Oficjalna strona internetowa projektu: https://www.essr.net/grasp/index.php/about/


 

DZIENNIK PROJEKTU

 

GRUDZIEŃ 2017

1. Zmiana koordynatora projektu

Od 1 grudnia 2017 r. nastąpiła zmiana koordynatora projektu – p. Angelikę Kowalską zastąpiła p. Paulina Piasecka.

2. Wizyta w szkole partnerskiej w Bochum (Niemcy)

W dniach 3 – 9 grudnia, grupa 6 uczniów Technikum Fototechnicznego wraz z 2 nauczycielami p. Pauliną Piasecką i p. Elżbietą Sokołowską, brała udział w krótkoterminowej wymianie w szkole partnerskiej Walter-Gropius-Berufskolleg w Bochum. W warsztatach, związanych z uczeniem się/nauczaniem/szkoleniami, uczestniczyli uczniowie i nauczyciele z 4 szkół partnerskich: polskiej, niemieckiej i portugalskiej. Poniżej zamieszczono relację z wyjazdu.

Paulina Piasecka

Blog z wizyty w szkole partnerskiej w Bochum

Niedziela, 3 grudnia
Do Bochum przyjechaliśmy o godzinie ósmej rano. Z postoju odebrał nas Pan Uwe, będący jednym z opiekunów projektu. Zostawiwszy bagaże w hostelu, poszliśmy na śniadanie do miejscowej piekarni. Następnie postanowiliśmy wybrać się na spacer do Museum Bochum – Kunstsammlung, tutejszego muzeum sztuki. Ekspozycja okazała się być dla wszystkich bardzo zajmująca i po jej obejrzeniu udaliśmy się na spoczynek do naszego miejsca zakwaterowania. Później, po odświeżeniu się i rozpakowaniu, udaliśmy się na obiado-kolację w jednym z miejscowych lokali gastronomicznych, po czym poszliśmy na wieczorną sesję zdjęciową wśród oświetlonych świątecznymi ozdobami ulic miasta. Kiedy zakończyliśmy sesję zdjęciową, wróciliśmy do hostelu. Tu mogliśmy po raz pierwszy spotkać osobiście uczestników projektu z Austrii i Portugalii.

Antoni Brade, Jakub Postaremczak

Poniedziałek 4 grudnia
Pierwszy dzień w szkole, rozpoczęliśmy od prezentacji filmów przygotowanych przez uczniów oraz przedstawienia uczestników projektu.
Gdy się już wstępnie zapoznaliśmy, zostaliśmy podzieleni na międzynarodowe grupy i dostaliśmy zestaw pytań, byśmy odpowiadając na nie lepiej się poznali. Każda grupa wylosowała też bajkę, która przypadła jej do opracowania. Głównym zadaniem na poniedziałek było zrobienie zdjęcia na okładkę do e-booka. Można było korzystać z rekwizytów a następnie należało poddać zdjęcie obróbce w programie Photoshop. W trakcie zajęć mogliśmy się poczęstować lokalnym przysmakiem przygotowanym przez gospodarzy – kiełbaską w sosie curry.
Po pracowitym dniu w szkole wszyscy udaliśmy się, na świąteczny market, gdzie skosztowaliśmy innych lokalnych specjałów.

Julia Smoczyńska, Anna Samsel

We wtorek, 5-tego grudnia, swój dzień rozpoczęliśmy śniadaniem w hostelu, następnie udaliśmy się do niemieckiej szkoły na zajęcia gdzie kończyliśmy projektowanie naszych okładek do bajek oraz zaczęliśmy tworzenie e-booka. Około godziny 14 udaliśmy się na dworzec kolejowy aby pojechać do Essen. Będąc na miejscu zwiedziliśmy centrum, zobaczyliśmy jak wygląda market świąteczny w Essen. Na koniec udaliśmy się do WAZ czyli miejscowej gazety, po budynku oprowadził nas przewodnik. Dowiedzieliśmy się jak robione są gazety, ile gazet jest produkowanych dziennie i jakich maszyn się do tego używa. Po wizycie w gazecie wróciliśmy do Bochum gdzie zakończyliśmy kolejny dzień zajęć. 

