Rok szkolny 2024/2025
Szlachetna inicjatywa – nasi uczniowie oddają krew!
Festiwal Inspirujących Ekspresyjnych Szkolnych Talentów Artystycznych FIESTA
10-12-2024
I Edycja Festiwalu Inspirujących Ekspresyjnych Szkolnych Talentów Artystycznych FIESTA już za nami! Zespół muzyczny, w którym perkusistą jest uczeń z klasy 1 TF Fryderyk Knapkiewicz, zaprezentował własne dwa utwory muzyczne. Decyzją jury i głosami publiczności zespół Fryderyka zdobył największą ilość punktów i zwyciężył w I Festiwalu Szkolnych Talentów. Mikołajkowa FIESTA zgromadziła na jednej scenie wyjątkowe talenty muzyczne i licznie przybyłą publiczność.
Gratulujemy sukcesu i życzymy dalszych sukcesów na scenie.
Olimpiada ZUS
-
Julian Koźlicki z klasy 2 CAN
-
Jakub Pawlik z klasy 2TF
-
Szymon Demianiuk oraz Igor Bartczak z klasy 2TF
Rozwijanie kompetencji kluczowych
21-11-2024
W dniu 18. 11. 2024 roku uczniowie klasy 3 Ta i 4 CAN uczestniczyli w warsztatach „Twórcze myślenie w biznesie. Kreatywność jako kompetencja przyszłości” organizowanych w ramach doradztwa zawodowego przez doradców Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Warsztaty prowadził Pan dr Dariusz Danilewicz ze Szkoły Głównej Handlowej. Celem warsztatów było rozwijanie kompetencji kreatywnego myślenia i zastosowania kreatywności w środowisku biznesowym. Podczas warsztatów uczniowie pracowali w grupach poznając techniki twórczego myślenia, wzmacniając kreatywność i zdolność tworzenia własnych innowacyjnych pomysłów.
Fitness and Tattoos
Szkoła Do hymnu
12-11-2024
W piątek 8.11.2024 roku świętując rocznicę Narodowego Święta Niepodległości po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”. Podobnie jak w ubiegłych latach wspólne odśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu narodowego o symbolicznej godzinie 11:11.
Wizyta uczniów ZSF na Starych Powązkach
07-11-2024
Odwiedzając cmentarze i groby naszych bliskich pamiętaliśmy o tych, którzy swoją postawą i wybitnymi osiągnięciami zasłużyli się dla naszego kraju, miasta czy lokalnej społeczności. Niech pamięć o zmarłych trwa w naszych sercach i inspiruje kolejne pokolenia.
Zbiórka pieniędzy dla Powodzian
30-10-2024
Samorząd Uczniowski wraz z wolontariatem ZSF przeprowadził zbiórkę pieniędzy dla Powodzian ze Stronia Ślaskiego, poszkodowanych przez żywioł we wrześniu 2024 r. Zebrano łącznie 1300 złotych. Pieniądze przeznaczono na remont przedszkola przy ulicy Nadbrzeżnej, które podczas powodzi utraciło wiele sprzętów. W porozumieniu z Panią dyrektor przedszkola zebrana kwota trafiła na konto Rady Rodziców.
Dziękujemy wszystkim pracownikom i uczniom za pomoc w zbiórce. Brawo ZSF!
Program profilaktyczny Godzina Dla Młodych Głów
23-10-2024
Sztuczna inteligencja w zielonej produkcji filmowej
22-10-2024
W dniu 21 października klasa 5TC uczestniczyła w inspirujących warsztatach filmowych w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Tematem przewodnim warsztatów była sztuczna inteligencja i ekologia w filmowych procesach produkcyjnych. Wykłady prowadzili: Marek Pawlikowski – twórca multimedialny oraz Ewa Szwarc – producentka filmowa. Wykładowcy dzielili się swoimi praktycznymi doświadczeniami i rozwiązaniami w pracy z projektami filmowymi.
„Spotkanie z fotografem”- Agnieszka Rayss
17-10-2024
Uroczyste ślubowanie klas pierwszych
16-10-2024
W dniu 15 października 2024 roku odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Uroczystość rozpoczęło wprowadzenie sztandaru szkoły i odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie uczniowie klas czwartych i piątych przekazali sztandar na ręce drugoklasistów. Uroczystość uświetniło przemówienie pani dyrektor Grażyny Dobrzyńskiej – Klepacz.
Bohaterami dnia były klasy pierwsze. Każda z nich miała za zadanie opowiedzieć o sobie i każda zrobiła to nieco inaczej – program wypełniły występy muzyczne, prezentacja filmu i autoprezentacje.
Kolejnym punktem programu był konkurs dotyczący wiedzy o szkole, znanych postaciach kultury oraz muzyki filmowej.
Następnie pani pedagog Dorota Wójcik ogłosiła wyniki konkursu na rymowankę „Szkoda życia na hejt…”, przeprowadzonego w czasie zajęć integracyjnych klas pierwszych.
Wyróżnienie i słodkie upominki otrzymali uczniowie klas pierwszych: Anastasiia Morokhova, Julia Cieślik, Kateryna Larina, Klaudia Chmielewska, Fryderyk Knapkiewicz, Marta Rzempołuch, Ash Kuca i Samira Ulmentaeva.
Wybory samorządowe w ZSF
11-10-2024
W dniu 10.10.2024 w Zespole Szkół Fototechnicznych odbyły się wybory Samorządowe na rok szkolny 2024/25.
W Kampanii Wyborczej startowało 11 kandydatów ( Uczniów /Uczennic).
W głosowaniu wzięła udział cała społeczność uczniowska.
Oddano 426 ważnych głosów w tym:
- 353 głosy papierowe ,
- 73 e -głosy,
- 41 głosów unieważnionych.
Wyniki przedstawiają się następująco:
PRZEWODNICZĄCA : Pola Wójcik z klasy 3tf
Vice PRZEWODNICZĄCY: Bartosz Sasinowski z klasy 2 tf
SEKRETARZ: Maja Dylińska z klasy 3tb
Nad transparentnością wyborów, pod opieką pani Elżbiety Sokołowskiej, czuwali:
- Wiktoria Nowakowska 1tf,
- Bruno Strzeszewski 1tf,
- Dorota Michałowska 3tf.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy w Samorządzie Uczniowskim!
Zbiórka pieniędzy dla Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia
10-10-2024
Z okazji XXIV Dnia Papieskiego 9 października w holu budynku głównego można było kupić kremówki.
Środki uzyskane z ich sprzedaży wesprą Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Razem pomagamy ratować życie!
09-10-2024
8 października w Zespole Szkół nr 36 im. M. Kasprzaka odbyła się kolejna akcja honorowego krwiodawstwa!
Grupa naszych uczniów przyłączyła się do niej i oddała krew potrzebującym.
Każdego dnia setki osób potrzebuje transfuzji krwi. Oddawanie krwi jest bezpieczne i bezbolesne, a krew jednej osoby może uratować nawet kilka istnień ludzkich.
Zapraszamy na kolejne akcje.
Razem możemy więcej!
Bierzemy udział w targach GOLDEXPO Warszawa 2024
08-10-2024
W dniach 3 i 4 października grupa uczniów wraz z nauczycielami brała udział w targach GOLDEXPO Warszawa 2024. Była to już kolejna edycja konkursu “Człowiek-Biżuteria-Świat”, organizowanego przez Fundację dla Rozwoju Polskiej Branży Złotniczo-Jubilerskiej. W zaaranżowanych dwóch studiach fotograficznych oraz w plenerze uczniowie w roli fotografów, modeli oraz wizażystów realizowali zdjęcia portretowe z biżuterią. Praca pod presją czasu, w trudnych warunkach wymagała od uczniów kreatywności, świetnej organizacji oraz elastycznego podejścia do pracy. Kolejnym etapem będzie edycja i postprodukcja zdjęć, obrady jury, wyłonienie laureatów konkursu, przygotowanie kalendarza na 2025 oraz wystawa w Pałacu Chodkiewiczów w Warszawie. Bardzo dziękujemy organizatorom za owocną wieloletnią współpracę oraz uczniom za udział i zaangażowanie w projekcie.
Koordynatorki projektu w ZSF: Małgorzata Frączek, Renata Woroniecka
Autorzy fotorelacji: Yarosłav Poltavskyi 5can, Eryk Okólski – Samulski 4Ta
Międzynarodowy Dzień Języków Obcych
27-09-2024
Dnia 26 września świętowaliśmy w szkole Dzień Języków Obcych – międzynarodowe święto, ustanowione w imieniu Rady Europy.
W tym dniu nasi uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy w przeróżnych quizach i grach dotyczących kultury, historii oraz zwyczajów w krajach całego świata. Klasa 2 CAN przygotowała słodki poczęstunek i stoisko kulturowe, natomiast wszyscy nasi uczniowie mieli możliwość uczestnictwa w lekcjach językowych, rozgrywkach klasowych i szkolnych.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w Dniu Języków Obcych oraz zapraszamy za rok !
