Szkolny Wolontariat

Rok szkolny 2018/2019

„ Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły.  Nie mają wprawdzie żadnych skrzydeł,

Ale bezinteresownie wyciągają ręce i proponują swoją pomoc.”

Zapraszamy we wrześniu 2019 r.

                                                                                                                                                            Fotowolontariat


Graj i Pomagaj – międzyszkolny turniej piłki nożnej 18.05.2019r – projekt społeczno – fotograficzny.

Pięcioosobowa grupa wolontariuszy wraz z p. pedagog D. Wójcik i nauczycielem przedmiotów zawodowych Ł. Polkowskim reprezentowali naszą szkołę w akcji charytatywnej „Graj i Pomagaj”, która opierała się na międzyszkolnych rozgrywkach piłki nożnej. Dobroczynnym celem akcji była zbiórka pieniędzy na Archidiecezjalny Zespół Domowej Opieki Paliatywnej w Warszawie.

Zaczytani. pl

Zaczytani.pl – przy współpracy z biblioteką szkolną zebrano 43 książki, które zostały przekazane w ramach ogólnopolskiej wielkiej zbiórki książek z przeznaczeniem dla placówek medycznych.

Sadzenie drzewek przez maturzystów

26.04.2019r. czwórka maturzystów tradycyjnie już sadziła pamiątkowe drzewa w Parku Szymańskiego. Wraz z Dyrekcją szkoły oraz władzami Dzielnicy Wola uczczono w ten sposób uzyskanie świadectw dojrzałości.

Kurs Animatora Czasu Wolnego dla dzieci i młodzieży

Kurs Animatora Czasu Wolnego dla dzieci i młodzieży – 2-3.03. 2019r. –  za przyznany nam tytuł laureata w konkursie 8 wspaniałych, kategoria grupa, Fundacja Świat na Tak ufundowała nagrodę w postaci bonu szkoleniowego realizowanego przez firmę ANIMATOR. Spośród zaproponowanej nam tematyki wybraliśmy kurs Animatora Czasu Wolnego zakończony uzyskaniem certyfikatu nadającym kwalifikacje do podjęcia pracy.

Warto było

Pomysł wzięcia udziału w Samorządowym Konkursie Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” organizowanym przez Fundację Świat na Tak zrodził się pod wpływem chwili. Działalność Szkolnego Wolontariatu rozkwitła na tyle, że warto było skonfrontować się z innymi. Udział w konkursie nie ograniczył naszych działań, ale je poszerzył i udoskonalił.

Projekt „Kto na ochotnika? Wolontariat w szkole”?

Projekt „Kto na ochotnika? Wolontariat w szkole”? obejmował: Spotkania z mentorem z ramienia Fundacji CEO – P. Danielem Szatkowskim. Spotkania opiekunów i wolontariuszy z różnych organizacji w celu wymiany doświadczeń i dobrych praktyk. Szkolenia: „Wolontariat w szkole” 13.12, „Wolontariat na rzecz społeczności lokalnej” 29.05 2019r. , „Formalne aspekty wolontariatu” 3.06.2019r. Wizytę studyjną 10.06.2019 – odwiedziny […]

Kawiarenka z koktajlami

W ramach promocji dotyczącej zdrowego odżywiania uczennice z kl. 1 TB pomogły koleżance Agacie Walencik z klasy I CAN w zorganizowaniu stoiska z samodzielnie przygotowanymi koktajlami. Akcja cieszyła się powodzeniem wśród uczniów i nauczycieli.

Udział w XXI Integracyjnym Balu Karnawałowym w Ursynowskim Centrum Sportu i Rekreacji (23.02.2018r.)

