śmiecę”
W piątek 17.09.2021 r uczniowie z klas pierwszych i drugich wraz z opiekunami , zaopatrzeni w rękawiczki i worki na śmieci sprzątali teren wokół szkoły i pobliskie ulice. Znaleziska jak co roku zaskakują i smucą.
Certyfikat uczestnictwa w akcji Sprzątanie Świata
18-02-2022
Akcja ekologiczna – “Oddaj używany telefon komórkowy”
W nawiązaniu do międzynarodowej akcji „Sprzątanie Świata 2021”, włączamy się po raz kolejny do aktywnego uczestnictwa w XVII edycji ogólnopolskiego konkursu pod hasłem:
ODDAJ UŻYWANY TELEFON KOMÓRKOWY. POMAGAJĄC INNYM – POMAGASZ SWOJEJ SZKOLE
Zbieramy stare, używane, niepotrzebne telefony komórkowe bez baterii. Telefony po ewentualnej naprawie i usunięciu wszelkich danych trafiają do krajów rozwijających się w Afryce i Azji gdzie będą jeszcze przez lata służyć innym dzieciom.
Termin : 23.09 .2021 do 19.11.2021
Miejsce zbiórki: biblioteka szkolna
Szczegóły na stronie:
http://ekophone.pl/konkurs-ekophone/
DZIAŁANIA W RAMACH REALIZACJI PROJEKTU W ROKU SZKOLNYM 2020/2021
Regulamin Konkursu Fotograficznego “Eko-potrawa”
W bieżącym roku szkolnym uczestniczymy w projekcie realizowanym w szkołach Dzielnicy Wola, który ma na celu popularyzację edukacji ekologicznej oraz podnoszenie świadomości i kształtowanie postaw proekologicznych.
Sprzątanie Świata
„Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”
We wrześniu wzięliśmy udział w akcji Sprzątanie Świata, która w tym roku przebiegała pod hasłem „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”. W dniu 25.09.2020 roku uczniowie klas pierwszych i drugich wyposażeni w worki i rękawiczki ochronne, wspólnie z nauczycielami wychowania fizycznego i edukacji dla bezpieczeństwa, sprzątali teren wokół szkoły segregując zebrane śmieci. Przed rozpoczęciem zbierania odpadów nauczyciele poinstruowali uczniów o zasadach bezpiecznej pracy. W klasie III TC na godzinie wychowawczej przypomniane zostały zasady i cele segregacji śmieci oraz coraz bardziej popularna w Polsce filozofia ZERO WASTE.
Konkurs fotograficzny w ramach programu Eko z Twoja Wolą dobiegł końca.
Tematem konkursu było wykorzystanie produktów ekologicznych do przygotowania potraw. Współzawodnictwo poprzedziły zajęcia dotyczące żywności ekologicznej przeprowadzone w klasach na wszystkich poziomach nauczania.
Konkurs miał na celu:
- pogłębianie wiedzy na temat ekologii i ekologicznej żywności,
- podnoszenie świadomości młodych konsumentów poprzez promowanie certyfikowanych produktów rolnictwa ekologicznego,
- kształtowanie postaw zdrowego żywienia wśród młodzieży.
Laureatką konkursu została uczennica klasy 3 can Agata Walencik.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w zmaganiach i gratulujemy umiejętności fotograficznych i kulinarnych.
Oto zwycięskie zdjęcie i przepis na sfotografowaną potrawę.
TALARKI Z SELERA:
- korzeń selera 2 sztuki
- świeży tymianek wedle uznania
- oliwa 3 łyżki
- sól morska do smaku
- pieprz mielony do smaku
PESTO JARMUŻOWE:
- nerkowce 2 łyżki
- jarmuż 30-40 g
- oliwa 60 ml
- sok z cytryny 2 łyżki
- parmezan 10 g
- czosnek 1 ząbek
- sól morska do smaku
- pieprz mielony do smaku
- Seler obieramy, przecinamy na pół i tniemy w drobne talarki. Wrzucamy do miski wraz z listkami świeżego tymianku. Dodajemy oliwę, szczyptę soli i pieprz. Mieszamy, a następnie rozkładamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy około 25 minut w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni – warzywa powinny być miękkie i delikatnie przyrumienione.