Zespół nauczycieli języków obcych.
Akcja “Sprzątanie Świata”
23-09-2024
Wizyta w Muzeum Kolejnictwa
20-09-2024
W ramach integracji uczniów klasy 1 TA udaliśmy się do Muzeum Kolejnictwa. „Stacja Muzeum” znajduje się w budynku dawnego dworca Warszawa Główna, co już na wstępie nadaje mu wyjątkowy klimat. Muzeum ze względu na posiadane zbiory jest doskonałym źródłem inspiracji dla artystów fotografików. Zabytkowe parowozy i wagony znajdujące się w skansenie stanowią barwną scenografię dla osób szukających ciekawego pleneru fotograficznego. Jest to zatem idealne miejsce na oryginalną sesję zdjęciową do portfolio.
Po wejściu do muzeum, przywitała nas Pani przewodnik, która opowiedziała o historii kolejnictwa w Polsce i na świecie. Pierwszym punktem programu była wystawa stała, gdzie mogliśmy zobaczyć różnorodne eksponaty związane z kolejnictwem, takie jak stare bilety, mundury kolejarzy, a także modele pociągów. Następnie przeszliśmy do skansenu na świeżym powietrzu, gdzie zgromadzono jednostki zabytkowego taboru kolejowego: pociąg pancerny, kolekcję lokomotyw parowych, wagony towarowe, lokomotywy wąskotorowe oraz elektryczne będące wcześniej na wyposażeniu PKP. Szczególną uwagę przyciągnęły parowozy różnych typów oraz unikatowy pociąg pancerny. Mogliśmy również wejść do wnętrza niektórych wagonów, co pozwoliło nam poczuć się jak prawdziwi podróżnicy sprzed lat.
Oczywiście warto wspomnieć o integracji klasy. Wspólne spędzenie czasu z rówieśnikami, lepsze poznanie się i nawiązanie koleżeńskich relacji między sobą to bardzo ważny aspekt każdej wycieczki. W ramach projektu „Kulturalna szkoła na Mazowszu” mogliśmy skorzystać z oferty edukacyjnej „Stacji Muzeum” za preferencyjną cenę biletu wstępu – 1 zł . Program jest organizowany w celach upowszechniania dziedzictwa kulturowego Mazowsza, rozwijania zainteresowań i kreatywności, umożliwienia mazowieckim uczniom większego dostępu do kultury.
Piknik promujący honorowe krwiodawstwo
16-09-2024
W piątek, 13 września nasza szkoła gościła w Zespole Szkół im. M. Kasprzaka nr 36, na pikniku promującym honorowe krwiodawstwo. Było to wydarzenie pełne atrakcji, które przyciągnęło wielu zainteresowanych uczniów i nauczycieli. Prelekcje o znaczeniu donacji krwi, fotobudka, symulator dachowania, pokaz udzielania pierwszej pomocy i wiele innych aktywności sprawiły, że piknik był nie tylko pouczający, ale i pełen zabawy. Impreza została uświetniona przez dwa koncerty młodzieżowych zespołów muzycznych – Kasprzak Band oraz Healing Joke. Fotoreportaż z pikniku zrobili uczniowie ZSF: Anastasiia Overchuk, Przemysław Niczyporuk i Mateusz Sitarczuk z kl 2bf. Plakat promujący to wydarzenie zaprojektował Szymon Dudek z kl 4c. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do jego organizacji!
Spotkanie z przedstawicielem firmy Canon
05-09-2024
4 września uczniowie klasy 1CAN spotkali się z panem Piotrem Wieczorkiem – przedstawicielem firmy Canon. Nasz gość opowiedział o współpracy firmy ze szkołą, m.in. o spotkaniach i warsztatach organizowanych przez Canon dla młodzieży ZSF.
Następnie uczniowie krótko przedstawili swoje zainteresowania dotyczące różnych rodzajów fotografii – mówili o fotografowaniu np. mody, sportu, nieba, miasta…
Pan Piotr Wieczorek opisywał także z pasją świat fotografii: udział w festiwalach, wystawach oraz sukcesy polskich fotografów. Ze spotkania uczniowie wyszli zadowoleni i zaciekawieni.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
03-09-2024
2 września w Zespole Szkól Fototechnicznych odbyło się rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025. Uroczystość poprowadziły uczennice z klasy 3BF.
Rozpoczęło ją wystąpienie Pani Dyrektor Grażyny Dobrzyńskiej-Klepacz, która powitała zebranych i pogratulowała wyboru szkoły młodzieży z klas pierwszych. Życzyła uczniom sukcesów w nowym roku szkolnym oraz rozwijania pasji fotograficznych. Nowym uczniom przedstawiła też kadrę pedagogiczną.
Wszystkim pierwszoklasistom i ich starszym kolegom życzymy sukcesów w nauce i zadowolenia z edukacji na Spokojnej.
Rok szkolny 2023/2024
Odwiedziliśmy Festiwal Fotoforma
Klasa 1TF pojawiła się na Stadionie Narodowym na wyjątkowym festiwalu dla miłośników fotografowania i filmowania. To czas inspiracji i edukacji, nowinek sprzętowych, spotkań z mistrzami oraz pasjonatami z całej Polski. Duża dawka wiedzy i inspiracji!
Fotorelacja z Muzeum Powstania Warszawskiego
W dniu 14 czerwca klasa 1TF zwiedzała wraz z przewodnikiem niezwykłą wystawę w Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzeum mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XX w. u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej na Woli. W niepowtarzalny sposób zaprojektowana ekspozycja muzealna oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają powstańczą rzeczywistość. Wytyczona trasa przedstawia chronologię wydarzeń i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne. To wyjątkowe miejsce, które pomaga zrozumieć historyczne wydarzenia i pamiętać o tych, którzy oddali swoje życie w obronie tego miasta. Poniżej nasza fotorelacja.
Spotkania z historią Woli dla uczniów wolskich szkół oraz wszystkich chętnych
W maju 2024 r. zakończyliśmy realizację projektu finansowanego
z budżetu obywatelskiego w 2024 roku „Spotkania z historią Woli dla uczniów wolskich szkół oraz wszystkich chętnych“.
W ramach projektu w Zespole Szkół Fototechnicznych zorganizowane zostało wydarzenie, podczas którego historyk Pan Michał Komuda wygłosił wyjątkowo interesujący wykład pt. „Powstanie Warszawskie na Woli. Rzeź Woli“. Dla obecnych na wykładzie uczniów wolskich szkół ponadpodstawowych i ich nauczycieli spotkanie z historykiem Muzeum Powstania Warszawskiego, wybitnym znawcą tematyki związanej z Powstaniem Warszawskim, Panem Michałem Komudą, było niezapomnianą lekcja historii.
Fotorelacja z plenerowych lekcji muzealnych
W piątek 17 maja klasa 2CAN i klasa 1TF uczestniczyły w dwóch plenerowych lekcjach muzealnych pt: “Stare Miasto – widoki wczoraj i dziś” oraz “Style architektoniczne w Warszawie” organizowanych przez Muzeum Warszawy.
Spacer ukazujący zmiany najstarszej części Warszawy – często bardzo subtelne, ale odzwierciedlające sytuację i przemiany społeczne oraz kulturowe, wynikające zarówno z wieloletnich procesów, jak i gwałtownych wydarzeń historycznych.
Zastanowimy się, czy i jak niewielki fragment miasta może skupiać w sobie i pokazywać kilkusetletnią historię całego miasta. Co uległo zmianie i dlaczego, a co pozostaje niezmienne? Porównamy współczesne widoki Warszawy z ich odpowiednikami z różnych epok i sprawdzimy, jak czytać miasto od szczegółu do ogółu.
Jaki styl ma Warszawa? Czy jesteśmy w stanie rozpoznać stołeczny gotyk, klasycyzm czy barok? A może Warszawa to miasto nowoczesnych bloków i modernizmu? Zagłębimy się w ciasne uliczki Starego Miasta, aby doświadczyć uroku okolicznych budynków i zakamarków. Poszukamy gotyckich cegieł. A potem spojrzymy na otaczającą nas współczesną przestrzeń miejską. W rezultacie uczestnicy i uczestniczki poznają w praktyce style architektoniczne oraz nauczą się, jak je rozpoznawać i interpretować.
Wyniki XXII edycji konkursu fotograficznego pt. „Jesteś naszą dumą Warszawo, choć … miało Cię nie być – 80 lat po …”
Komisja konkursowa w składzie:
Pani Renata Woroniecka – przewodnicząca
Pani Grażyna Dobrzyńska-Klepacz
Pani Małgorzata Frączek
Pani Dorota Okoń
dokonała oceny zgłoszonych prac do konkursu
„Jesteś naszą dumą Warszawo, choć … miało Cię nie być – 80 lat po…”
i wyłoniła następujących laureatów:
Srebrne Muszkiety 2024
Powiedz “nie” dla raka piersi – warsztaty
14 maja, w ramach programu edukacyjnego „NORMALNE, ŻE JE POZNAJĘ”, odbyły się w naszej szkole warsztaty z profilaktyki raka piersi. Ich celem było podniesienie świadomości na temat raka piersi wśród młodzieży szkolnej i dostarczenie wiedzy na temat wczesnego wykrywania i profilaktyki nowotworowej.
