Wizyta w szkole partnerskiej Bochum
W dniach 22-28.02.2015 10 uczniów
i 2 nauczycieli Zespołu Szkół Fototechnicznych odwiedziło szkołę partnerską w Bochum. Wspólnie z przedstawicielami Walters-Gropius-Berufskolleg realizowali projekt
pt. Architekturfotografie und Medienproduktion „Das ist spitze – Tuerme in deutschen und polnischen Metropolen”, który został dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.
Program spotkania został ściśle dostosowany do potrzeb uczniów polskich i niemieckich, a jego sprawną realizację umożliwiły zasoby osobowe i materiałowe związane ze specjalizacjami obu szkół: fotografią i grafiką komputerową. Najważniejszym celem projektu było uzyskanie przez uczniów ZSF nowych kompetencji zawodowych tj. umiejętności projektowania graficznego w programie InDesign. Aby ten cel zrealizować, przeprowadzono wspólne warsztaty z zakresu grafiki użytkowej, obejmujące przygotowanie do wydruku folderu zawierającego wykonane w Warszawie i Zagłębiu Ruhry zdjęcia. Do szczegółowych zadań uczestników należało oprócz sporządzenia dokumentacji fotograficznej krajobrazu miejskiego, opracowanie układu publikacji oraz integracja tekstu i obrazu.
W trakcie wizyty uczniowie poznali także historię regionu i Bochum, dyskutowali o podobieństwach i różnicach w krajobrazie miejskim oraz o rozwoju przemysłowym Mazowsza i Zagłębia Ruhry. Program projektu uzupełniały wspólne spacery tematyczne po mieście, zwiedzanie parków, pomników kultury przemysłowej oraz zabytków (ratusz, synagoga, kościół Chrystusa, planetarium), połączone każdorazowo z sesjami fotograficznymi krajobrazu miejskiego i przemysłowego. Wieczorem zaplanowano nocne sesje w przestrzeni miejskiej w małych grupach polsko-niemieckich. Ważnymi punktami programu była wizyta w Niemieckim Muzeum Górnictwa, zaliczanym do najbardziej znaczących muzeów poświęconych tematyce górniczej na świecie, wejście na wieżę wydobywczą oraz wywiad z dziennikarzem lokalnej gazety na temat realizowanego projektu. Ostatniego dnia spotkania uczestnicy projektu pojechali do Essen. Największą atrakcją tego dnia była wspinaczka na wysoką konstrukcję stalową Tertaeder i fotografowanie detali architektonicznych, a także dyskusja o wykorzystaniu budowli poprzemysłowych przez mieszkańców regionu.
Spotkanie w Bochum było niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich uczestników, zacieśniło zawarte już w Warszawie przyjaźnie, poszerzyło wiedzę i umiejętności zawodowe uczniów w zakresie grafiki komputerowej oraz zachęciło uczniów do doskonalenia kompetencji językowych.