Szkolny Festiwal 2.0

Program Szkolnego Festiwalu 2.0 w ZSF:

Zajęcia w dniu 22.05.15 dla klasy II gimnazjum – Wykonanie tabla klasowego.

Uczniowie gimnazjum zostali zaproszeni na warsztaty fotograficzno-graficzne. Materiał do wykonania makiety tabla przygotowały klasy trzecie. Wykonały tę prace pod opieką pani Doroty Okoń. Przeszkoliła ona następnie wybranych uczniów klas II, którzy prowadzili zajęcia dla gimnazjalistów. Warsztaty były podzielone na dwie części: pierwsza w  studiu fotograficznym, druga w pracowni grafiki rastrowej.  Uczniowie klasy III TM wykonali zdjęcia portretowe młodszym kolegom z gimnazjum. Podczas sesji zdjęciowej gimnazjaliści mogli zobaczyć, jak wygląda praca fotografa i w jaki sposób zdjęcia są  stylizowane światłem. 

Zajęcia graficzne zostały przeprowadzone przez uczniów klasy II T z wykorzystaniem programu Photoshop CS6. Uczniowie gimnazjum zapoznali się z narzędziami programu wykonując tablo klasy. Każdy z uczestników warsztatów otrzymał wydruk wykonanej przez siebie pracy. Informacja o warsztatach znalazła się na stronie internetowej Gimnazjum nr 12 PSPO. Uczniowie gimnazjum byli bardzo zaangażowani w pracę oraz mile zaskoczeni efektem swoich działań. Najlepszą prace wykonała Ola, której praca stanowi załącznik.

Szkolny Festiwal 2.0 w dniu 2.06.15

tonyikontrasty

Festiwal rozpoczął się w Galerii Niespokojnej wystawą prac uczniów klas II, które powstały na warsztatach fotograficznych w Zamku Królewskim w Warszawie.  Temat wystawy to Ludzie i Pomieszczenia Zamku Królewskiego. Uczniowie mogli na przerwach oglądać prace swoich kolegów.

W kolejnej części Festiwalu uczniowie klasy II TA przeprowadzili lekcje w klasie I TA na temat Tony i kontrast oraz Zmiękczenie ostrości. Młodsi koledzy mieli pierwsze wprowadzenie do tajników obróbki cyfrowej obrazu w programie Photoshop CS6. Oprócz części teoretycznej wykonali ćwiczenia praktyczne.

Klasy II TA oraz II TE uczestniczyły w konkursie graficznym Inne spojrzenie na Zamek Królewski. Ich zadaniem było dokonanie przetworzeń zdjęć Zamku 

hdrKrólewskiego z edycji 2015 w programie Photoshop CS6. Uczniowie mieli wykazać się kreatywnością oraz przedstawić swoje umiejętności w obsłudze programu.

Dla klasy II TB ich kolega Mateusz przygotował prezentacje na temat Techniki HDR. Podzielił swoje wystąpienie na dwie części. 

galeriaW pierwszej przedstawił ogólnie technikę HDR oraz swoje prace wykonane w tej metodzie. W drugiej części przedstawił pokaz swoich dzieł w praktycznym zastosowaniu dwóch programów jednego do obróbki RAW a drugiego do przetworzeń HDR. W czasie pokazu koledzy mogli samodzielnie sprawdzić w jaki sposób działają oba programy.

Uczniowie klasy II TD mieli lekcję pokazową na temat kalotypii oraz litografii przygotowaną przez uczennice 

konkursklasy II TE.

Na zakończenie pierwszego dnia Festiwalu w Sali Projekcyjnej odbył się pokaz filmu Samsara poprzedzony quizem na temat filmu. Przed pokazem odbyła się prezentacja prac klasy I związanych z jej działaniami w projekcie Szkoła z klasą 2.0, których tematem były ich pierwsze kroki w dziedzinie fotografii. Powstały w ten sposób prezentacje multimedialne pod opieką pani Angeliki Kowalskiej. Potem rozpoczął się seans, po którym w ramach Dnia Dziecka podano ciasteczka i żelki.

Szkolny Festiwal 2.0 w dniu 3.06.15

Honorowym gościem naszego Festiwalu 2.0 była pani kustosz Zamku Królewskiego. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy I TD oraz wybrani uczniowie klas drugich. Pani kustosz omówiła prace uczniów klas II z tej edycji zajęć na Zamku Królewskim. Następnie przybliżyła młodszym uczniom wiedzę na temat rejestracji dzieł sztuki. Rozstrzygnęła również konkurs graficzny – Inne spojrzenie na Zamek Królewski. Zwyciężczynią została Emilka z II TE. Mieliśmy również niespodziankę dla pani kustosz, którą była indywidualna lekcja HDR z naszym uczniem Mateuszem z klasy II TB. Pani kustosz była pod wrażeniem pasji Mateusza oraz jego wiedzy na temat tej metody.

1

GALERIA JEDNEJ FOTOGRAFII

1

 

INSTYTUCJE WSPÓŁPRACUJĄCE
logo zamek królewski  w warszawie
Logo Klubu Dowódźtwa Garnizonu Wojskowego