Projekt społeczny "Pozarządownik szkolny"
Wraz ze swoimi koleżankami i kolegami mieliśmy możliwość uczestniczenia w projekcie społecznym „Pozarządownik szkolny”. Został on zrealizowany w roku szkolnym 2018/2019, dzięki współpracy z Fundacją CEO i Fundacją Pole Dialogu.
Projekt był podzielony na kilka etapów. W pierwszym etapie współpracy nasi nauczyciele: pani Anna Zalewska, pani Paulina Piasecka, pani Małgorzata Mrozek oraz pani Ewa Górecka uczestniczyły w szkoleniu z grą karcianą o fundacjach i stowarzyszeniach.
W następnym etapie ta sama gra karciana została przeprowadzona w klasie 2 TA oraz innych klasach 2 i 3. Gra pomagała rozwinąć nasze myślenie, ponieważ wymagała dobrej argumentacji swojej decyzji, odpowiedzi.
Trzecim krokiem w projekcie było przeprowadzenie przez Panią Annę Zalewską w klasie 2 TA lekcji dotyczącej fundacji, stowarzyszeń i wolontariatu. Podczas tej lekcji omówiliśmy pracę i funkcjonowanie fundacji oraz plan działania na dalsze etapy warsztatów.
W czwartym etapie wybieraliśmy fundację, z którą będziemy kontynuować nasze działania. Postawiliśmy na Fundację ,,ZACZYN”, która w ramach współpracy przeprowadziła bardzo ciekawe i pouczające warsztaty pod hasłem: ,,Zrozumieć starość”. Warsztaty były podzielone na dwa spotkania. Pierwsze odbyło się z udziałem przedstawicielek fundacji. Podczas tego spotkania nasi koledzy i koleżanki mieli możliwość założenia na siebie kombinezonu geriatrycznego. Kombinezon ten pozwolił nam poczuć się jak osoba starsza. Każdy element kombinezonu odpowiadał za coś innego, na przykład: słuchawki ograniczały dobry słuch, obciążniki na stawy ograniczały poruszanie nimi, sprawiały, że było nam ciężej oraz dodatkowo obciążały kręgosłup. Piotrek i Natalia oprócz kaftanów, które miały pomóc im odczuć starość, dostali również kilka prostych dla nas zadań, ale jak się okazało dla osób starszych naprawdę problematycznych i ciężkich. Drugie spotkanie było również bardzo ciekawe, a zarazem inspirujące i motywujące do działania. Naszym gościem była DJ Wika. Osoba pełna energii, z życzliwym uśmiechem, pełna pasji oraz chęci. Pomimo swojej wiekowości wiele młodych ludzi, naszych koleżanek i kolegów, powinno czerpać z niej inspiracje i chęci do życia. Łączy pokolenia poprzez swoje działanie oraz zachowanie i nie szufladkuje ludzi. Mówi o tym, żeby być sobą i robić to, co się kocha. Pokazuje, że starość nie jest zła i obala jej stereotypy. Zwraca uwagę na to, że osoby 60+ mają w sobie potencjał i również potrafią cieszyć się życiem. Każda jej wypowiedź wiązała się z tym, żeby kochać ludzi i siebie. Mówiła o tym, żeby pamiętać o osobach starszych w naszych rodzinach cały czas, a nie tylko od święta. Każda z osób starszych potrzebuje rozmowy i bliskości z naszej strony. Cały czas wskazywała na to, że osoby trzeciego wieku pomimo kilku zmarszczek też potrafią się bawić i wykorzystywać swoje doświadczenie. Mamy nadzieję, że uda nam się jeszcze kiedyś spotkać z DJ Wiką i przeprowadzić równie ciekawą rozmowę. Na co dzień spotykamy mnóstwo starszych osób jednak nie tak żywiołowych, energicznych i czerpiących z życia jak ona.
W ostatnim etapie odbyło się spotkanie koordynatorek pani Magdy Golan z Fundacji Pole Dialogu, pani Joanny Mazurkiewicz z Fundacji Zaczyn, Agaty Bosieckiej z Fundacji CEO oraz nauczycielki podstaw przedsiębiorczości w Zespole Szkół Fototechnicznych Pani Anny Zalewskiej, które miało na celu stworzenie planu współpracy na następny rok szkolny 2019/2020. Mamy nadzieję, że warsztaty, które się odbędą lub wszelkie spotkania związane z projektem będą równie ciekawe jak tegoroczne i wraz z hasłem: ,, Zrozumieć starość” będą docierać do większej ilości osób, a przede wszystkim do młodzieży.
Fundacja Zaczyn wraz z DJ Wiką organizuje Paradę Seniorów pod hasłem ,,Dojrzali, wspaniali”. Jest to wielkie święto seniorów i ich rodzin, które odbędzie 24 sierpnia 2019 roku w Warszawie.