Closer to nature – wystawa w Galerii nieSpokojnej
W naszej codzienności mamy kontakt najczęściej ze zwierzętami domowymi lub hodowlanymi. Dzikie zwierzęta możemy bezpośrednio zaobserwować jedynie w zoo, na wystawach lub podczas egzotycznych podróży. Bogactwo fauny i flory świata poznajemy poprzez literaturę przedmiotu lub filmy dokumentalne. Być może mamy też skojarzenia związane z wierszami z dzieciństwa, bajkami oraz filmami – Zoo Jana Brzechwy, Księga dżungli Kiplinga, W pustyni i w puszczy Sienkiewicza czy kultowym filmem animowanym Król lew.
Do języka potocznego przeniknęły powiedzenia i przysłowia oparte o zwyczaje i cechy zwierząt. Staramy się nie dzielić skóry na niedźwiedziu, ani nie wywoływać wilka z lasu, nie dostawać małpiego rozumu i nie trafić w paszczę lwa.
Prezentowane na wystawie prace pozwalają nam spojrzeć lwu prosto w oczy, poobserwować zbyt luźną skórę nosorożca czy zobaczyć jak wygląda małpa, kiedy krzyczy. Możemy też podziwiać wzory – estetyczne kompozycje stworzone przez naturę, zachwycające swoją niepowtarzalnością, które dawno już przeniknęły do wzornictwa sztuki użytkowej i mody.
Prace Aleksandry Manowskiej i Ryszarda Paciorka powstały w warszawskim Ogrodzie Zoologicznym i są początkiem serii zwierzęcych portretów, którą autorzy zamierzają kontynuować. Na ich fotografiach nie ma krat ani szyb, nie ma też żadnych elementów charakterystycznych dla zamkniętej, ograniczonej życiowej przestrzeni zwierząt. Sportretowane zwierzęta wyabstrahowane z otoczenia, zamknięte tylko ramą kadru, są wolne i bardzo blisko nas. Dzięki temu możemy z uwagą przyglądać się pięknu ich fizycznej powierzchowności, ale też emocjom, przypominającym do złudzenia ludzkie zachowania.
Może ta wystawa będzie okazją do przemyśleń związanych z sytuacją zwierząt
– zagrożonych, krzywdzonych lub wyrzucanych po okresie zachwytu nad pupilkiem? Może będzie zachętą do zaangażowania się w obronę i ochronę praw zwierząt? A może wystarczającą motywacją do tego, aby wyjść z domu, zdystansować się do świata wirtualnego i być bliżej natury?
Renata Woroniecka
Autorzy prac: Aleksandra Manowska, Ryszard Paciorek – uczniowie klasy 3 Tc
Opieka merytoryczna i przygotowanie wystawy: Małgorzata Frączek, Renata Woroniecka
Wystawa czynna: 30.05 –20.06.2018