Poniżej, przypomnienie o tym jak ważna jest profilaktyka nowotworowa.
Profilaktyka raka piersi: jak chronić się przed nowotworem?
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet w Polsce. Co roku diagnozuje się go u około 20 tysięcy pań. Na szczęście, dzięki odpowiedniej profilaktyce i wczesnemu wykryciu, szanse na wyleczenie są bardzo wysokie.
Czynniki ryzyka raka piersi
Istnieje wiele czynników, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi. Niektóre z nich są niezależne od nas, np.:
- płeć żeńska
- wiek powyżej 50 lat
- występowanie raka piersi w rodzinie
- mutacje genów BRCA1 i BRCA2
- wczesna pierwsza miesiączka
- późna menopauza
- brak porodów lub pierwszy poród po 30 roku życia
- długotrwałe stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ)
- nadmierna masa ciała i otyłość
- nadużywanie alkoholu
- palenie papierosów
Inne czynniki ryzyka można modyfikować, zmieniając styl życia. Ważne jest, aby:
- utrzymywać zdrową wagę ciała
- regularnie się ruszać
- zdrowo się odżywiać
- ograniczyć spożycie alkoholu
- nie palić papierosów
- karmić piersią
- unikać stresu
Profilaktyka raka piersi
- Profilaktyka raka piersi obejmuje kilka kluczowych elementów:
- Samobadanie piersi: Należy je wykonywać regularnie, co miesiąc, najlepiej kilka dni po zakończeniu miesiączki.
- Badania lekarskie: Raz w roku należy udać się na wizytę kontrolną do ginekologa, który zbada piersi
- i zleci odpowiednie badania.
- Mammografia: Jest to podstawowe badanie przesiewowe w kierunku raka piersi. Kobiety w wieku 50-69 lat powinny wykonywać mammografię co 2 lata, a kobiety w grupie ryzyka częściej.
- Badania obrazowe: W zależności od wskazań lekarskich mogą być wykonane dodatkowe badania obrazowe, takie jak USG piersi, rezonans magnetyczny (MRI) piersi.
Wczesne wykrywanie raka piersi
Wczesne wykrycie raka piersi jest kluczowe dla skutecznego leczenia. Nowotwór wykryty we wczesnym stadium jest łatwiejszy do wyleczenia i daje większe szanse na całkowite wyzdrowienie.
Gdzie szukać pomocy?
Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub obawy dotyczące raka piersi, skonsultuj się z lekarzem. Więcej informacji na temat profilaktyki i leczenia raka piersi można znaleźć na stronach internetowych:
http://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/profilaktyka-raka-piersi
https://www.amazonkifederacja.pl/
Pamiętaj! Rak piersi jest groźnym nowotworem, ale nie jest wyrokiem. Dzięki odpowiedniej profilaktyce i wczesnemu wykryciu można skutecznie go leczyć i żyć długo i zdrowo.
Źródła:
http://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/profilaktyka-raka-piersi
https://www.amazonkifederacja.pl/
https://journals.viamedica.pl/onkologia_w_praktyce_klin_edu/article/view/90614
https://copernicus.gda.pl/uslugi-medyczne/wojewodzkie-centrum-onkologii/copernicus-mamma-centrum
Udział w akcji “Sprzątamy dla Polski”
22 kwietnia 2024, dla uczczenia Międzynarodowego Dnia Ziemi, uczniowie klasy 2 TB włączyli się w akcję “Sprzątamy dla Polski”. Młodzież zaopatrzona w rękawice ochronne i plastikowe worki zadbała o czystość terenu w okolicy szkoły oraz wzdłuż ulicy Spokojnej. Jesteśmy przekonani, że ta proeklogiczna akcja stanowi w dzisiejszych czasach jedną z form nowoczesnego, zielonego patriotyzmu. Dzięki takiej akcji młodzi ludzie mogą zadbać nie tylko o środowisko naturalne w swojej najbliższej okolicy, ale także kształtować postawy odpowiedzialności za wspólne dobro.
Wyróżnienie za aktywne korzystanie z narzędzi cyfrowych oferowanych przez środowisko Eduwarszawa.
Chcieliśmy się podzielić radosną informacją, że nasza Pani Profesor Agata Bujan – nauczycielka Podstaw Przedsiębiorczości oraz Biznesu i Zarządzania- otrzymała wyróżnienie za aktywne korzystanie z narzędzi cyfrowych oferowanych przez środowisko Eduwarszawa.
Uroczysta konferencja zorganizowana przez Biuro Edukacji M. St. Warszawy odbyła się w Terminalu Kultury Gocław. Wyróżnienia wręczała pani Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawa w obecności Mazowieckiej Kurator Oświaty pani Wioletty Krzyżanowskiej.
Oprawę fotograficzną konferencji wykonali uczniowie naszej społeczności szkolnej pod opieką
Pani Elżbiety Sokołowskiej. Uczniowie którzy uczestniczyli w fotorelacji tego wydarzenia:
Julia Derlatka klasa 2TF
Dorota Michałowska 2TF
Maria Pruska 2TF
Przemysław Niczyporuk 1BF
Serdecznie Dziękujemy za wyróżnienie i wspólne zdjęcia.
Wyniki konkursu dla klas pod patronatem Canon Polska.
- I miejsce Julia Wójtowicz “Heartless” z klasy 3 Can
- II miejsce Patryk Fronczak “Strach na wróble” z klasy 3 Can
- III miejsce Malina Chodźko “bez tytułu” z klasy 1 Can
- I wyróżnienie Oliwia Mita “bez tytułu” z klasy 3 Can
- II wyróżnienie Hanna Czarnik “bez tytułu” z klasy 3 Can
- III wyróżnienie Lana Lisnytsia “Sztuka fotografii” z klasy 1 Can
Smaki Warszawy
Rozstrzygnięcie warszawskiego konkursu graficznego „Zielona Warszawa”
Każda z nich opatrzona jest krótkim tekstem, który wyraża Wasze uczucia i refleksje związane z danym miejscem.
Te liryczne opisy stanowią swoisty most między obrazem a emocją, pozwalając lepiej zrozumieć, co sprawia, że dane miejsce jest Wam bliskie.
Zapraszamy do odkrycia, jak piękna i zielona potrafi być Warszawa w oczach uczniów.
miejsce I
Irma Mezei
z Niepublicznego Liceum Sztuk Plastycznych
Cosinus
miejsce II
Filip Ślesiński
z Zespołu Szkół Poligraficznych
wyróżnienie
Franciszek Kożuchowski
z Zespołu Szkół Poligraficznych
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i nadesłane prace.
Grażyna Dobrzyńska-Klepacz
Kacper Aleksandruk
Anna Głąbińska
Ewa Lachowska
“BE SMART, BE COOL BE BEST AT SCHOOL”- drugi etap dzielnicowego konkursu z języka angielskiego
Plener fotograficzny w Mrągowie
„Spotkanie z fotografem”- Tomasz Sikora
W dniu 9 kwietnia, na sali projekcyjnej, odbyło się spotkanie z wybitnym polskim artystą – panem Tomaszem Sikorą – fotografem, twórcą plakatów teatralnych i filmowych, ilustracji książkowych, realizatorem prac dla europejskich i amerykańskich agencji reklamowych. Uczniowie mieli okazję odbyć niezwykle inspirującą podróż fotograficzną poprzez autorskie projekty realizowane w Polsce i Australii aż po międzynarodowe zlecenia komercyjne. Spotkanie cieszyło się tak dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, że pan Tomasz obiecał jeszcze nas odwiedzić. Dla tych, którzy czują niedosyt po spotkaniu, nasz gość zostawił „kapitalny” książkowy prezent wraz z dedykacją, który niebawem będzie dostępny w szkolnej bibliotece.
III miejsce w VII Międzyszkolnych Mistrzostwach w pływaniu grzbietowym
Wielkie gratulacje dla Bartosza Sasinowskiego, ucznia klasy 1 TF za zajęcie III miejsca
w VII Międzyszkolnych Mistrzostwach ZSSiL nr 2 w pływaniu grzbietowym.
Życzymy Bartoszowi dalszych sukcesów!
Bierzemy udział w projekcie „Varsavianistyczna Szkoła”
Zespół Szkół Fototechnicznych przystąpił w roku szkolnym 2023/24 do projektu edukacyjnego „Varsavianistyczna Szkoła” organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy.
