81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
W dniu 19.04.2024 roku, czyli w 81. rocznicę powstania w getcie warszawskim klasa 2TF wraz z nauczycielem historii, p. Janem Gwoździem wybrała się pod Pomnik Bohaterów Getta. Wraz z innymi zgromadzonymi przedstawicielami środowisk żydowskich, kombatantów, władz państwowych i samorządowych, przedstawicielami polskich instytucji kultury oraz zwykłymi mieszkańcami stolicy uczciliśmy pamięć poległych Żydów walczących przeciwko niemieckim okupantom oraz złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem w imieniu Zespołu Szkół Fototechnicznych. Wysłuchaliśmy przemówień, pieśni i modlitw odśpiewanych przez rabina oraz chór.
Spotkanie to przesiąknięte było głęboką symboliką: palący się ogień w menorze, siedmioramiennym świeczniku czy morze żółtych żonkili to przypomnienie dla kolejnych pokoleń o wzajemnym szacunku i tolerancji oraz pamięci o ofiarach powstania w getcie.
Zdjęcia: Julia Derlatka, Dorota Michałowska, Maria Pruska kl. 2TF
Rocznicowe spotkanie przy grobie prof. Stanisława Lorentza
16 marca 2024r. odbyło się spotkanie Varsavianistycznych Szkół i Przedszkoli w 33. rocznicę śmierci założyciela Towarzystwa Przyjaciół Warszawy – prof. Stanisława Lorentza. Był to człowiek o niezwykle ciekawym życiorysie, oddany gromadzeniu i ochronie zabytków kultury polskiej – historyk sztuki, muzeolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 1935–1982 dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, w okresie powojennym zaangażowany w odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie.
W deszczowe sobotnie przedpołudnie na cmentarzu ewangelicko-augsburskim przy ul. Młynarskiej zebrali się przedstawiciele środowiska TPW oraz niewielka reprezentacja naszej szkoły. Podczas uroczystości wysłuchaliśmy historii związanych z profesorem Lorentzem, a następnie złożyliśmy kwiaty na jego grobie. Cieszymy się, że mieliśmy przyjemność uczestniczyć w tym spotkaniu.
Następnie udaliśmy się pod pomnik upamiętniający wolne elekcje (Pomnik Electio Viritim). Nasz opiekun omówił sylwetki wszystkich kolejnych królów elekcyjnych. Na pamiątkę zrobiliśmy wspólne zdjęcia pod pomnikiem.
Apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
1 Marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Tego dnia odbył się III apel pamięci, na który przybył między innymi Marszałek Sejmu – Krzysztof Bosak. Po rozpoczęciu uroczystości odśpiewano hymn Polski, a następnie prowadzący przywitał zebranych pod Pomnikiem Powstańców Warszawskich na pl. Krasińskich.
Delegacje złożyły wieńce i znicze, a zaproszeni goście wygłosili przemówienia. Byli to:
Wice Marszałek sejmu – Krzysztof Bosak, Adam Leszczyński- wiceprezes Młodzieży Wszechpolskiej, Arkadiusz Jabłoński, Aleksander Kowaliński- wiceprezes okręgu mazowieckiego ruchu narodowego, prezes marszu zwycięstwa, przedstawiciel związku żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, który jest wnukiem Żołnierza Wyklętego, a także Pani Alicja- córka Żołnierza Wyklętego.
Po wygłoszonych przemówieniach nastąpiło odśpiewanie Hymnu Młodych i Modlitwa NSZ. Organizator podziękował wszystkim za przybycie i nastąpił koniec uroczystości.