Celem balu, jak co roku, było promowanie idei integracji dzieci i młodzieży, nauka budowania solidarności, ale przede wszystkim wspólna zabawa. Wolontariusze w składzie: Julita Pasiroska, Antoni Bajer z klasy I CAN, Mikołaj Drzymkowski z klasy II CAN, Wojciech Sieńko, Maciej Ciba z klasy IV TA  zrealizowali projekt „Reportaż z XXI Balu Integracyjnego” . Film „W […]

5 tygodni dla bezdomnych

W ramach międzyszkolnej współpracy z Huliganami Dobrej Woli z Gimnazjum nr 45 w Warszawie zbieraliśmy odzież, środki higieniczne i żywność dla podopiecznych Fundacji  Kapucyńskiej  im. bł. Aniceta Koplińskiego w Warszawie.

Świąteczna Paczka

Z inicjatywy uczennicy Natalii Federak z kl. ITB przeprowadziliśmy w szkole zbiórkę niezbędnych rzeczy dla rodziny z Pruszkowa, która straciła dorobek  swojego życia w pożarze domu. W akcję zaangażowali się uczniowie klas I – IV technikum. Paczkę wraz z życzeniami świątecznymi przekazaliśmy rodzinie.

Marzycielska Poczta

W ramach ogólnopolskiej akcji Marzycielska Poczta grupa wolontariuszy zorganizowała dla uczniów naszej szkoły maraton pisania listów do chorych dzieci. Napisano 30 listów, które wraz z życzeniami świątecznymi wysłaliśmy do wybranych adresatów. W dobie tradycyjnych maili, smsów, napisanie listu było nie lada wyzwaniem.

Pola nadziei ( X 2018 – V 2019) – cykliczny, długofalowy projekt wspierający Hospicjum Św. Krzysztofa.

Podczas prężnie zorganizowanej przez uczennice z klasy I TB kawiarenki, zebraliśmy fundusze na zakup 100 cebulek żonkili  i posadziliśmy je w naszym szkolnym ogrodzie. Nasze działania zostały udokumentowane fotograficznie. Wzięliśmy też udział w zorganizowanym przez hospicjum konkursie plastyczno – literackim Pomoc, którego laureatką została Iga Jastrzęska z klasy I TB. Jej praca znalazła się w […]

Zbiórki żywności / SOS Banki Żywności/ w dn. 30.11.2018 -2.12. 2018 r.

Jak co roku zaangażowaliśmy się w Świąteczną Zbiórkę Żywności w CH Arkadia. Celem akcji było udzielanie przez Banki Żywności regularnej pomocy organizacjom charytatywnym, a za ich pośrednictwem najbardziej potrzebującym w naszym mieście. Podczas trzydniowej akcji zebrane zostało 2715 kg produktów. Uczestnicy: Iga Jastrzębska, Natalia Duralska, Natalia Czubek, Aleksandra Bielińska,  kl. I TB,

Warsztaty „Obcy w domu. Wokół Marca ’68 roku”

W dniu 28 września 2018 r. 10 uczniów z klasy II CAN, w ramach podziękowań za wykazanie się kompetencjami, kreatywnością oraz zaangażowaniem w projekcie Żonkil 2018, wzięło udział w warsztatach „Obcy w domu. Wokół Marca ’68 roku”. Warsztaty odbyły się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Podczas spotkania wolontariusze zostali zapoznani z wydarzeniami Marca ’68 […]

“Pół serca Zuzi na całe życie”

W przeddzień święta zakochanych zorganizowaliśmy słodką kawiarenkę z serduszkowymi ciasteczkami. Zebraliśmy pieniądze na wsparcie Fundacji Cor Infantis (pomoc dla Zuzi Kozioł).

Wielka Orkiestra Światecznej Pomocy

Nie zabrakło chętnych uczniów do wspierania akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. I choć aura była wietrzna i deszczowa, nie przeszkadzało to jednak wolontariuszom do podjęcia trudu i zbierania funduszy.

Góra Grosza 2014

Już tradycyjnie włączyliśmy się do tej ogólnopolskiej akcji charytatywnej wspierającej działalność rodzinnych domów dziecka. Przez 2 tygodnie grudnia ,  zbieraliśmy grosze, by nastepnie  przekazać je Towarzystwu  Nasz Dom. Bardzo dziękujemy za 20214  groszy.

