Praktyki zawodowe w Irlandii w ramach programu Erasmus+
Technikum Fototechniczne uzyskało grant Unii Europejskiej na realizację projektu Erasmus+ pt. „Współczesne techniki obrazowania”.
Najważniejszymi celami projektu są:
- Podniesienie jakości i zwiększenie atrakcyjności kształcenia zawodowego poprzez wdrożenie innowacyjnych i nowoczesnych programów nauczania;
- Rozwój kompetencji kluczowych: technicznych, informatycznych, świadomości i ekspresji kulturalnej, w tym rozwój umiejętności w zakresie posługiwania się nowoczesnymi technikami obrazowania w grafice i realizacji filmowo-telewizyjnej;
- Wzrost świadomości dotyczący potrzeby kształcenia językowego oraz rozwój kompetencji językowych, w tym w zakresie sprawności mówienia.
Projekt zakłada udział uczniów w praktykach odbywających się w irlandzkich firmach branży filmowej i graficznej w terminach: 19.04.-9.05.2020, 18.04-8.05.2021, 26.09.-16.10.2021. W każdym wyjeździe uczestniczyć będzie 20-osobowa grupa uczniów z klas III technikum oraz 2 nauczycieli.
Program praktyk jest zgodny z założeniami podstawy programowej dla zawodu technik fotografii i multimediów oraz stosowanego w szkole programu kształcenia zawodowego. W każdej grupie pracodawców działania rozpoczną się od zapoznania uczniów z systemem kształcenia praktycznego w Irlandii, regulaminem praktyk, przepisami bhp, zakresem obowiązków, dokumentacją stosowaną w firmie i jej obiegiem, zasadami pracy w firmie, urządzeniami i oprogramowaniem, zasadami współpracy z klientami.
Najważniejszymi treściami działań wykonywanych w trakcie praktyki w studiach graficznych będą:
- przygotowanie materiałów cyfrowych do wykonywania projektów graficznych oraz obróbka i publikowanie obrazu graficznego (przygotowanie stanowiska pracy, dobieranie form i sposobów projektowania, wybór elementów i/lub ich przygotowanie, tworzenie kompozycji graficzno-tekstowej, obsługa graficznych programów komputerowych, asystowanie w przygotowaniu oferty firmowej, dobieranie form i sposobów reklamy produktu, przygotowanie materiałów promocyjnych typu ulotka, plakat, wizytówka, projektowanie wybranych nośników reklamy, metody i obróbka końcowa wydruku, przygotowanie pracy graficznej do wydruku, obsługa i zasady pracy z urządzeniami drukującymi, kontrola i ocena wydruku, obliczanie kosztów wydruku)
- wykonywanie projektów multimedialnych oraz obróbka i publikowanie obrazu multimedialnego (tworzenie animacji i prezentacji multimedialnych dla urządzeń mobilnych, archiwizowanie, aktualizowanie i publikowanie internetowego projektu multimedialnego, wykonywanie prezentacji w trybie offline i online, wykonywanie statycznych i dynamicznych projektów multimedialnych, przetwarzanie stron internetowych)
Treści realizowane w zakresie produkcji filmowo-telewizyjnej to:
- przygotowanie planu zdjęciowego (przygotowanie studia i innego planu zdjęciowego w zakresie oświetlenia, kamer i innych urządzeń – ustawienie, konfiguracja, przygotowanie sprzętu do pracy, przygotowanie stanowiska pracy)
- rejestrowanie obrazu i dźwięku (nauka obsługi mikserów, asystowanie w nagrywaniu dźwięku i obrazu do programów, montaż filmów i dźwięku)
Ponadto uczestnicy podejmą działania w ramach programu kulturowego, pozwalającego na pozyskanie i poszerzenie wiedzy o Irlandii i regionie (spotkanie informacyjne dot. Irlandii, spacer po mieście i wycieczki krajoznawcze w regionie. Opiekunowie polscy zorganizują sesje fotograficzne krajobrazu i spotkania monitoringowe. Ostatni dzień będzie poświęcony podsumowaniu i ocenie efektów praktyk w firmie oraz posumowaniu i ewaluacji mobilności.
Przed rozpoczęciem mobilności uczestnicy zobowiązani są ukończyć cykl szkoleń przygotowujących do wyjazdu z zakresu:
- Sporządzania CV wg wzoru Europass CV oraz dokumentu Europass Paszport Językowy,
- Przygotowania pedagogiczno-psychologicznego obejmującego trening interpersonalny, postępowanie w sytuacjach trudnych, kształtowanie tolerancji wobec różnic kulturowych, przestrzeganie norm społecznych i in.,
- Kompetencji językowych: uczniowie przeprowadzą test i ukończą kurs OLS oraz wezmą udział w wewnątrzszkolnym szkoleniu językowym z zakresu zagadnień zawodowych oraz sytuacji życia codziennego,
- Kompetencji kulturowych dot. zwyczajów i obyczajów, kultury Irlandii, historii regionu, poznaniu różnic kulturowych,
- Bhp i bezpieczeństwa oraz regulaminu praktyk,
- Zachowania w trakcie wycieczek.
Kwalifikacja do udziału w projekcie odbywać się będzie w oparciu o analizę złożonych przez uczniów kwestionariuszy. W kwalifikacji będą brane pod uwagę następujące kryteria:
- Motywacja ucznia do praktyki opisana w kwestionariuszu – 1-6 pkt
- Dotychczasowa aktywność uczestnika w rozwoju zainteresowań (wypełnia wychowawca) – 0-10 pkt
- Wyniki edukacyjne uczniów (w przypadku wyjazdu w roku 2020 – wyniki na koniec I semestru w roku szkolnym 2019/2020):
- angielski – 1-6 pkt
- Przedmioty zawodowe (średnia) – 1-6 pkt
- Zachowanie – 1-6 pkt
- Frekwencja – 1-6 pkt
- Pochodzenie z grup defaworyzowanych i zagrożonych marginalizacją – 0-10 pkt
- Opinia wychowawcy – 0-6 pkt
Należy zaznaczyć, że rozpatrywane będą wyłącznie kwestionariusze, w których rodzice wyrazili zgodę na wyjazd i zaznaczyli brak przeciwskazań zdrowotnych do wszelkich działań związanych z mobilnością.
Dzięki uzyskanemu przez szkołę dofinansowaniu uczniowie nie ponoszą kosztów związanych z udziałem w projekcie.