Dzień Języka Polskiego w ZSF
Senat Rzeczypospolitej ogłosił rok 2006 Rokiem Języka Polskiego. Ta okazja stała się pretekstem do zorganizowania w naszej szkole święta języka ojczystego. Mottem dnia zostały słowa Fr. K. Dmochowskiego, oświeceniowego poety, teoretyka literatury, patrioty: “A nade wszystko szanuj mowę swą ojczystą. Nie znać języka swego – hańbą oczywistą” Zgodnie z tymi słowami warto dbać o to, by znać język polski – ten współczesny i ten dawny oraz pielęgnować poprawność naszej mowy.
Przez cały dzień w szkole odbywały się różnorodne imprezy i konkursy, np. – szkolny radiowęzeł prezentował podczas przerw “powieść w odcinkach” czyli opowiadania R. Topora – na ścianach korytarza można było przeczytać aforyzmy oraz ciekawostki dotyczące języka polskiego – każdy z uczniów mógł zostać współtwórcą Słownika wyrazów, których “nie kumają” dorośli – na tablicy przy bibliotece szkolnej prezentowano utwory laureatów szkolnego konkursu literackiego oraz informacje o powstaniu języka polskiego – można było wziąć udział w konkursie Czyj to portret?, którego rozstrzygnięcie nastąpiło następnego dnia W tym czasie w bibliotece szkolnej trwała prezentacja poezji ks. J. Twardowskiego i poezji śpiewanej E. Demarczyk i M. Grechuty. Uczniowie mogli także zapoznać się z zapowiedziami nowości wydawniczych.
Uroczystość odbywająca się na sali projekcyjnej miała charakter rywalizacji o miano szkolnych Mistrzów Języka Polskiego oraz nagrodę-niespodziankę. Odbywała się w dwóch częściach – cz. I była skierowana do klas pierwszych i drugich oraz cz. II – do klas trzecich i czwartych. Podczas zabawy klasy i ich przedstawiciele rywalizowali w konkursach językowych – pisali wspólnie dyktando, rozpoznawali cytaty literackie, pisali krótkie wierszyki, głowili się nad poprawnš pisowniš form gramatycznych. W czasie gdy jury sprawdzało prace i podliczało punkty, klasa II TA zaprezentowała przedstawienie pt. Laura i Filon, zrealizowane na podstawie fragmentów sielanki Fr. Karpińskiego, a uczniowie klas I TA i II TA wystąpili z recitalem poezji śpiewanej. Kolejnym punktem programu było wręczenie nagród. Jako pierwsi nagrodzeni zostali laureaci szkolnego konkursu literackiego zatytułowanego Zderzenia z rzeczywistością, zderzenia z innymi ludmi – impresje literackie. Laureaci to: Ł. Bartosiewicz (kl. III Tb), A. Lis (kl. II Ta), A. Kołtun (kl. II Ta), A. Kabacik (kl. III Tb), K. Ciećwierz (kl. IV Tb), K. Ćwiklińska (kl. I Ta).
W szkolnej rywalizacji o tytuł Mistrza Języka Polskiego wygrały klasy: I Tb i III Ta. Na zakończenie uroczystości odbyła się projekcja przedstawienia pt. Bajki dla potłuczonych w wykonaniu kabaretu “Potem”.
no images were found