Warsztaty o Warszawie
W dniu 21 maja w ramach projektu „Varsavianistyczna szkoła” klasa 3 can wzięła udział w warsztatach zorganizowanych przez Dom Spotkań z Historią „Różne oblicza Warszawy w fotografii Zbyszka Siemaszki”. Wydarzenie towarzyszyło wystawie fotograficznej „Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy”
na której zaprezentowano ponad 200 zdjęci stolicy z lat 50. i 60. Młodzież mogła zobaczyć jak wyglądała odbudowa Warszawy, ruchliwe centrum miasta, plaże nad Wisłą oraz portrety przodowników pracy. Na warsztatach uczniowie dowiedzieli się m.in. jak wyglądało planowanie miasta w tamtych latach i co oznaczała „nowoczesność” przestrzeni miejskiej w PRLu oraz czym charakteryzował się socrealizm i modernizm. Zainspirowani osiągnięciami, ale też błędami powojennej urbanistyki mieli za zadanie stworzyć w grupach makietę wylosowanych części Warszawy jako miasta swoich marzeń.
Fotoreportaż z wydarzenia wykonał Szymon Szczepański kl.3 Can
Spotkanie z przedstawicielami Muzeum Powstania Warszawskiego
W związku ze zbliżającą się 80. rocznicą powstania warszawskiego spotkaliśmy się 9 kwietnia 2024r. z przedstawicielami Muzeum Powstania Warszawskiego. Młodzież naszej szkoły zapoznała się z ciekawą ofertą działań wolontariackich w czasie obchodów rocznicowych, ale także poza nimi. Zachęcać do zaangażowania się w działania przyszli nie tylko pracownicy muzeum, ale również sami wolontariusze. Okazało się, że wśród gości, którzy nas odwiedzili, znaleźli się nasi absolwenci sprzed 10., a nawet 40. lat!
Zachęcamy do zainteresowania się ofertą współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego i wypełnienia ankiety rekrutacyjnej na stronie muzeum.
Zachęcamy do zainteresowania się ofertą współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego i wypełnienia ankiety rekrutacyjnej na stronie muzeum.
https://www.1944.pl/artykul/wolontariat-w-muzeum-powstania-warszawskiego,5459.html
Wystawa “Moi Ver” w Muzeum m.st. Warszawy
1 lutego nasza klasa 2TF odwiedziła wystawę “Moi Ver” w Muzeum m.st. Warszawy oraz wzięła udział w lekcji muzealnej, podczas której wykonywaliśmy zdjęcia i fotomontaże inspirowane twórczością Moi Ver. Następnie wspólnie prezentowaliśmy je i omawialiśmy. Zdjęcia miały również przedstawiać wnętrze Muzeum m.st. Warszawy, które znajdowało się w jednej z zabytkowych kamienic na warszawskiej starówce. Dzięki temu mieliśmy możliwość zwiedzenia innych części muzeum, sfotografowania unikatowego wystroju i zabytków oraz dowiedzenia się czegoś o ich historii.
Moi Ver w swoich pracach używał wielu różnych i nietypowych jak na tamte czasy technik, przez co tworzył abstrakcyjne i fascynujące obrazy.
Jego zdjęcia były interesujące nie tylko ze względu na walory artystyczne, ale także historyczne. W trafny sposób ukazywał warstwy społeczne, relacje międzyludzkie, codzienne problemy oraz wydarzenia, takie jak budowa Tel Awiwu.
W swoich pracach często sięgał po tematy zwykłego codziennego życia, ale dzięki swojej unikatowej perspektywie i podejściu sprawiał, że każde zdjęcie niosło w sobie jakąś historię.
Zainspirowani tymi pracami stworzyliśmy wystawę własnych prac, które zaprezentowaliśmy na szkolnym korytarzu.
Spotkanie autorskie dr Beaty Michalec
28 lutego 2024r. w Czytelni Naukowej Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Targówek odbyło się spotkanie autorskie dr Beaty Michalec, na którym został zaprezentowany premierowo t. II biografii ks. Jana Golędzinowskiego zatytułowany „Przy Radzymińskiej Szosie”. Dr B. Michalec jest aktywną członkinią TPW oraz autorką wielu artykułów oraz książek varsavianistycznych, w tym kolejnej, uszczegóławiającej historię działalności ks. J. Golędzinowskiego na rzecz dzielnicy Targówek.
Podczas spotkania wysłuchaliśmy fascynującego wykładu, wzbogacającego naszą wiedzę na temat historii Warszawy przez pryzmat działalności ks. Golędzinowskiego – duchownego, społecznika, radnego Warszawy w okresie dwudziestolecia międzywojennego.
Spotkanie TPW – wykład na temat I. Sendlerowej i jej związków z Bródnem
Zarząd i członkowie Oddziału Miłośników Bródna Towarzystwa Przyjaciół Warszawy przy współpracy z Biblioteką Publiczną w Dzielnicy Targówek zorganizowali wykład nt. “Każdemu, kto tonie, należy podać rękę” – I.Sendlerowa.
Wykład wygłosiła dr Beata Michalec – radna m.st. Warszawy i inicjatorka uczczenia pamięci Sendlerowej tablicą pamiątkową przy ul. Siedzibnej. W ciekawy sposób opowiadała ona o opiece społecznej w przedwojennej Warszawie, życiu na Annopolu oraz Irenie Sendlerowej i jej związkach z Bródnem.
Spotkanie odbyło się we wtorek 20 lutego 2024 r. w godzinach popołudniowych i uczestniczyli w nim m.in. nauczyciele humaniści z ZSF.
Wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
3 listopada 2023r. klasa 2TF zwiedziła Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz brała udział w zorganizowanych tam warsztatach „Spotkania z kulturą żydowską”. W ramach tych warsztatów uczniowie zwiedzali muzeum, wypełniając karty z zagadnieniami dotyczącymi kultury żydowskiej oraz oglądali nagrania wywiadów z młodymi Żydami żyjącymi w Polsce. Następnie prowadziliśmy rozważania i dyskusje, zadając wiele pytań naszej edukatorce.