Sportowy Okrągły Stół
Dnia 13 listopada 2014r. w Zespole Szkół Fototechnicznych odbyła się ogólnoszkolna debata Sportowego Okrągłego Stołu, mająca na celu zdiagnozowanie stanu faktycznego lekcji WF-u w szkole oraz określenie jej stanu pożądanego. Dyrekcja, nauczyciele wychowania fizycznego i uczniowie, zastanawiali się jak udoskonalić zajęcia sportowe i rekreacyjne, tak aby były one przyjemne i ciekawe zarówno dla „sportowców” jak i osób mniej sprawnych.
Przygotowując się do debaty, uczniowie klas II-IV technikum i II-III klasy zasadniczej szkoły zawodowej wzięli udział w ankiecie, przygotowanej przez nauczycieli wychowania fizycznego (p. Milenę Jaros, p. Sylwię Wasilewska, p. Monikę Sobczak, p. Krzysztofa Kowalczuka i p. J. Miliszewskiego). Jej celem było wstępne rozpoznanie potrzeb młodzieży oraz poznanie ich sugestii dotyczących zmian w lekcji w-f. Podczas ankiety młodzież anonimowo odpowiadała na następujące pytania:
- Jakie są mocne strony wychowania fizycznego w naszej szkole?
- Jakie są Twoje pomysły na udoskonalenie lekcji wychowania fizycznego?
- Jakie są Twoje pomysły na wzbogacenie sportowej bazy szkolnej?
- Jakie są Twoje zainteresowania sportowe?
- Jakie są przyczyny braku przygotowania i słabego zaangażowania uczniów na lekcjach wychowania fizycznego?
Uczniowie w ankietach szczerze opisali co lubią i co im się podoba na zajęciach wychowania fizycznego oraz czego nie lubią i jakie powinny nastąpić ich zdaniem zmiany. Zebrane wypowiedzi, zostały szczegółowo przeanalizowane przez członków Przedmiotowego Zespołu W-f i Edb. Wypracowano wnioski, które w miarę możliwości będą wdrażane do praktyki szkoły.
A jak dokładnie wyglądała nasza debata?
Sportowy Okrągły Stół został zorganizowany w sali gimnastycznej, wyposażonej w sprzęt multimedialny i nagłaśniający. Oficjalną część debaty SOS rozpoczęła pani Milena Jaros, która przedstawiła cele, założenia i zasady programu W-F z Klasą.Następnie głos zabrała pani Grażyna Dobrzyńska-Klepacz – dyrektor ZSF, zachęcając do aktywnego udziału w debacie.Przez ponad 60 minut uczestnicy obradowali w pięciu, 12-osobowych zespołach.Główni aktorzy debaty- nasi uczniowie opracowali i śmiało przedstawili odpowiedzi na 3 pytania:
- Jakie są plusy i minusy lekcji wychowania fizycznego?
- Jakie są Twoje pomysły na urozmaicenie lekcji wychowania fizycznego?
- Podaj 5 pomysłów na wzbogacenie bazy sportowej szkoły.
Podczas żywej dyskusji zaprezentowali oni swoje opinie i pomysły dotyczące wprowadzenia ewentualnych zmian w zajęciach wychowania fizycznego. W miłej i przyjaznej atmosferze sformułowano następujące wnioski:
- Należy urozmaicać zajęcia w-f , poprzez wprowadzanie nowych dyscyplin sportowych np. unihokeja, piłki ręcznej, aerobiku
- Pozyskanie dodatkowych pieniędzy np. od Rady Rodziców na nowy sprzęt sportowy oraz koszulki dla szkolnych drużyn
- Należy zmodernizować powierzchnie parkietu na sali gimnastycznej
- Należy dbać zarówno o nowy jak i „stary” sprzęt sportowy
- Zajęcia powinny być prowadzone przy muzyce
- W-f powinien odbywać się na ostatnich godzinach lekcyjnych
- Unowocześnienie siłowni
- Należy w większym stopniu dbać o czystość na sali gimnastycznej oraz w szatniach i pod prysznicami
Kolejnym, a zarazem ostatnim punktem naszych rozważań podczas obrad SOS-u, był wybór dwóch zadań dodatkowych, które będą realizowane w semestrze zimowym i letnim. Wspólnie ustalono, że będzie to akcja propagująca zdrowe odżywianie oraz przeprowadzenie testu sprawności MiniFit.
Podsumowując, można stwierdzić, że debata była bardzo udana. Wspólnie wypracowano wiele pomysłów na udoskonalenie zajęć sportowych w naszej szkole. Ustalono, że nauczyciele razem z uczniami będą wprowadzać zmiany, rozwijać ich zainteresowania sportowe oraz dążyć do doskonałości. Na zakończenie, warto szczególnie podziękować wszystkim uczniom i nauczycielom biorącym udział w debacie oraz życzyć dużo sił i wytrwałości w realizacji założonych celów.
no images were found
Fot. Mikołaj Podracki i Klaudia Stańczak