Głównymi założeniami tego przedsięwzięcia jest: upowszechnienie wśród uczniów wiedzy o Warszawie – jej przeszłości i teraźniejszości, promocja aktywności twórczej uczniów w poznawaniu Warszawy, podnoszenie efektywności i atrakcyjności pracy dydaktycznej związanej z poznawaniem własnego miasta, integracja społeczności szkolnej wokół działań na rzecz Warszawy, branie udziału w uroczystościach rocznicowych odbywających się w Warszawie, współpraca ze środowiskiem lokalnym i instytucjami działającymi na rzecz edukacji varsavianistycznej.
Wynik działań szkolnych podlega ocenie przez Kapitułę Konkursu powołaną przez Zarząd Główny TPW. Finalnie szkoła może otrzymać certyfikat „Varsavianistycznej Szkoły”.
Bieżące informacje o działaniach szkoły związanych z realizacją projektu znajdują się na naszej stronie internetowej w zakładce: Projekty. Zachęcamy do zapoznawania się z aktualnymi informacjami i aktywnego udziału w projekcie!
I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej
Nasza uczennica – Amelia Majek z klasy 3 Can – zdobyła I miejsca w Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej, organizowanym przez Zespół Szkół nr 5 im. Stefana Kisielewskiego w Warszawie. Amelia wygrała w kategorii solowej dla szkół ponadpodstawowych. Serdecznie gratulujemy!
Wizyta w Muzeum Żydów Polskich Polin
Dnia 23.02.2024 r. klasa 3tc wybrała się do Muzeum Żydów Polskich Polin, znajdującego się w warszawskim śródmieściu. Wystawa, którą Zwiedzali, opowiadała o ścisłym powiązaniu historii Warszawy z historią społeczności żydowskiej. Wniosła ona duży wkład do kultury przedwojennej Warszawy, dając stolicy wielu przedstawicieli świata literackiego, artystycznego i naukowego. Przykładami są m.in. Julian Tuwim, Władysław Szpilman czy Janusz Korczak. Uczniów najbardziej zainteresowały sale, w których opisana była historia polskich i warszawskich Żydów XIX i XX stulecia. Zatrzymywali się tam przez dłuższy czas, z zainteresowaniem wczytując się w treść podanych informacji. Byli bardzo zadowoleni z obejrzanej w Polin ekspozycji i wyszli bogatsi o nową wiedzę.
fot.: Wiktoria Opłotna, kl. 3TC
Niedaleko pada jabłko…
W lutym 2024 grupa młodzieży wraz z opiekunem B.Skipirzepska pozyskała fundusze z Fundacji Santander na realizacje projektu Niedaleko pada jabłko. W skład grupy wchodzili uczniowie z klasy III TC , IV CAN oraz IV TA.
Projekt podzielono na etapy, w których pierwszym było zebranie materiałów na temat relacji pomiędzy dzieckiem i rodzicem. Przeprowadzono wywiady z psychoterapeutami oraz ankiety wśród rówieśników młodzieży biorącej udział w projekcie.
Scenariusz do filmu powstał pod czas wyjazdu do Gdańska, gdzie ustalono dalsze plany realizacji projektu Niedaleko pada jabłko. W trakcie prac nad filmem powstały tez pewne trudności wynikające z obsadą filmu. Brak było aktora do roli ojca. Dopiero w czerwcu udało się skompletować pełną obsadę do realizacji materiału filmowego.
Do ekipy filmowej dołączyła uczennica klasy V TB, która wykonała plakaty reklamowe do konkursu graficznego.
Materiał zebrany do tej pory pozwolił na stworzenie dwóch filmów jednego dokumentującego przeprowadzone wywiady oraz fragmentu filmu Niedaleko pada jabłko.
Zdjęcia z planu filmowego – Kania Polska
Kawiarenka Walentynkowa
Wolontariusze Europejscy po raz kolejny na Spokojnej
14. lutego naszą szkołę po raz kolejny odwiedzili wolontariusze z Fundacji im. Roberta Schumana. Tym razem gościliśmy Mafaldę z Portugalii, która poprowadziła warsztaty na temat praw człowieka w Unii Europejskiej. Z kolei Carla z Francji przybliżyła uczniom kulturę i język francuski. Nie możemy się już doczekać kolejnych spotkań i warsztatów z wolontariuszami.
Warsztaty fotograficzne zorganizowane przez firmę Canon
W dniu 12 lutego klasy 1Can i 2Can wzięły udział w warsztatach przygotowanych przez firmę Canon Polska. W trakcie zajęć uczniowie mieli okazję zapoznać się z najnowszymi modelami aparatów oraz obiektywów firmy Canon. Uczestnicy poznali różnice oraz pomiędzy aparatami lusterkowymi i bezlusterkowcami. Przetestowali możliwości nowego sprzętu oraz poznali najnowsze zapowiedzi technologiczne w branży fotograficznej.
Rozstrzygnięcie konkursu “Złap za słowo stylowo”
- miejsce I – Zuzanna Buż z klasy IV Can za plakat promujący Diunę
- miejsce II – Wiktoria Goska z klasy IV Can za plakat promujący Metro 2033
- miejsce III ex aequo:
- wyróżnienie – Gabriela Kóźlik za plakat promujący Penelope Douglas.
Pierwsze spotkanie Klubu Książkowego
20.12.2023 r. miało miejsce pierwsze spotkanie Klubu Książkowego. W szkolnej bibliotece odbyła się ciekawa dyskusja, dotycząca najpopularniejszego dzieła J.D. Salingera – „Buszujący w zbożu”. Po latach kontrowersji i marginalizowania utworu, okrzyknięto go jedną z najważniejszych książek XX wieku. Podczas spotkania dzieliliśmy się różnorodnymi opiniami i spostrzeżeniami dotyczącymi dzieła, poruszając nowe wątki i poznając historię z wielu perspektyw.
Zainteresowanych rozmową na temat intrygujących książek, zapraszamy na nasze następne spotkanie, które odbędzie się po feriach (dokładniejszy termin zostanie ogłoszony na tablicy przy bibliotece szkolnej). Następną książką, którą poddamy dyskusji, będzie „Proces” Franza Kafki.
Wyróżnienie w XVIII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Portretowej 2023
Jest nam bardzo miło podzielić się informacją, że uczennica z klasy 2TF – Dorota Michałowska została wyróżniona w XVIII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Portretowej 2023: Portret czyli... Organizatorem konkursu i fundatorem nagród była firma Cool Pics. Konkurs tematycznie dotyczył portretu w szerokim rozumieniu tego słowa. Zgłaszane prace miały ukazywać człowieka za pomocą fotografii przy pełnej dowolności interpretacyjnej, portret w klasycznym podejściu, beauty, portret w modzie, dokument, reportaż, portret jako eksperyment, autoportret, portret jako sztuka współczesna, selfie.
Fotografie autorstwa Doroty Michałowskiej otrzymały wyróżnienie.
Gratulujemy! Życzymy kolejnych wyzwań fotograficznych.
Jasełka na Spokojnej
Okres Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen radości, życzliwości, refleksji, nadziei i serdecznych spotkań w gronie uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Fototechnicznych. Stało się tradycją, że chętni uczniowie spotykają się na wspólnym kolędowaniu i przedstawieniu wigilijnym – Jasełkach.
W tym roku pod okiem pani prof. Doroty Nowosad to widowisko sięgające początków XIII wieku zostało przygotowane przez grupę uczniów klas pierwszych, drugich i maturalnych.
Kontynuując naszą szkolną tradycję uczniowie przygotowali przedstawienie o Bożym Narodzeniu. W tle spektaklu rozbrzmiewały pastorałki i kolędy.
Te uroczyste chwile przeżywali wspólnie z nami: ksiądz proboszcz parafii św. Karola Boromeusza, kanonik Jacek Laskowski, Dyrekcja ZSF oraz chętni uczniowie i uczennice.
Całe spotkanie uświetniło przekazanie przez harcerzy (uczniów naszej szkoły) na ręce Pani Dyrektor – światła z Groty Betlejemskiej.
Atmosfera tego dnia wzmacnia nasze szkolne relacje i buduje niezapomniane więzi.
A cytując niemieckiego poetę Johanna Wolfgang von Goethego można by rzec:
„Chwilo trwaj…”
Fotografie wykonały: Julia Derlatka i Maria Pruska
Nowy numer gazetki szkolnej Macoolatura
Oddajemy w Wasze ręce 3 numer szkolnej gazetki. Miłego czytania.
Macoolatura 3 – internet – POBIERZ
Pożegnanie
Z wielkim bólem informujemy o nagłej śmierci naszego drogiego Kolegi, Absolwenta i wybitnego Pedagoga Zespołu Szkół Fototechnicznych, Mistrza Fotografii Zamku Królewskiego w Warszawie Andrzeja Ringa. Uroczystości pogrzebowe
odbędą się dnia 27 grudnia (środa) o godz. 1200 w Kościele Świętego Karola Boromeusza – Cmentarz Stare Powązki.
