DZIEŃ FOTOGRAFII – 30 kwietnia – Spokojna 13

W tym dniu w Zespole Szkół Fototechnicznych tradycji stało się zadość. Wszechobecna fotografia królowała w naszych murach. Tej zaczarowanej atmosferze towarzyszyli znakomici goście w osobach: Burmistrza Dzielnicy Warszawa Wola p. Marka Andruka, Przewodniczącego Rady dzielnicy p. Dariusza Puściana oraz Naczelnika Wydziału Oświaty i Wychowania p. Marioli Zielińskiej.

Odwiedzili szkołę również wyjątkowi przedstawiciele branży fotograficznej, by podzielić się z nami swoimi doświadczeniami i wysokim profesjonalizmem. Program tego dnia był tak bogaty, że zaspakajał nawet te najodważniejsze potrzeby uczestników.

Wielu z nich przeżywało wielką radość z odniesionych sukcesów. Należą do nich laureaci nagrodzeni w konkursie fotograficznym dla warszawskich gimnazjalistów. To oni dzieląc się swoimi wizjami Warszawy uświadomili nam jej wielkość i niepowtarzalny urok. Temat tegorocznego konkursu – “Warszawa… a niewiele jest na świecie takich miast” był dobrą okazją dla młodzieży do odkrycia jakże pięknej prawdy o naszym mieście.

Powody do dumy mieli także nagrodzeni uczestnicy konkursu graficznego z warszawskich szkół ponadgimnazjalnych, którzy zaprezentowali nam “Warszawę swojej wyobraźni” oraz reprezentanci wolskich szkół ponadgimnazjalnych, którzy wykazali się największą wiedzą w konkursie “Języka angielskiego i wiedzy o krajach anglojęzycznych”.

Obecność gości i wręczanie, właśnie przez nich, nagród wszystkim zwycięzcom znacząco podniosło rangę obchodów dnia fotografii przy Spokojnej.

Każdy uczeń naszej szkoły miał wiele możliwości, by poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności fotograficzne, a także zaspokoić swoją ciekawość poznawczą z dziedziny swojej przyszłej pracy zawodowej.

Liczne propozycje aktywności gromadziły chętnych z wszystkich klas. Spotkania autorskie dotyczyły fotografii reklamowej, reportażowej, portretowej, fotografowania mody i dzieł sztuki. Ich uczestnicy z zapartym tchem wsłuchiwali się w niezwykłe opowieści swoich mistrzów.

Prelekcje i pokazy związane były z montażem filmów poklatkowych i fotografia cyfrową. Z całą pewnością udział w nich zbliżył naszych uczniów do doskonałości w tym zakresie o ładnych parę kroków.

Projekcje filmów “Geniusz zaklęty w zdjęciach” i “Życie w obiektywie Annnie Leibovitz” zgromadziły niemały tłum kinomanów i fanatyków fotografowania. Oni rozumieją, że uczyć trzeba się od najlepszych.

Liczne warsztaty plastyczne, fotograficzne i graficzne były doskonałą okazją do poznania własnych możliwości w zakresie kreowania rzeczywistości i do konfrontacji umiejętności własnych z umiejętnościami innych uczestników warsztatów.

Boisko szkolne 30 kwietnia przypominało tęczę. Ciepłe barwy palet malarskich na tle świeżej zieleni drzew, przywoływały kolorowe motyle, pszczoły i przepiękne kwiaty.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że gospodarzami kilku warsztatów byli sami uczniowie. Mogli zaprezentować kolegom swój dotychczasowy dorobek, a do pokazania mieli niemało. Ci mniej aktywni lub mniej odważni z zazdrością i podziwem spoglądali na działania rówieśników.

Ostatnim, ale jakże przez wszystkich oczekiwanym, wydarzeniem tego szczególnego dnia był stuprocentowo profesjonalny pokaz mody. Nie zabrakło pięknych modelek, interesujących kreacji i szalonych fotoreporterów.

30 kwietnia na Spokojnej był więc dniem pełnym niezapomnianych wrażeń. Będą one inspiracją do nowych pomysłów, zachętą do aktywności i pracy na rzecz szkoły i doskonalenia siebie.

red. Maria Ruszczyńska

fot.: P.Golik-2Ta, J.Traczyk-3Td, K.Wydrzyńska, Z.Szych, T.Trzeszkowski, A.Zając-2Ta

1

GALERIA JEDNEJ FOTOGRAFII

1

 

INSTYTUCJE WSPÓŁPRACUJĄCE
logo zamek królewski  w warszawie
Logo Klubu Dowódźtwa Garnizonu Wojskowego