Porozmawiajmy językiem fotografii

W dniach 20-26 maja 2012 r. gościliśmy w Warszawie uczniów szkoły fotograficznej FOCON International z Berlina, z którymi realizowaliśmy projekt pt. „Porozmawiajmy językiem fotografii”. Nasze działania dofinansował grant Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Dzięki temu projektowi mieliśmy możliwość wymiany doświadczeń i poszerzenia wiedzy w zakresie fotografii i nie tylko. Podczas wieczoru integracyjnego poznaliśmy nasze obyczaje i zachowania. Z całego czasu spędzonego na różnych wspólnych zajęciach najciekawsza była wizyta w studio fotografii portretowej pana Wojciecha Wełnickiego oraz jego wykład. Później mieliśmy okazję wykazać się swoją wyobraźnią przy wykonywaniu zdjęć portretowych. Innymi zajęciami, które pobudziły naszą wyobraźnię, były warsztaty kreatywności, podczas których przedstawialiśmy z różnych punktów widzenia elementy przygotowanej kompozycji. Wiele zabawy i jednocześnie satysfakcji sprawiła nam realizacja projektu „Cmentarze Żydowskie w Warszawie i Berlinie”, a w trakcie spacerów tematycznych po Warszawie i my mogliśmy poznać dokładniej nasze miasto. To i tak tylko przykładowe punkty programu, w rzeczywistości całe dnie wypełnione były ciekawymi zajęciami.  Jedynym zawodem w naszych oczekiwaniach związanych z projektem była widowiskowa „katastrofa” Robokoptera, uniemożliwiająca nam jego praktyczną obsługę. Ale już prezentacja zastosowania tego urządzenia w pracy fotografa zrobiła na nas olbrzymie wrażenie.

Miło czas spędzaliśmy także poza zajęciami związanymi z projektem, wychodząc wspólnie na późnowieczorne spacery i uczestnicząc w imprezach miejskich.

Projekt bardzo nam się podobał, dlatego chcielibyśmy powtórzyć ten miło spędzony razem czas. Uważamy, że wszyscy bardzo się ze sobą zżyliśmy. Połączyła nas wspólna pasja do fotografii i chęć poznania innej kultury.

Nasz projekt się nie skończył: z naszymi partnerami utrzymujemy nadal kontakty, wkrótce zorganizujemy wystawę w galerii szkolnej, przygotowujemy się także do wyjazdu we wrześniu 2012 r. do Berlina oraz kontynuujemy prace nad projektem związanym z Cmentarzami Żydowskimi.

red. uczestnicy projektu

1

GALERIA JEDNEJ FOTOGRAFII

1

 

INSTYTUCJE WSPÓŁPRACUJĄCE
logo zamek królewski  w warszawie
Logo Klubu Dowódźtwa Garnizonu Wojskowego