Głód, brud i wesela – godzina wychowawcza w ramach udziału w akcji BohaterON
Uczniowie klasy 3 TA i klasy 4 TC zorganizowali godzinę wychowawczą na temat: Głód, brud i wesela w ramach akcji BohaterON. Obejrzeliśmy film na temat wspomniany powyżej. W trakcie oglądania komentowaliśmy podawane informacje. Szczególnie zwróciły naszą uwagę potrawy przygotowywane przez Powstańców. Mąka i marmolada na wodzie była dla nas wielkim zaskoczeniem, także jej przygotowanie w warunkach powstańczej walki. Pewnym zaskoczeniem było też kino podczas wojny, bo wiemy, że przygotowanie nawet krótkiego materiału jest trudne do wykonania. Podczas powstania trzeba było nakręcić materiał, a potem podać go obróbce chemicznej i procesowi kopiowania. To niestety nie były czasy smartfonów i iphonów, gdzie w kilka sekund uzyskujemy nowe informacje i obrazy. Bardzo podziwiamy zaangażowanie osób, które przygotowywały te krótkie relacje z działań walczącej Warszawy.
Nasza godzina wychowawcza na temat Głód, brud i wesela rozciągnęła się w czasie. Scenki do zadanych tematów przygotowane zostały na drugiej godzinie lekcyjnej. Ich tematy to: Powstańcze wesele, Zdobywanie wody i Wspólny posiłek. Potraktowaliśmy to jako konkurs fotograficzny wykonanej inscenizacji. Najlepsze zdjęcie to Wspólny posiłek. Uczniowie klasy 3TA Ola, Kinga i Adam przesłali też pocztówkę dla Powstańców. Wykonali jej wersję cyfrową oraz pracę plastyczną.
Nasi uczniowie podczas opisanych zajęć wykazali się współpracą w grupie i to pokazuje, że wirtualny świat ich tak bardzo nie pochłonął. Zajęcia odbyły się pod czujnym okiem koordynatorek projektu pani Beaty Skipirzepskiej i Małgorzaty Mrozek. Dziękujemy.
Zakończyliśmy zbiórkę toreb!
Informujemy, że zebrane torby materiałowe i plastikowe „z uszami” czekają na przekazanie Fundacji Daj Herbatę. Bardzo dziękujemy za wsparcie naszej zbiórki! Jeśli ktoś chciałby zaangażować się w akcje pomocowe na rzecz beneficjentów Fundacji, może to zrobić na wiele sposobów. Szczegółowe informacje w poście Fundacji Daj Herbatę!
https://www.facebook.com/dajherbate/?locale=pl_PL
Dziękujemy!
30 listopada w Dniu Kolorowych Skarpetek udało nam się wspólnie osiągnąć zamierzone cele: zebraliśmy skarpety, które za pośrednictwem Armii Zbawienia trafią do rodzin ubogich oraz do osób w kryzysie bezdomności jak również sprawiliśmy wspólnie, że było kolorowo.
Zajęcia strzeleckie
W czwartkowe przedpołudnie (30.11.2023) tym razem klasa 1 Can wybrała się na zajęcia strzeleckie. Z niewielkimi przygodami udało nam się dotrzeć na Łazienkowską. Uczniowie spędzili miło czas w swoim towarzystwie , przyswajając jednocześnie nowe wiadomości i umiejętności. Co zaowocowało bardzo dobrymi wynikami. Klasowymi zwycięzcami zostali: Szymon, Dominika i Lana.
“Niewidzialna wystawa” w ramach projektu „Klasa w Warszawie. Warszawa z klasą”
24 listopada uczniowie klasy 1TF wraz z opiekunami w ramach projektu „Klasa w Warszawie. Warszawa z klasą” mieli przyjemność uczestniczyć w poruszającej i niezwykłej wystawie, która była całkowicie niewidzialna. Wystawa skłoniła do rozmów o wartościach takich jak empatia, wrażliwość, integracja. Poprzez kontakt z najnowszymi rozwiązaniami sensorycznymi poznawanie perspektywy doświadczania świata przez osoby niewidome, uwrażliwienie na ich problemy, życie wśród nich, a także nauka niesienia pomocy stała się niezwykłą atrakcją!
“Szkoła do hymnu” 2023
W tym roku Narodowe Święto Niepodległości przypadało na dzień wolny od zajęć dydaktycznych. W związku z tym 6. edycja zainicjowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki akcji pn. „Szkoła do Hymnu”, odbyła się 10 listopada 2023 roku.
Punktualnie o mającej symboliczne znaczenie godzinie – 11:11 – uczniowie klas 2TF, 3 CAN i 4CAN wraz z nauczycielami, zgromadzeni na I piętrze budynku naszej szkoły, w uroczystej, podniosłej atmosferze odśpiewali 4 zwrotki narodowego hymnu “Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób włączyliśmy społeczność szkolną we wspólne świętowanie 105 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Autor zdjęć: Szymon Szczepański kl. 3 CAN
Zajęcia w Centralnym Wojskowym Klubie Sportowym LEGIA Warszawa – Sekcja Strzelecka
Wystawa fotograficzna w budynku Laboratorium
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy fotograficznej autorstwa Michała Gawkowskiego (4 Ta) oraz Julii Wójtowicz (3 Can) pt. Nadzieja, która znajduje się na parterze w budynku Laboratorium.
MaCOOLatura – najnowszy numer szkolnej gazetki już dostępny!
Właśnie ukazał się nowy numery gazetki szkolnej MaCOOLatura. W tym wydaniu: Witamy w Cieniomroku!, Kącik filmowy, wywiad z Kaliną Sobesto – aktorką Teatru Ochota, Felieton z sensem Hanny Czarnik , trochę poezji i Muzyczne 5 minut. Zapraszamy do lektury.
Pobierz i czytaj – MACOOLATURA Nr 2/2023
Projekt „Patrząc wstecz” realizowany w ramach konkursu Kreatywna Młodzież przy wsparciu Fundacji Dzieci i Młodzieży.
Grupa uczniów z klas III i IV technikum pod opieką p. Beaty Skipirzepskiej wzięła udział w projekcje konkursowym Kreatywna Młodzież organizowanym przez Fundację Dzieci i Młodzieży w październiku 2023.
Działania składały się z kilku etapów. Jednym z nich było wzięcie udziału w warsztatach organizowanych przez fundację przy wsparciu studentów z Politechniki Warszawskiej. Kolejnym etapem było samodzielne opracowanie projektu do pozyskania funduszy na jego realizację. Głównym celem projektu było stworzenie spotu społecznościowego dla młodzieży o tematyce związanej z postępem technologicznym jaki coraz bardziej jest widoczny we współczesnym świecie. Na realizację projektu mieliśmy tylko miesiąc. Materiał był realizowany w szkole oraz na terenie Warszawy i Otwocka ( zdjęcia nocne). Sprzęt do realizacji filmu był wypożyczony ze szkoły, za co bardzo dziękujemy. Dodatkowym materiałem do projektu była przygotowana ankieta oraz wywiady z uczniami na temat: Jak rozwój technologii cyfrowej wpłynie na ich życie w XXI wieku?
W filmie wystąpił pan Krzysztof Rysz jako radiowiec oraz Ignacy Kostek jako młody człowiek.
Jestem pod wrażeniem zaangażowania i profesjonalnego wykonania projektu przez członków grupy, którzy uzyskali nagrodę w postaci 3500 pln za jego realizację.
Laureatami konkursu i nagrody są uczniowie: Fela z klasy IV TC, Mateusz i Ignacy z klasy IV CAN, Kamil z klasy IV TA, Łukasz z klasy III TC.
Łączy nas krew, która ratuje życie! – relacja ze szkolnej akcji krwiodawstwa
18-10-2023
17 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnej akcji krwiodawstwa. Dzięki zaangażowaniu młodzież zasililiśmy zasoby krwi, których po wakacjach zawsze brakuje. Niedługo po akcji krwiodawstwa 24 października, ul. Spokojną odwiedził Jan Faberski honorowy krwiodawca, przedstawiciel Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Marek Roman wiceprezes Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi Rzeczpospolitej Polskiej, którzy od ponad 20 lat angażują się w propagowanie honorowego krwiodawstwa i krwiolecznictwa.
Łączy nas krew, która ratuje życie!
Decydujący moment – spotkania z mistrzami polskiej fotografii
W ramach cyklu zapraszamy Państwa do Muzeum Powstania Warszawskiego na spotkania z najbardziej znanymi i najważniejszymi polskimi fotografami. W ich trakcie postaramy się namówić naszych gości, aby oprócz swoich ikonicznych, powszechnie znanych prac zaprezentowali również te, które prywatnie uważają za najistotniejsze w swoim dorobku.