Barbara Dobrowolska, Weronika Janowska 

W środę, 6 grudnia, zajęliśmy się tworzeniem animowanych ilustracji do bajek. Na początek rysowaliśmy, a następnie skanowaliśmy nasze prace i poddawaliśmy je odpowiedniej obróbce.
Po zajęciach udaliśmy się do budynku głównego usytuowanego w centrum Bochum. Tam odwiedziliśmy pracownię robotyki i podziwialiśmy roboty zbudowane przez uczniów. Następnie udaliśmy się na wycieczkę po Bochum z profesjonalnymi przewodnikami. Poznaliśmy historię miasta i jego najważniejsze zabytki.

Antoni Brade, Jakub Postaremczak

Czwartek 7 grudnia rozpoczęliśmy od dokończenia projektów e-booka. Musieliśmy dopiąć wszystko na ostatni guzik. W międzyczasie śledziliśmy postępy wydruku 3D. Cały proces był niezwykle ciekawy – od projektowania po ostatnie szlify na gotowym produkcie. Następnie zwiedziliśmy z przewodnikiem lokalną galerię – Museum unter Tage, gdzie mogliśmy zobaczyć obrazy różnych artystów przedstawiające krajobraz i zmieniające się przez epoki podejście do niego, oraz wystawę zdjęć przedstawiających Zagłębie Rury.

Julia Smoczyńska, Anna Samsel

Piątek 8 grudnia był ostatnim dniem w partnerskiej szkole. Odbyła się oficjalna prezentacja wyników naszych starań. Wszystkie e-booki się udały fantastycznie. Następnie wszyscy otrzymali certyfikaty uczestnictwa w projekcie. Odbyły się przemówienia pożegnalne i podziękowania. Żeby uczcić naszą owocną współpracę udaliśmy się wspólnie na lunch do azjatyckiej restauracji „jedz ile chcesz”. Po południu zaczął padać gęsty śnieg i wieczorem, wraz z portugalskimi kolegami i koleżankami lepiliśmy bałwana i obrzucaliśmy się śnieżkami:)

Barbara Dobrowolska, Weronika Janowska

 

Sobota, 9 grudnia
To był już ostatni dzień w Bochum. Pożegnaliśmy się z nowymi przyjaciółmi, ale mamy nadzieję jeszcze ich spotkać; w kwietniu w Warszawie, a na pewno wcześniej za pośrednictwem Instagrama i Facebooka. Ponieważ nasz autobus wyruszał w powrotną drogę dopiero wieczorem, postanowiliśmy zrobić jeszcze trochę zdjęć okolicy, tym razem za dnia.

Julia Smoczyńska, Anna Samsel

 

LISTOPAD 2017

Listopad był miesiącem wytężonych prac:

1. Rozstrzygnięto wewnątrzszkolny konkurs na logo projektu.

Komisja konkursowa w składzie:

– p. Dorota Okoń,

– p. Małgorzata Frączek,

– p. Elżbieta Sokołowska

– p. Angelika Kowalska

dokonała przeglądu złożonych prac i przyznała następujące nagrody:

I miejsce – Anna Samsel – klasa 4TA

II miejsce –  Michał Kunicki – klasa 4TC

III miejsce – Julia Świrgoń – klasa 4TA

Serdecznie gratulujemy!

 

Nagrodzone prace:

Wręczenie nagród:

2. Przygotowanie filmów o prezentujących naszą szkołę

Dwie grupy uczniów; z klasy 2TE pod kierownictwem wychowawcy – pani Małgorzaty Frączek, oraz 3TA, przy współpracy z panem Łukaszem Niewidomskim, pracowały nad stworzeniem krótkich filmów o szkole. W efekcie powstały dwie krótkie produkcje, obie bardzo atrakcyjne wizualnie, prezentujące naszą szkołę z punktu widzenia uczniów.

Jakub Postaremczak – 3TA

3. Opracowanie współczesnych wersji bajek do e-booków na warsztaty w szkole partnerskiej

Ochotnicy, którzy podjęli się prac nad współczesnymi wersjami baśni, spotykali się kilkukrotnie z panią Pauliną Piasecką w celu konsultacji. W wyniku tej współpracy, powstały trzy bajki przedstawiające współczesne, polskie realia. Nasze prace zostały następnie przesłane do niemieckich partnerów.

