Rajd szlakiem książki H. Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”
W ciepłe piątkowe popołudnie 5 kwietnia w ramach zajęć j. polskiego kl. 4CAN wybrała się na rajd po Muranowie szlakiem bohaterów utworu „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Nasza wyprawa była poprzedzona przygotowaniami. Uczniowie wybrali miejsca, które chcieli zobaczyć i przedstawić ich historię, a jeden z nich zajął się stroną logistyczną – wyznaczył odpowiednią trasę i przygotował dla każdego z uczestników mapkę z zaznaczonymi miejscami, które odwiedzimy.
Marszruta obejmowała następujące punkty:
- ul. Spokojna (ulica, gdzie znajduje się nasza szkoła, również występuje w opowieści M. Edelmana)
- Cmentarz Żydowski przy ul. Okopowej
- Pawiak przy ul. Dzielnej
- Muzeum POLIN i znajdujący się przed nim Pomnik Bohaterów Warszawskiego Getta
- Żydowska Szkoła Pielęgniarek przy ul. Mariańskiej
- kopiec Anielewicza przy ul. Miłej
- Umschlagplatz przy ul. Stawki
- Pomnik granic getta przy ul. Dzikiej
Odkryliśmy i obejrzeliśmy jeszcze wiele innych ciekawych miejsc związanych z historią Żydów w Warszawie, m.in. Pomnik Wspólnego Męczeństwa Żydów i Polaków, tablicę upamiętniającą dr. L. Zamenhofa, Trakt Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów.
Przy każdym z tych miejsc zatrzymywaliśmy się i jeden z uczniów, który miał za zadanie przygotować się, opowiadał o swoim obiekcie i jego obecności w wywiadzie H. Krall z M. Edelmanem. Dało nam to nowe spojrzenie na miejsca, które mijamy na co dzień, ale nie kojarzymy ich ani z historią, ani z literaturą.
Wyprawa trwała 1,5 godziny i przeszliśmy ok. 5 km, a z naszego rajdu po Muranowie powstała ciekawa fotorelacja. Zapraszamy do obejrzenia!
https://drive.google.com/drive/folders/1Cm4wzpx3fu63DNE6Adf2iyohsmLAuptv
fotorelacja: J. Czyszewicz 4CAN
Zwiedzanie Starych Powązek
18 marca około 50-osobowa grupa młodzieży z naszej szkoły wraz z opiekunami miała możliwość zwiedzania z przewodnikiem Starych Powązek. Poznaliśmy historię tej nekropolii, dowiedzieliśmy się, kim byli jej fundatorzy i darczyńcy. Następnie odwiedziliśmy groby zasłużonych i wybitnych postaci pochowanych na cmentarzu.
Stare Powązki są częścią bogatej historii Warszawy, dlatego nasze zwiedzanie będziemy kontynuować w następnych miesiącach!
Wizyta w Muzeum Żydów Polskich Polin
Dnia 23.02.2024 r. klasa 3tc wybrała się do Muzeum Żydów Polskich Polin, znajdującego się w warszawskim śródmieściu. Wystawa, którą Zwiedzali, opowiadała o ścisłym powiązaniu historii Warszawy z historią społeczności żydowskiej. Wniosła ona duży wkład do kultury przedwojennej Warszawy, dając stolicy wielu przedstawicieli świata literackiego, artystycznego i naukowego. Przykładami są m.in. Julian Tuwim, Władysław Szpilman czy Janusz Korczak. Uczniów najbardziej zainteresowały sale, w których opisana była historia polskich i warszawskich Żydów XIX i XX stulecia. Zatrzymywali się tam przez dłuższy czas, z zainteresowaniem wczytując się w treść podanych informacji. Byli bardzo zadowoleni z obejrzanej w Polin ekspozycji i wyszli bogatsi o nową wiedzę.
fot. Wiktoria Opłotna, kl. 3TC