Na pierwsze, po letniej przerwie, spotkanie zaprosiliśmy fotografa, artystę, członka Związku Polskich Artystów Fotografików i doktora Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, Krzysztofa Gołucha. W swojej twórczości zajmuje się fotografią dokumentalną, realizując tematy w cyklach długoterminowych projektów. Za ich pomocą pokazuje problemy ludzkiej egzystencji, zwłaszcza życie osób z niepełnosprawnościami, z którymi od kilkudziesięciu lat pracuje w ośrodku „Caritas” w Knurowie. Za swoją działalność został uhonorowany medalem “Pro Ecclesia et Pontifice”, przyznanym przez papieża Franciszka. Nasz gość jest również laureatem wielu konkursów fotograficznych i zdobywcą m. in. międzynarodowej nagrody „Breaking Stereotypes” oraz kilkukrotnie Grand Press Photo.
26.10 (Czwartek) 18:00, Muzeum Powstania Warszawskiego, Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego
Wstęp wolny po rejestracji:
spotkanie@1944.pl
Link do informacji na stronie:
https://www.1944.pl/artykul/decydujacy-moment-spotkania-z-mistrzami,5422.html
DZIEŃ PAPIESKI W SZKOLE
Kolejny raz młodzież naszej szkoły aktywnie włączyła się w obchody XXIII Dnia Papieskiego w Szkole pod hasłem: Jan Paweł II – Cywilizacja Życia i po zorganizowanej ” słodkiej akcji ” przez wolontariat szkolny udało nam się zebrać 800 zł. na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. W tym wyjątkowym dniu w naszej szkole było wiele serdeczności, zaangażowania i pięknego świętowania z Św. Janem Pawłem II!
Uroczyste ślubowanie klas pierwszych
13-10-2023
W dniu 12 października 2023 roku z okazji Święta Edukacji Narodowej w Zespole Szkół Fototechnicznych odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych.
Podczas ślubowania do Zespołu przy ulicy Spokojnej 13 zostali włączeni następujący uczniowie klas pierwszych:
- Klasa 1 CAN z wychowawczynią panią Joanna Bujak
- Klasa 1TA z wychowawczynią panią Justyna Gorlicką
- Klasa 1TB z wychowawczynią panią Anetą Bajer
- Klasa 1TF z wychowawcą panem Arturem Weberem
- Klasa 1 BF z wychowawcą panem Pawłem Mazurem
W uroczystości wzięli udział Dyrektor Zespołu Szkół Fototechnicznych Pani mgr inż. Grażyna Klepacz Dobrzyńska, Poczet Sztandarowy, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego,
a przede wszystkim bohaterowie uroczystości – 171 Uczniów i Uczennic z klas pierwszych.
Uroczystości ślubowania towarzyszyli Nauczyciele ZSF, Uczennice i Uczniowie z klas starszych, którzy przygotowywali uroczystość.
Tradycji stało się za dość, ponieważ w trakcie uroczystości podano również wyniki konkursu na rymowankę pt. Dobro wraca…” przeprowadzonego we wszystkich klasach pierwszych przez szkolnych Pedagogów.
Naszych Pierwszoklasistów Witamy w murach na Spokojnej.
Życzymy im wytrwałości, zaangażowania, pięknych przyjaźni, rozwoju w swoich zainteresowaniach i pasjach fotograficznych.
Autorki zdjęć: Julia Derlatka, Dorota Michałowska, Maria Pruska
Realizujemy program “Kulturalna szkoła na Mazowszu”
PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW DO CZĘSTOCHOWY
07-10-2023
Dnia 6 października 2023r. odbyła się autokarowa Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę do Częstochowy, w której wzięli udział i uczestniczyli tegoroczni maturzyści z naszej szkoły. Bogaty program pielgrzymki, spotkanie z zaproszonymi gośćmi na Jasnej Górze oraz rówieśnikami z warszawskich szkół maturalnych a nade wszystko osobista modlitwa i zawierzenie się Matce Bożej, pozostawią zapewne duchowy ślad w sercu młodego człowieka i wpłyną pozytywnie na wybór własnej drogi życia!
Zawody w ramach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży
03-10-2023
2 października 2023 roku w Parku im. K. Szymańskiego na Woli odbyły się zawody w indywidualnych biegach przełajowych. To jedna z dyscyplin rozgrywana w ramach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Jest to cykliczne wydarzenie sportowe z pięćdziesięcioletnią tradycją, którego celem jest propagowanie zdrowego i aktywnego stylu życia wśród dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.
W biegach przełajowych naszą szkołę reprezentowli:
- Łukasz Żuławnik z kl. 4c
- Mateusz Sitarczuk z kl. 1 bf.
Chłopcy rywalizowali na dystansie 2000 m z najlepszymi zawodnikami wolskich szkół średnich. Wykazali się świetną kondycją i w dobrym stylu pokonali wyznaczona trasę.
Serdecznie gratulujemy i cieszymy się z udanego występu naszych sportowców.
Udział w ogólnopolskiej akcji #SprzątamyDlaPolski
Kiermasz biżuterii
Spływ kajakowy Wkrą
Derby Woli czyli Zespół Szkół nr 36 im. Marcina Kasprzaka kontra FotoSpokojna
21-09-23
Dnia 20 września na boisku Zespołu Szkół Fototechnicznych przy ulicy Spokojnej 13 rozegrano mecz piłki nożnej pomiędzy drużynami uczniów z “Fotospokojnej” i z Zespołu Szkół nr 36 im. Marcina Kasprzaka. Miłośnicy footballu wraz z trenerem, Jackiem Miliszewskim, świętowali spotkanie w ramach Derby Woli.
Piłkarze wspierani przez trenerów i ekipy asystujące rozegrali piękny mecz sędziowany przez pana Pawła Mazura. Gorąco kibicowali im uczniów z obu szkół.
Bramki dla naszej drużyny strzelili: Jan Moroz ( bramkarz ZSF), Jakub Zagrajek i Michał Albrechowicz.
Kibice świetnie się bawili, oglądając zaciętą walkę obu drużyn i piękną grę fair play. Emocjom piłkarskim, jak zawsze, nie było końca.
Czekamy na więcej takich sportowych, piłkarskich wydarzeń.
Autor zdjęć: Łukasz Sosnowski
Bieg na 60 metrów – emocjonujące zawody w ZSF
Wyniki w kategorii bieg Dziewcząt:
- I miejsce Julia Grzywińska – klasa 3tc
- II miejsce Zuzanna Zdybel – klasa 3tb
- III miejsce Oliwia Dadan – klasa 2ta
Wyniki w kategorii bieg Chłopców:
- I miejsce David Poscia – klasa 3tc, z zawrotnym wynikiem 7,56 (!!!) s.
- II miejsce Wiktor Turczyn – klasa 5ta
- III miejsce Szymon Dudek – klasa 3tc
Zawodnikom entuzjastycznie kibicowała cała szkoła. Wśród dopingujących wyróżniał się duet cheerleaderski – Ignacy oraz Zuza z 4CAN. Serca widowni skradł Oliwier z 3TC, który całe 60 metrów przebiegł w zabawnych kapciach.
Fotoreportaż z zawodów wykonał Łukasz Sosnowski z klasy 3TC.
Akcja Sprzątanie Świata
Dnia 15 września 2023 nasza szkoła wzięła udział w jubileuszowej 30 Akcji Sprzątania Świata. Uczniowie klas 3 Tc, 1 Ta oraz 1 Tf, zaopatrzeni w jednorazowe rękawiczki i worki, z zaangażowaniem zbierali odpadki wzdłuż ulicy Spokojnej i Kolskiej. Wspólnymi siłami po raz kolejny wsparliśmy działania na rzecz naszej planety i czystej Polski. Udowodniliśmy, że naszym uczniom „serca grają na zielono!”
Szkolny kiermasz używanych podręczników
W dniu 11 września 2023 roku, na boisku szkolnym w Zespole Szkół Fototechnicznych, nauczyciele: pan Jacek Miliszewski i pan Paweł Maur zorganizowali kiermasz używanych książek dla uczniów naszej szkoły.
To już 15! edycja tego corocznego wydarzenia szkolnego, której niezłomnie towarzyszy pan profesor Jacek Miliszewski, udowodniając, że czuje się jak „rybka w wodzie” nie tylko na boisku,
ale również organizując całą akcję od tylu lat.
Dziękujemy grupie szkolnych Wolontariuszy za zaangażowanie w przebiegu tego przedsięwzięcia.
MSZA ŚWIĘTA NA ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
Dnia 5 września w kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach o godz. 9 została odprawiona uroczysta Msza Święta na Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2023/2024 z udziałem młodzieży naszej szkoły, pocztu sztandarowego i nauczycieli. Na Mszy Świętej były również obecne inne szkoły i delegacje szkolne, gdzie usłyszeliśmy dobre słowo zachęty i otrzymaliśmy błogosławieństwo na nowy rok szkolny.