Julia Smoczyńska – 4TD

4. Wideokonferencje ze szkołami partnerskimi

Zgodnie z ustaleniami, 30.11 odbyły się spotkania z partnerami za pośrednictwem komunikatora internetowego Skype. Miały one na celu zapoznanie się uczestników. Trzeba przyznać, że było trochę nerwów. Wszyscy uczniowie czuli się nieco poddenerwowani niecodzienną sytuacją. W dodatku pojawiły się nieoczekiwane problemy techniczne, które na szczęście udało się szybko rozwiązać:)

Antoni Brade – 3TA

4. Rozstrzygnięcie konkursu na logo oficjalne projektu Erasmus+ pt. „A grasp of graphics and visual”

Na stronie internetowej projektu (https://www.essr.net/grasp/index.php/projects-logo-contest/) zostały zamieszczone prace graficzne, wykonane przez uczniów czterech szkół partnerskich. W wyniku głosowania internetowego wyłoniono pracę, która zostało oficjalnym logo projektu. Zwycięstwo przypadło w udziale uczniowi z szkoły niemieckiej Janowi Walter, który zdobył 3568 głosów. Zwycięzcy serdecznie gratulujemy.

Angelika Kowalska

PAŹDZIERNIK 2017

W październiku 2017 miały miejsce następujące działania projektowe:

1. Spotkanie dla beneficjentów

W dniu 2.10.2017 r. koordynator projektu – p. Angelika Kowalska uczestniczyła
w szkoleniu dla Beneficjentów Akcji 2 Partnerstwa strategiczne programu Erasmus+ Edukacja Szkolna, zorganizowanym przez Narodową Agencję Programu Erasmus+.

2. Przygotowanie prac konkursowych na LOGO

Bardzo zainteresowała nas możliwość udziału w konkursie oraz wyjazdu do szkoły niemieckiej. Podczas przygotowania prac konkursowych wspierali nas nauczyciele
p. Dorota Okoń i p. Małgorzat Frączek. Podczas zajęć z przedmiotów zawodowych, udzielali nam cennych wskazówek, które pomogły nam zrealizować nasze pomysły.

Anna Samsel – 4TA

3. Przygotowania do wizyty w Bochum – wg wytycznych opracowanych przez szkołę niemiecką

Nauczyciele języka angielskiego angażują w swoich uczniów w przygotowanie nowoczesnej wersji bajek (dostosowanej od współczesnej rzeczywistości), przesłanych przez szkołę niemiecką. Opracowania te będą wykorzystane do opracowania aminowanych e-booków podczas warsztatów graficznych w Bochum.

Paulina Piasecka 

4. Opracowanie bazy szkół

Przygotowanie bazy szkól polskich i europejskich kształcących w branży fotograficznej, graficznej i filmowej nie było łatwym zadaniem. Zadziwiła nas ilość szkół w Polsce
o podobnym profilu do naszej. Udało nam się jednak skompletować potrzebne dane (nazwy, adresy, telefony, adresy e-mail) i zebrać je w jednym dokumencie.

Basia Dobrowolska, Weronika Janowska – 3TD

5. Przygotowanie prezentacji multimedialnej o systemie szkolnictwa zawodowego
w Polsce w branży fotograficznej, graficznej i filmowej

Pomysł przygotowania prezentacji o szkołach zawodowych w Polsce wydał nam się bardzo ciekawy, szczególnie, że same przechodzimy przez kolejne etapy kształcenia. Zadanie było nieco utrudnione, ze względu na zmiany, które niedawno nastąpiły. Musiałyśmy zapoznać się z nowymi rodzajami szkół oraz ich nazewnictwem. Starałyśmy się nie pominąć, żadnej szkoły/instytucji oraz przygotować prezentacje, tak aby była ona zrozumiała dla naszych kolegów i koleżanek ze szkół zagranicznych.
W wykonaniu tego zadania pomagała nam p. Angelika Kowalska.