- W tym czasie przygotowujemy pesto. Pokruszone nerkowce prażymy na suchej patelni. Jarmuż myjemy, odrywamy twarde łodyżki. Miękkie liście blendujemy z oliwą, sokiem z cytryny, prażonymi orzeszkami, pokruszonym parmezanem i czosnkiem, by uzyskać jednolitą konsystencję. Doprawiamy szczyptą soli i pieprzu.
W ramach programu Eko z Twoją Wolą we wszystkich klasach naszej szkoły zostały przeprowadzone zajęcia na temat żywności ekologicznej. Lekcje miały na celu pogłębić wiedzę młodzieży na temat produktów rolnictwa ekologicznego. Dodatkowo do klasy 3tc została zaproszona prelegentka z SGGW Pani Alicja Ponder. Opowiadała o tym jak powstaje żywność ekologiczna, jakie warunki musi spełnić rolnik aby jego wyroby otrzymały odpowiedni certyfikat oraz jakie są zalety i wady takich produktów. Osoby zainteresowane tematem zapraszamy do odwiedzenia bloga Pani Alicji: https://www.e-organicleaf.com/alicja-ponder/
Tradycja sadzenia drzew przez maturzystów
W związku z realizacją jednego z priorytetów edukacyjnych, w którym biorą udział wolskie placówki oświatowe w roku szkolnym 2020/2021 (Projekt „ECO Z TWOJĄ WOLĄ”), tegoroczni maturzyści jak co roku zaangażowali się w akcję sadzenia drzew. Pomysłodawcą akcji jest Urząd Dzielnicy Wola m. st. Warszawy. Działania te służą podnoszeniu świadomości ekologicznej i społecznej dotyczącej roli zadrzewień w miastach oraz kształtowaniu postaw proekologicznych młodzieży.
Najważniejszą funkcją drzew, mającą bezpośredni wpływ na nasze życie, ale też na życie na całej planecie, to produkcja tlenu i pochłanianie dwutlenku węgla. Drzewa neutralizują również zanieczyszczenia powietrza (mniejsze cząsteczki pochłaniają, większe osiadają na liściach i gałęziach). Dzięki temu potrafią ograniczyć zapylenie powietrza nawet do 75%. Poza tym zmniejszają zanieczyszczenie tlenkiem węgla, tlenkami azotu, ozonu i szczególnie niebezpiecznymi wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi.
EDUKACJA KLIMATYCZNA
Zmiany klimatu mają wpływ na wszystkie części świata. Polarne czapy lodowe topnieją, a poziom mórz wzrasta. W niektórych regionach ekstremalne zjawiska pogodowe i opady deszczu stają się coraz częstsze, podczas gdy inne cierpią z powodu ciężkich fal upałów i susz. Przewiduje się, że zjawiska te nasilą się w ciągu następnych kilkudziesięciu lat. Aby ułatwić uczniom zrozumienie tych ważnych dla ich obecnego życia oraz ich przyszłości problemów cywilizacyjnych, wskazać kierunek niezbędnych zmian i zmotywować do działania na edukacji zdrowotnej we wszystkich klasach pierwszych zostały przeprowadzone zajęcia z edukacji klimatycznej.
Na lekcji poruszane były następujące zagadnienia:
➢ czym jest i na czym polega zmiana klimatu,
➢ jakie są najważniejsze przyczyny zmiany klimatu,
➢ jakie są najważniejsze konsekwencje i zagrożenia związane ze zmianą klimatu,
➢ jakie działania należy podejmować, żeby spowolnić zmianę klimatu i ograniczyć jej konsekwencje.
A to obraz tego jak uczniowie widzą ten problem:
Żywność ekologiczna, funkcjonująca także pod nazwą biologiczna lub organiczna i skrótami “eko”, “bio”, to określenie żywności produkowanej metodą rolnictwa ekologicznego z dbałością o środowisko naturalne i dobrostan zwierząt. Na Woli jest sporo miejsc dla wymagających osób, które dbają o swoje zdrowie i po prostu chcą wiedzieć, co jedzą. Oraz dla tych, którzy, jedząc zdrowe produkty, chcą mieć świadomość, że wspierają ekologiczne gospodarstwa. Poniżej (na mapce) są przedstawione miejsca, w których można zjeść lub kupić żywność ekologiczną:)