5 dni w Berlinie – wystawa w Galerii nieSpokojnej
Serdecznie zapraszamy 14 listopada 2013r. o godz. 17.00 na wernisaż wystawy fotografii Krzysztofa Durmaja. Wystawa czynna do 11.12 br.
Cykl 12 zdjęć prezentowanych na wystawie powstał podczas zorganizowanego przez ZSF i Zentrum für fotografische Ausbildung projektu fotograficznego w Berlinie, odbywającego się w dniach 15-21 września 2013r. Fotografie zostały podzielone na dwa tematy – jednakowo bliskie zainteresowaniom Autora. Pierwsza część obejmuje krajobraz miejski w bardzo syntetycznym ujęciu. Krzysztof skupia się na układzie graficznym, jaki tworzą budynki same w sobie. Za pomocą budynków, świateł czy tez urządzeń budowlanych tworzy kadry nawiązujące do idei konstruktywizmu. W czarno-białych fotografiach główną rolę gra prostota i elementaryzm form odnalezionych na ulicach Berlina. Kadry te, wykorzystując zderzenia planów poziomych i pionowych, tworzą graficzny, uporządkowany obraz Berlina. W drugiej części fotografii Autor umiejscawia w krajobrazie miejskim człowieka. Tu, pomimo obecności ludzi również dostrzegamy podział planów czy to za pomocą światła i cienia, czy też otaczających go elementów architektonicznych. Podpatrując ludzi na ulicach Berlina, Krzysztof stara się skupiać w zaistniałych sytuacjach, na otoczeniu w jakim jego „model” się akurat znalazł. Dzięki temu powstają kadry kryjące w cieniu część swojej historii, kadry, które każdy oglądający może zinterpretować inaczej, po swojemu. Zdjęcia te, będące swoistym zatrzymaniem chwili, mogą dać niezliczoną liczbę opowieści o tym, co Autor dostrzegł w ciągu pobytu w Berlinie.
Anna Edyta Przybysz
no images were found
Przed wynalezieniem Internetu i rozwinięciem transportu „podróżowaliśmy” poznając odległe miejsca poprzez opowieści, zdjęcia czy książki. Jednak, gdy rzeczywiście tam trafiamy okazuję się, że jest zupełnie inaczej niż sobie to wyobrażaliśmy. Berlin był dla mnie tego rodzaju niezbadaną krainą, która jednak okazała się inna, niż ta kształtowana przez opinię ludzi, historię, fotografię, książki. Był to mój pierwszy wyjazd za granicę, co dodatkowo spotęgowało wrażenie, jakie wywarło na mnie miasto – znów inne niż się spodziewałem. I to mylne wrażenie chcę przełamać w moim cyklu.
Krzysztof Durmaj
Krzysztof Durmaj
Urodzony w 1994 roku, obecnie uczeń 4 klasy Technikum Fototechnicznego. Na swoim koncie ma już zbiorową wystawę w Muzeum Historii na Woli w 2012r. w ramach projektu „Wola Wielowyznaniowa – obiekty trwałe, kultu religijnego oraz ludzie różnych wyznań oczami młodych fotografów”. Otrzymał wyróżnienie specjalne Profesora Janusza Stannego w konkursie „Mój Muranów – Moje Bałuty” zorganizowanym przez Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie i Muzeum Sztuki w Łodzi. Uczestnik licznych warsztatów fotograficznych rozwijających jego pasję, bierze także czynny udział w pracy działu fotograficznego gazety internetowej PDF (UW). Głównym tematem jego prac fotograficznych jest reportaż i fotografia dokumentalna. Jak sam mówi: „Jestem umysłem ścisłym i szukam pewnej geometryzacji przedmiotów, budynków, odnajdując w nich formy nie zawsze widoczne na pierwszy rzut oka. W ludziach doszukuję się czegoś pierwszego: reakcji, zachowania, gestu, mimiki, czynności”.