Basia Dobrowolska, Weronika Janowska – 3TD

6. Uruchomienie strony internetowej projektu

Szkoła portugalska przygotowała stronę internetową projektu: https://www.essr.net/grasp/index.php/a. Witryna zawiera opis projektu, informacje o partnerach, blog oraz stronę do prezentacji prac konkursowych na logo projektu z możliwością oddawania głosów. Każda ze szkół będzie mogła tam zamieszczać swoje wpisy z wydarzeń, które będą się odbywały w szkołach i podczas krótkoterminowych wyjazdów.

Angelika Kowalska

WRZESIEŃ 2017

 
W wrześniu 2017 miały miejsce następujące działania projektowe:

1. Kampania informacyjna

Przeprowadzono kampanię informacyjną w szkole, promującą cele i założenia projektu, planowane działania, dobór uczestników.  Informacje zostały przekazane nauczycielom uczącym w szkole na posiedzeniu Rady Pedagogicznej, przedstawicielom Rodziców na spotkaniu Rady Rodziców, uczniom na zajęciach
z przedmiotów zawodowych, języków obcych i podczas godzin wychowawczych. Odbyło się także posiedzenie zespołu przedmiotów zawodowych, podczas którego omówiono zadania zespołu, związanie z realizacją projektu (szczególnie na rok szkolny 2017/2018), dokonano podziału prac, wyłoniono zespoły zadaniowe
i opiekunów poszczególnych aktywności.

Założenia projektu i jego streszczenie zamieszczono na szkolnej stronie internetowej (http://fotospokojna.com/technikum-fototechniczne-beneficjentem-programu-erasmus-w-latach-2017-2019/).

 

2. Konkurs na LOGO projektu

W celu zapoznania uczniów z ideą projektu oraz zaangażowania młodzieży w jego realizację, ogłoszono konkurs na logo projektu. Wytyczne do konkursu zostały opracowane przez nauczycieli ze szkoły niemieckiej. Przygotowaniem polskiej wersji regulaminu oraz realizacją konkursu w Technikum Fototechnicznym zajęli się nauczyciele przedmiotów zawodowych – p. Anna Głąbińska, p. Małgorzata Frączek, p. Angelika Kowalska oraz kierownik pracowni fotograficznych p. Dorota Okoń. Informacje o konkursie zostały umieszczone w szkole na plakatach
oraz na szkolnej stronie internetowej (http://fotospokojna.com/konkurs-na-logo-projektu-erasmus/).

 

 3. Prace nad filmem promującym szkołę i uczniów

Rozpoczęto prace nad 2-3 minutowym filmem promującym szkołę i uczniów,
w ramach których opracowano założenia merytoryczne i techniczne, wyłoniono zespół zadaniowy, którego opiekunem został p. Łukasz Niewiadomski.

 

 4. Prace nad szablonem broszury z przykładami dobrych praktyk

Omówiono ogólne założenia merytoryczne i techniczne do opracowania broszury
z przykładami dobrych praktyk w zakresie dydaktyki w kształceniu zawodowym
w branży fotograficznej, graficznej i filmowej (m.in. wybrano format broszury, program komputerowy do realizacji, zaplanowano zawartość).  Realizacji tego zadania podjęli się nauczycie przedmiotów zawodowych i języka angielskiego.

 

 5. Spotkanie dla uczniów – studia za granicą, kariera zawodowa

Dnia 26 września 2017 r. odbyło się spotkanie dla uczniów klas 3TD i 4TA
z przedstawicielami fundacji Student Financial Support Fund. Organizacja ta zajmuje się pomocą w aplikowaniu na studia na uczelniach zagranicznych. Celem spotkania było zapoznanie uczniów z ofertami europejskich szkół wyższych, w tym z kierunkami studiów (szczególnie związanymi z branżą fotograficzną, graficzną
i filmową), powiązaniem z rynkiem pracy, wymaganymi dokumentami aplikacyjnymi oraz zakresem działalności fundacji, oferującej bezpłatną pomoc w ubieganiu się
o miejsca na uczelniach w krajach UE i Wielkiej Brytanii.

 

6. Prace nad przygotowaniem prezentacji multimedialnej dotyczącej systemu szkolnictwa zawodowego w Polsce (w branży fotograficznej, graficznej i filmowej)

Omówiono założenia do przygotowania prezentacji multimedialnej dot. szkolnictwa zawodowego w Polsce oraz wyłoniono zespół zadaniowy, w którego skład wchodzą: wicedyrektor, koordynator,  nauczyciel języka angielskiego oraz grupa uczniów z klasy 3TD.