Fotorelacja z rozpoczęcia roku szkolnego 2023/2024
Rok szkolny 2022/2023
Poznaj swoje prawa w pracy
27-03-23
Warsztaty fotograficzne zorganizowane przez firmę Canon
08-12-2022
W dniu 7 grudnia klasa 2CAN i 4TE wzięły udział w warsztatach fotograficznych organizowanych przez firmę Canon Polska: „Poznaj System Canon EOS R, obiektywy z mocowaniem RF i najnowsze aparaty bezlusterkowe Canon”. Przedstawiciel firmy, pan Robert Woźniak zapoznał uczestników z najnowszymi aparatami i obiektywami Canon. Uczniowie mieli też praktyczną możliwość wypróbowania sprzętu oraz porównania obiektywów amatorskich z profesjonalnymi. Najbardziej aktywni uczestnicy zostali nagrodzeni albumami fotograficznymi.
Nasza uczennica w finale Turnieju Jednego Wiersza
02-12-2022
Uczennice naszej szkoły, Gabriela Rukat z klasy 4TB, Hanna Czarnik z klasy 2CAN oraz Anna Podgórska z klasy 3CAN wzięły udział w jesiennej edycji Turnieju Jednego Wiersza organizowanego przez Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej. Gabriela Rukat dostała się do finału, który odbył się 29 listopada w Starej Prochowni, gdzie, razem z siedemnastoma innymi finalistami, mogła zaprezentować swój wiersz pod tytułem “Pogoda”.
Czas narady jurorów umilił uczestnikom koncert polskich utworów z lat 20. w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina.
Wiersz Gabrieli zostanie opublikowany w tomiku “Arkusze Literackie 26”, który ukaże się na przełomie roku 2022/2023.
Warsztaty kryminalistyczne „Fotografia w miejscu zdarzenia”
25-11-2022
W dniu 21 listopada uczniowie klas I i II CAN wzięli udział w warsztatach kryminalistycznych „Fotografia w miejscu zdarzenia”.
Policjanci z Zakładu Szkoleń Specjalnych Centrum Szkolenia Policji w Legionowie zapoznali młodzież z technicznymi aspektami zabezpieczania śladów na miejscu zdarzenia, daktyloskopowaniem osób oraz zabezpieczaniem śladów biologicznych. Przybliżyli także uczniom rodzaje fotografii kryminalistycznej, charakterystyczne metody jej wykonywania oraz wymogi warsztatowe. Uczniowie dowiedzieli się, że w technikach kryminalistycznych nie stosuje się obróbki komputerowej, a dąży do wiarygodnego i jak najwierniejszego utrwalenia obiektów i miejsc unikając zniekształceń perspektywicznych oraz stosując duży zakres głębi ostrości.
Warsztaty „Fotografia w miejscu zdarzenia” odbyły się w szkole już po raz kolejny. Jak zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem ze względu na ich nietypowy i osobliwy charakter.
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości i program Mahara – umiejętność przedsiębiorczego ucznia.
22-11-2022
W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości oraz działań z zakresu Doradztwa Zawodowego uczniowie klas 3TB i 3Can wraz z opiekunem Anną Zalewską wzięli udział w ogólnopolskim szkoleniu z programu Mahara. Szkolenie zostało poprowadzone przez mgr inż. Marię Krogulec-Sobowiec – Dyrektor Instytutu Nowoczesnych Specjalizacji i Kwalifikacji Zawodowych Staropolskiej Akademii Nauk Stosowanych w Kielcach. W trakcie dwu godzinnego webinarium uczniowie dowiedzieli się, dlaczego należy budować stopniowo swoje e-portfolio, co należy w nim zamieszczać i w jakiej formie. Mieli okazję, również zapoznać się z zastosowaniem bezpłatnej platformy MAHARA do tworzenia profesjonalnego e-portfolio.
19-11-2022
Derby Woli
W dniu 18 listopada, na boisku piłkarskim naszej szkoły, odbył się towarzyski mecz pomiędzy drużyną ZSF i reprezentacją Zespołu Szkół nr 36 im. Marcina Kasprzaka. Zawody rozgrywane były pod hasłem “Derby Woli”. Rywalizacja na boisku była zacięta ale przebiegała w duchu fair play. Licznie zgromadzona widownia gorąco dopingowała obie ekipy. Spotkanie zakończyło się minimalną wygraną gości 6:5, chociaż do przerwy nasza drużyna była górą (3:2).
Autor zdjęć: Mikołaj Samborek kl. 4TF
17-11-2022
Projekt „Młodzieżowy Ambasador Budżetu Obywatelskiego w Warszawie”.
W dniu 14 listopada uczniowie klasy 3 Can wraz z Anną Zalewską nauczycielem podstaw przedsiębiorczości uczestniczyli w projekcie dotyczącym Budżetu Obywatelskiego. Celem projektu jest zwiększenie zainteresowania młodych ludzi działaniami na rzecz wspólnoty lokalnej oraz zapoznanie z dostępnymi narzędziami partycypacji społecznej. Projekt podzielony został na dwa etapy. Pierwszy z nich z elementami warsztatów obejmował tematy: czym jest budżet obywatelski, na czym polegają projekty dzielnicowe? kto może być autorem i kto może głosować? Uczniowie mieli okazję porozmawiać z praktykiem z Młodzieżowej Rady Woli, a także poznać zwycięskie projekty.
Drugi etap projektu odbędzie się w 2023 roku, na który czekamy z niecierpliwością, ponieważ będzie można wykazać się kreatywnością tworząc kampanię informacyjną dotyczącą Budżetu Obywatelskiego.
14-11-2022
Kontynuacja Projektu Bakcyl – Bankowcy dla Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży
Po raz kolejny uczniowie klas drugich i trzecich wzięli udział w warsztatach online w ramach projektu Bakcyl. Tym razem młodzież zgłębiała wiedzę z zakresu instytucji rynku finansowego, oszczędzania, inwestowania oraz rynku kapitałowego. Podczas spotkania z praktykami dowiedzieli się również jak ograniczyć ryzyko w inwestowaniu, a także w co najlepiej inwestować w obecnym czasie.
Bardzo dziękujemy wolontariuszom CFA Society Poland, Fundacji GPW, Franklin Templeton oraz Fundacji Warszawski Instytut Bankowości za przekazanie praktycznej wiedzy.
04-11-2022
Wizyta na Powązkach Wojskowych
28 października uczniowie ze Spokojnej odwiedzili cmentarz, na którym spoczywa wielu naszych wybitnych rodaków – Wojskowe Powązki. Tym samym włączyliśmy się po raz kolejny do akcji „Szkoła Pamięta”. Celem tej inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej jest organizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia.
Uczniowie klasy 2 CAN odwiedzili kwaterę poległych Harcerzy z batalionu „Zośka”. Oddali cześć i zapalili znicze na grobach bohaterów „Kamieni na szaniec”: „Zośki”, „Rudego” i „Alka”. Pamiętaliśmy również o grobie Konrada „Kuby” Okólskiego, którego tablica pamiątkowa znajduje się przed wejściem do naszej szkoły. Konrad Okólski był uczestnikiem akcji pod Arsenałem oraz oficerem w harcerskim batalionie „Zośka”.
Cześć ich pamięci!
28-10-2022
Spacer po Cmentarzu Powązkowskim
24-10-2022
Projekt Bakcyl – Bankowcy dla Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży
W październiku uczniowie naszej szkoły rozpoczęli cykl warsztatów prowadzonych przez Wolontariuszy – Ekspertów pracujących na co dzień w instytucjach bankowych. W ramach projektu uczniowie klas II i III Technikum, a także klas I i III Szkoły Branżowej podnoszą poziom wiedzy z ekonomii, finansów oraz cyberbezpieczeństwa, dzięki czemu kształtują właściwe postawy z zakresu przedsiębiorczości i zarządzania pieniędzmi.
20-10-2022
Dzień Papieski w szkole
Kolejny raz młodzież naszej szkoły aktywnie włączyła się w obchody XXII Dnia Papieskiego w Szkole. Po ” słodkiej akcji ” zorganizowanej przez wolontariat zebraliśmy 500 zł na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. W tym wyjątkowym dniu w naszej szkole było wiele serdeczności, zaangażowania i pięknego świętowania z Świętym Janem Pawłem II!
17-10-2022
Ślubowanie klas pierwszych
14 października, w dniu Edukacji Narodowej odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych. Wzięli w nim udział pierwszoklasiści wraz z wychowawcami, poczet sztandarowy, przedstawiciele samorządu uczniowskiego oraz uczniowie i nauczyciele, którzy przygotowywali uroczystość.
W części oficjalnej głos zabrała p. dyrektor ZSF Grażyna Dobrzyńska-Klepacz i przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Julia Ostaszewska.
W części artystycznej każda z pierwszych klas zaprezentowała się w przygotowanym repertuarze, a wytypowani przedstawiciele zespołów klasowych wzięli udział w konkursie wiedzy o naszej szkole. Uczestnicy zostali nagrodzeni słodkościami.
