Projekt pt. „Młode oblicze Warszawy”
W dniach 15-20 kwietnia uczniowie Zespołu Szkół Fototechnicznych wspólnie z adeptami sztuki fotograficznej z Zentrum für fotografische Ausbildung z Berlina zrealizowali projekt pt. „Młode oblicze Warszawy”. Wspólne działania dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Celem projektu było poznanie kraju partnerskiego i jego przedstawicieli, a także ukazanie za pomocą fotografii młodych mieszkańców i nowoczesnego oblicza naszego miasta.
Program spotkania był bardzo intensywny i podporządkowany ściśle zaplanowanym celom. Uczniowie uczestniczyli w licznych warsztatach fotograficznych, które przygotowały ich do jak najdoskonalszej realizacji założeń projektu. Tematyka warsztatów była różnorodna, a prowadzili je nie tylko nauczyciele, lecz także uznani specjaliści w dziedzinie fotografii. Pracę w projekcie rozpoczęliśmy od zajęć z fotografii portretowej. Nauczyciele Zespołu szkół Fototechnicznych: pani Małgorzata Frączek i pani Magdalena Drobnik nauczyły uczestników projektu, w jaki sposób należy przygotować zdjęcia portretowe, ukazujące uczucia fotografowanej osoby (tzw. portret wewnętrzny). Pan Tomasz Słupski przeprowadził warsztaty z fotografii mody. Do pomocy przy organizacji tej sesji koordynator projektu zaprosił uczennice z Zespołu Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22, które wykonały modelkom profesjonalny makijaż. Także z tej szkoły oraz korzystając z uprzejmości profesjonalnej projektantki mody, uzyskaliśmy stroje, które zaprezentowane zostały na zdjęciach.
Bardzo interesujący okazał się także wykład pana Adama Nurkiewicza na temat fotografii sportowej. Dzięki niemu zdjęcia z rozgrywek sportowych zyskały nowy wymiar.
Naszej stolicy nie można ukazać bez umiejętności tworzenia zdjęć reportażowych i architektury. Uczestnicy projektu uczestniczyli w warsztatach fotografii reportażowej w Muzeum Narodowym, a jak fotografować budowle opowiedział im nauczyciel przedmiotów zawodowych pan Łukasz Polkowski. W trakcie wykonywania zdjęć architektury przydatne były obserwacje poczynione już pierwszego dnia podczas zwiedzania miasta. Nie tylko goście z Berlina, lecz także wielu Polaków poszerzyło wówczas swoją wiedzę dotyczącą Warszawy.
O tym, jak należy przygotować zdjęcia do planowanej wystawy, uczniowie dowiedzieli się w trakcie zwiedzania wystaw fotograficznych w Galerii Obok ZPAF i Muzeum Narodowym.
Projekt był jednak przede wszystkim okazją do poznania mieszkańców kraju partnerskiego, ich pasji i zainteresowań, zwyczajów i obyczajów, marzeń i codziennego życia. Jego uczestnicy poczynili także wiele porównań między naszymi krajami, miastami, a także realiami szkolnymi i zawodowymi dotyczącymi fotografów. Z pewnością przyda się to w dalszej karierze.