 

7. Koordynacja działań w szkołach partnerskich

Koordynacja działań w szkołach partnerskich obejmowała m.in.:

– przygotowanie i rozesłanie listy aktywności na rok szkolny 2017/2018
wraz z terminami,

– podział koordynacji i realizacji poszczególnych zadań projektowych (według opracowanych wcześniej założeń, znajdujących się we wniosku aplikacyjnym),

– omówienie z partnerami założeń do strony internetowej projektu (realizuje szkoła portugalska), konkursu na logo (opracowanego przez szkołę niemiecką) oraz utworzenia kanału projektu w mediach społeczniościowych (szkoła austriacka)

– ustalenie ze szkołą niemiecką zasad organizacji krótkoterminowej wymiany grup uczniów w Bochum (działań związanych z uczeniem się, nauczaniem i szkoleniami)

Ponadto dokonano rezerwacji miejsc noclegowych dla uczestników wyjazdu
do Bochum, zgromadzono dokumentację formalna do podpisania umowy finansowej, rozpoczęto prace nad opracowaniem bazy szkół polskich i europejskich (w ramach przygotowania do rozpowszechniania rezultatów projektu).

Angelika Kowalska – koordynator projektu


AKTUALNOŚCI

Zapraszamy do głosowania na logo projektu Erasmus+ pt. „A grasp of graphics and visual”

Na stronie internetowej projektu (https://www.essr.net/grasp/index.php/projects-logo-contest/) zostały zamieszczone prace graficzne, wykonane przez uczniów czterech szkół partnerskich. W głosowaniu internetowym zostanie wybrana jedna grafika, która stanie się oficjalnym logo projektu. Zapraszamy uczniów ZSF oraz wszystkie osoby zainteresowane do udziału w głosowaniu do dnia 29 listopada 2017 r. do godziny 23:59. ZAGŁOSUJ >>>

Wyniki konkursu na logo projektu Erasmus+ pt. „A grasp of graphics and visual”

Komisja konkursowa w składzie: – p. Dorota Okoń, – p. Małgorzata Frączek, – p. Elżbieta Sokołowska – p. Angelika Kowalska dokonała przeglądu złożonych prac i przyznała następujące nagrody: I miejsce – Anna Samsel – klasa 4TA II miejsce –  Michał Kunicki – klasa 4TC III miejsce – Julia Świrgoń – klasa 4TA Serdecznie gratulujemy!

Konkurs na logo projektu Erasmus+

Zapraszamy wszystkich uczniów Technikum Fototechnicznego do wzięcia udziału w konkursie na logo projektu Erasmus+ pt. „A grasp of graphics and visual”   Na podstawie informacji znajdujących się w streszczeniu projektu, należy stworzyć logo spełniające poniższe wymagania. Logo powinno: … być możliwe do zastosowania na różnych rodzajach tła (jasne i ciemne tło) … być łatwe w […]

Technikum Fototechniczne beneficjentem programu Erasmus+ w latach 2017-2019

Od  1 września 2017 r. Technikum Fototechniczne realizuje projekt finansowany z funduszy unijnych w ramach  programu Erasmus+ , Akcja KA2, Edukacja szkolna, Współpraca szkół, pt. „A grasp of graphics and visual”. Naszymi partnerami są trzy europejskie szkoły kształcące w branży fotograficznej, graficznej i filmowej: – niemiecka z Bochum, Walter-Gropius-Berufskolleg, – austriacka z Graz, HTBLVA  Graz […]

Publikacja została zrealizowana przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach projektu Erasmus+ pt. „A grasp of graphics and visual”, numer 2017-1-PL01-KA219-038292_1.

Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko jej autorów i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną. PUBLIKACJA BEZPŁATNA

1

GALERIA JEDNEJ FOTOGRAFII

1

INSTYTUCJE WSPÓŁPRACUJĄCE

logo zamek królewski  w warszawie
Logo Klubu Dowódźtwa Garnizonu Wojskowego
Fundacja im. Królowej Marii Kazimiery