W trakcie uroczystości podano również wyniki konkursu z obszaru profilaktyki – Jestem EKO. Był to konkurs na rymowankę zachęcający do życia zgodnie z ekologią. Wyróżnionym wręczono nagrody, butelki filtrujące wodę Dafi.
Pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów na Spokojnej.
10-10-2022
Nasze Pole Nadziei coraz większe
06-10-2022
Pielgrzymka maturzystów do Częstochowy
Dnia 3 października 2022 r. odbyła się autokarowa Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę do Częstochowy, w której wzięli udział i uczestniczyli nasi tegoroczni maturzyści. Bogaty program pielgrzymki, spotkanie z zaproszonymi gośćmi na Jasnej Górze oraz rówieśnikami a nade wszystko osobista modlitwa i zawierzenie się Matce Bożej, pozostawią duchowy ślad w sercu młodego człowieka i wpłyną zapewne pozytywnie na własną drogę wyboru życia.
03-10-2022
Zajęcia wychowania fizycznego w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu.
Europejski Tydzień Sportu organizowany jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2015 roku, a jego hasłem jest – Bądź aktywny (#BeActive). Wydarzenie odbywa się we wszystkich krajach członkowskich i promować ma sport na różnych poziomach, a zwłaszcza tym powszechnym.
W dniach od 26 do 30 września na terenie Akademii Wychowania Fizycznego, pod okiem wykwalifikowanych trenerów prowadzone były zajęcia sportowe dla uczniów. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach rugby.
29-09-2022
Zawody w indywidualnych biegach przełajowych
Pod koniec września, w parku im. Karola Szymańskiego w Warszawie, odbyły się dzielnicowe zawody w indywidualnych biegach przełajowych. Reprezentacja ZSF w składzie: Julia Pawlak kl.3 Bf (bieg na dystans 1500 m), Łukasz Sosnowski kl. 2 Tc, Igor Michalik – Lipka kl.3 Tc oraz Dawid Rentfleisz kl. 3 Tc (biegi na dystans 2000 m), zaprezentowali wysoką formę. Pomimo dobrych biegów i szybkich finiszów, nie udało się naszym sportowcom awansować do dalszej rywalizacji. Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy startów i życzymy kolejnych sukcesów sportowych!
19-09-2022
Uroczystości upamiętniające rocznicę sowieckiej napaści na Polskę
W piątek, 16 września, odbyły się w Warszawie uroczystości upamiętniająca 83. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. Delegacje i poczty sztandarowe warszawskich szkół średnich, w tym Zespołu Szkół Fototechnicznych, oddały hołd ofiarom napaści 17 września 1939 roku oraz represji jakim poddani zostali Polacy na Kresach Wschodnich. Młodzi warszawiacy spotkali się przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie przy skwerze Matki Sybiraczki na Muranowie. W zgromadzeniu uczestniczyli przedstawiciele Kościoła ( Ordynariatu Polowego) oraz Stowarzyszeń Sybiraków i Rodzin Katyńskich.
Organizatorem uroczystości były władze “Solidarności” regionu Mazowsze, z przewodniczącym zarządu, panem Andrzejem Kropiwnickim.
09-09-2022
Szkolny kiermasz podręczników
8 września odbył się, tradycyjny już w naszej szkole, kiermasz podręczników szkolnych. W tym roku z uwagi na dobrą pogodę klasy rozstawiły swoje stoiska na boisku szkolnym. Kiermasz cieszył się dużym powodzeniem wśród uczniów i absolwentów ZSF.
05-09-2022
Msza Święta z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2022/23
Dnia 2 września 2022 r. w kościele pod wezwaniem Św. Karola Boromeusza została odprawiona Msza Święta z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2022/23. W uroczystości uczestniczyli uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły oraz innych szkół wolskich sąsiadujących z parafią. W nabożeństwie wzięły udział także delegacje pocztów sztandarowych.
02-09-2022
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
1 września uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny w ZSF. Pani Dyrektor powitała wszystkich uczniów, grono pedagogiczne, rodziców, a w szczególności uczniów klas pierwszych.
Wszystkim uczniom życzymy w nowym roku szkolnym wiele radości, zadowolenia i samych sukcesów!
Rok szkolny 2021/2022
12.05.2022
Spotkanie uczniów i nauczycieli w ramach projektu Erasmus+
W dniach 8 – 14 maja odbywa się ostatnie międzynarodowe spotkanie grup uczniów i nauczycieli w ramach projektu Erasmus+ pt. „Promowanie siebie – marketing kształcenia zawodowego w dziedzinie sztuki i wzornictwa” .
Ośmioro uczniów i dwoje nauczycieli z Technikum Fototechnicznego uczestniczy w warsztatach w Urbino we Włoszech. Uczymy się jak stworzyć portfolio w programie InDesign, zwiedzamy miejscowe zabytki, a przede wszystkim poznajemy rówieśników ze szkół kształcących w zawodach artystycznych z Austrii, Portugalii i oczywiście z Włoch. Przed nami jeszcze tworzenie animowanego CV i warsztaty dla nauczycieli odnośnie promocji szkół.
30.04.2022
Absolwenci ZSF sadzą drzewa
29.04.22r. delegacja absolwentów ZSF zasadziła pamiątkowe drzewko w parku Księcia Janusza na warszawskiej Woli w ramach projektu “Eko z Twoją Wolą”. Inicjatorem tej akcji jest Urząd Dzielnicy Wola m. st. Warszawy, który już 5. raz zaprosił wolskich maturzystów do zadrzewiania terenów dzielnicy.
23.04.2022
Finał akcji “Sprzątamy dla Polski”
Dnia 22.04.2022 odbył się finał akcji “Sprzątamy dla Polski”. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie “Dla Polski”. Celem akcji jest troska o środowisko naturalne w swojej najbliższej okolicy oraz kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro. Uczniowie w ramach zajęć wychowania fizycznego sprzątali teren wokół ZSF. Mimo tego, że nie jest to duży obszar zebraliśmy około 10 worków śmieci.
15.04.2022
Członkowie Szkolnego Klubu Filmowego na pokazie filmu w kinie Muranów
13 kwietnia uczniowie klas 4Can, 3TF i członkowie Szkolnego Klubu Filmowego mieli okazję uczestniczyć w projekcji filmu pt. ,,Sędziowie pod presją”. Po emisji odbyło się spotkanie z producentką p. Iwoną Harris, reżyserem p. Kacprem Lisowskim oraz sędzią p. Igorem Tuleyą. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się jak przebiega proces powstawania filmu dokumentalnego, oraz zapoznali się ze zmianami zachodzącymi w polskim sądownictwie.
Film ,,Sędziowie pod presją” to opowieść o niepokornych sędziach -obywatelach, którzy ramię w ramię z niezależnymi prokuratorami, adwokatami i społeczeństwem obywatelskim bronią naszego prawa do niezależnych sądów.
Spotkanie odbyło się w kinie Muranów dzięki uprzejmości p. Iwony Harris.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w wydarzenie.
08.04.2022
Rozstrzygnięcie XX jubileuszowej edycji konkursu fotograficznego „Gdy myślę Warszawa, widzę…”
Organizatorzy konkursu gratulują Laureatom i serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom za udział w nim. To dzięki Wam nasza inicjatywa konkursowa nieustannie cieszy się sympatią młodych Warszawiaków.
Komisja konkursowa dokonała oceny zgłoszonych do konkursu „Gdy myślę Warszawa, widzę…” prac i wyłoniła następujących laureatów:
W kategorii cykl fotografii:
1 miejsce: Jakub Stolarczyk, SP nr 211 im. Janusza Korczaka w Warszawie
2 miejsce: Aleksandra Sulmińska, SP nr 368 im. Polskich Olimpijczyków w Warszawie
3 miejsce: Zofia Zawierucha, SP nr 168 im. Czesława Niemena w Warszawie
Wyróżnienia:
za cykl:
Pola Robaszkiewicz, SP nr 300 im. Wandy Rutkiewicz w Warszawie
w kategorii interesujący kadr miasta:
Igor Szostakiewicz, Społeczna SP nr 2 w Warszawie im. Polskich Matematyków Zwycięzców Enigmy STO
Weronika Walczyk, SP nr 225 im. Józefa Gardeckiego w Warszawie
Nagrody i dyplomy zostaną wręczone Laureatom podczas uroczystości podsumowania konkursu. Do wszystkich uczestników konkursu prześlemy pocztą pamiątkowe dyplomy udziału w nim. Serdecznie pozdrawiamy życząc dalszych osiągnięć i radości z fotografowania.
Zawody piłki siatkowej
Turniej piłki siatkowej w ramach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży już za nami. Po długiej przerwie reprezentacje naszej szkoły znowu mogły wyjść na parkiet boiska i sprawdzić swoje umiejętności. Drużyna dziewcząt i chłopców godnie reprezentowały Zespół Szkół Fototechnicznych. Nie zabrakło również dobrej zabawy w duchu fair play:)