“Młodzież w działaniu” jest to program Unii Europejskiej skierowany do młodych ludzi oraz do pracowników młodzieżowych wspierających uczestnictwo w kształceniu pozaszkolnym. Umożliwia on nawiązywanie kontaktów międzynarodowych i wymianę doświadczeń. Promuje ideę zjednoczonej Europy. W ramach programu organizowane są seminaria i spotkania, dzięki którym w międzynarodowej grupie można omówić zagadnienia związane z tematyką młodzieżową. Tematy seminarium są zawsze jest związane z priorytetami Unii Europejskiej.

 

Zespół Szkół Fototechnicznych oraz renomowane liceum ogólnokształcące w miejscowości Inskenderun (Turcja) są uczestnikami programu Unii Europejskiej “Młodzież w działaniu”. Razem z partnerem przygotowaliśmy dla młodzieży tureckiej seminarium pt. UNDER THE RAINBOW dotyczące znaczenia przykazania “nie zabijaj” w różnych religiach. Zaproszone do udziału w seminarium nauczycielki naszej szkoły: siostra Damaris i pani Nadia Pratch przedstawią referat o znaczeniu życia w religii katolickiej oraz będą uczestniczkami dyskusji panelowej poświęconej ważnym dla każdego człowieka zagadnieniom moralnym i etycznym. Materiały i wnioski ze spotkania znajdą swoje miejsce w trakcie zajęć religii i etyki w Zespole Szkół Fototechnicznych, nadając tym przedmiotom wymiar uniwersalny i europejski. Seminarium odbędzie się w terminie 24-29.08.2008 r

W dniach od 24 do 30 sierpnia 2008 w ramach programu “Młodzież w działaniu” odbyło się seminarium zorganizowane przez grupę młodzieży pod kierunkiem Mehmeta Keskina w Iskandrerunie w Turcji. Jednym z partnerów programu było Technikum Fototechniczne. Tematem projektu było poznanie różnic i podobieństw religijnych i kulturowych w różnych krajach europejskich. W ramach seminarium odbyło się wiele spotkań dotyczących różnych religii i mniejszości religijnych z udziałem zaproszonych gości, młodzieży, nauczycieli, władz miasta Iskanderun: prezydenta, burmistrza i mera. W czasie rozmów tematem wiodącym była religia i jej znaczenie, wpływ na kulturę kraju, a także edukacja.

Na seminarium zaproszono z naszej szkoły s. Annę Pawłowską – uczącą religii i Nadię Pracz – anglistkę. Oprócz naszej delegacji i dużej grupy młodzieży z Iskanderunu uczestniczyli w seminarium przedstawiciele szkół partnerskich z Hiszpanii, Bułgarii i Turcji. Kilka dni spędzonych w tym pięknym, malowniczym regionie na morzem, wśród bardzo życzliwych ludzi zarówno młodych jak i dorosłych, stwarzało klimat do wspólnych rozmów, warsztatów, wywiadów, wzajemnego poznawania i zawiązywania przyjaźni.

Podczas trwania seminarium zrealizowano wiele cennych zadań zaplanowanych przez organizatorów. Przedstawiciele naszej szkoły opowiedzieli o religii chrześcijańskiej i kulturze w Europie, zwiedzaliśmy także wspólnie kościoły katolickie, protestanckie i prawosławne, które znajdują się na tamtym terenie. Zauważyliśmy, że wszyscy współpracują ze sobą i wzajemnie otaczają się szacunkiem. Przyjmowano nas z ogromną radością. Uświadomiliśmy sobie, że wierzymy w tego samego Boga, który stworzył nas, abyśmy trwali i współpracowali ze sobą w pokoju i zgodzie pomimo tego wszystkiego, co nas różni – budując przyszłość i jedność świata XXI wieku.

1

GALERIA JEDNEJ FOTOGRAFII

1

 

INSTYTUCJE WSPÓŁPRACUJĄCE

logo zamek królewski  w warszawie
Logo Klubu Dowódźtwa Garnizonu Wojskowego
Fundacja im. Królowej Marii Kazimiery