Spotkanie w Berlinie

logo_changes-chances_work logo_pnwm_miniatura

W dniach 27.09 – 3.10.2015 r. grupa 10 uczniów klas maturalnych i 2 nauczycieli złożyła wizytę w Zentrum fȕr fotografische Ausbildung. Spotkanie z uczniami szkoły partnerskiej poświęcono realizacji projektu pt. „Twoja przyszłość kształtuje się dziś”, który bierze udział w konkursie „Changes/chances@work”. Nasze działania zostały dofinansowane przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Aktywności w Berlinie związane były przede wszystkim z rozwojem wiedzy i praktycznych umiejętności w zakresie fotografii.

Program wizyty był bardzo atrakcyjny, gdyż stwarzał wiele możliwości zdobycia ważnych dla fotografa doświadczeń. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach, prowadzonych przez uznane firmy oraz znanych w Berlinie fotografów. Największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z przedstawicielem firmy Phase one, która produkuje aparaty fotograficzne i przystawki cyfrowe dla potrzeb profesjonalistów. Jej sprzęt jest najczęściej wykorzystywany przez „topowych” fotografów mody. W trakcie warsztatów uczniowie wykonywali zdjęcia portretowe w studio i plenerze za pomocą najnowocześniejszej przystawki cyfrowej do aparatu wielkoformatowego. Była to okazja, aby pracować po raz pierwszy w życiu ze sprzętem wartości 33 000 euro.

Uczestnicy brali również udział w seminarium nt. wykorzystania oświetlenia studyjnego uznanej w Europie zachodniej firmy Hensel, fotografując profesjonalne modelki, a także w sesjach poświęconych fotografii architektury i fotografii katalogowej. Doskonalili swoje umiejętności zawodowe tworząc na zdjęciach efekt „zamarzającej wody”, uczyli się oddawać na fotografiach detale architektoniczne.

Ważnym elementem spotkania były także wykład i dyskusja nt. marketingu w usługach fotograficznych, które przybliżyły uczestnikom efektywne sposoby pozyskiwania klientów i prowadzenie z nimi rozmów biznesowych. Grupa złożyła także wizytę w szkole kształcącej fotografów w sposób dualny. Uczniowie objęci tym trybem nauki odbywają zajęcia zarówno w szkole, jak i bezpośrednio u pracodawców. Obejrzeliśmy i omówiliśmy także przykładowe zdjęcia z wzorcowego portfolio fotografa.

Uzupełnieniem zajęć były sesje fotograficzne krajobrazu miejskiego, które zaprezentowane zostaną w trakcie wystawy z okazji 25-lecia partnerstwa stolic Polski i Niemiec pt. „Berlin, Warszawa – miasta naszych marzeń”.

W programie spotkania nie zabrakło także wydarzeń kulturowych: aktywnego zwiedzania Berlina, wizyt w Muzeum Fotografii i budynku Reichstagu oraz aktywności rozrywkowych.

Ranga projektu, ze względu na udział w konkursie Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, włączenie w treści programowe sesji fotograficznych związanych z oficjalnymi obchodami jubileuszu partnerstwa Berlina i Warszawy oraz zaproszenie uznanych w branży fotograficznej autorytetów do udziału w projekcie, była naprawdę wysoka.

fot. Michał Grzelak

fot. Paulina Leończuk

fot. Łukasz Szlubowski

fot. Martyna Szustak

fot. Klaudia Zaprzałek

fot. Aleksandra Zawadzka

1

GALERIA JEDNEJ FOTOGRAFII

1

 

INSTYTUCJE WSPÓŁPRACUJĄCE
logo zamek królewski  w warszawie
Logo Klubu Dowódźtwa Garnizonu Wojskowego