Konferencja “Jestem człowiekiem…i nic co ludzkie nie jest mi obce”

W dniach 5-7 grudnia 2014 roku Fundacja “Świat na tak” zorganizowała ogólnopolską konferencję  dla opiekunów i wolontariuszy “Klubów Ośmiu” Młodzieżowego Wolontariatu, w której wzięły udział Natalia Szumska i Aneta Gajewska. Podczas konferencji odbyło się szereg warsztatów prowadzonych przez doswiadczonych trenerów i pracowników naukowych oraz niezapomniane spotkania z ciekawymi i znanymi osobami m.in. panią Anną Popek, […]

Kawiarenka z sałktami

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza -5 grudnia uczciliśmy zorganizowaniem  na terenie szkoły kawiarenki z różnorodnymi  sałatkami. Licznym konsumentom smakowały wyjatkowo. Cały dochód z tej smacznej inicjatywy przekazaliśmy  Ośrodkowi dla Osób Niewidomych w Laskach.

Kiermasz świąteczny – 29.11.2014 i 4.12.2014

Obchody Jubileuszu 70-lecia naszej szkoły oraz zebranie z rodzicami były świetną okazją do sprzedaży przygotowanych z inicjatywy wolontariatu różnorodnych ozdób światecznych, kartek okolicznościwych , a także tradycyjnych pierniczków. W przygotowanie kiermaszu zaangażowali się nie tylko wolontariusze, ale także nauczyciele, nasi krewni oraz społeczność szkolna. Dochód z tych akcji został przeznaczony na pomoc dla Emilka Sąsiadka. […]

Kawiarenka Papieska

16 października, w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, zorganizowano w ZSF kawiarenkę papieską.

Obchody Dnia Papieskiego w parafii pw. św. Karola Boromeusza

Uczniowie ZSF w dniu 12.10.2014 roku wzięli czynny udział w obchodach Dnia Papieskiego w parafii pw. św. Karola Boromeusza.

Sprzątanie Cmentarza Powązkowskiego

Wolontariusze ze Spokojnej nie zapomnieli o święcie zmarłych. Wykorzystując bliskość najstarszej Nekropolii Warszawy – Starych Powązek podjęliy akcję sprzątania grobów, tych trochę zapomnianych i wymagających opieki.

SZKOLNY KLUB OŚMIU

 Od września 2010 roku działa w naszej szkole Klub Ośmiu, którego opiekunem jest pani Agata Janich. Klub Ośmiu działa w ramach idei i pomysłu Fundacji „Świat na Tak”. Głównym założeniem szkolnego wolontariatu jest aktywizowanie młodzieży w celu działań na rzecz niesienia pomocy innym jak i współpraca ze środowiskiem lokalnym.  Członkowie naszego klubu działają bardzo aktywnie zarówno na terenie szkoły jak i poza nią. Zajmujemy się wolontariatem akcyjnym i stałym.

Postanowienia ogólne

Wolontariat (łac. voluntarius – dobrowolny) to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.

Wolontariusz to osoba pracująca na zasadzie wolontariatu. Według Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wolontariuszem jest ten, kto dobrowolnie i świadomie oraz bez wynagrodzenia angażuje się w pracę na rzecz osób, organizacji pozarządowych,  a także rozmaitych instytucji działających w różnych obszarach społecznych.

Klub Ośmiu działa w ramach idei i pomysłu Fundacji „Świat na Tak”. Jest to wspólne miejsce ludzi o dobrych sercach, mądrych pomysłach i chęci niesienia pomocy. Do głównych celów Klubu należy: pomoc rówieśnikom w trudnych sytuacjach, wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieży, promowanie życia bez uzależnień, pomoc osobom niepełnosprawnym, chorym, samotnym.

Zasady pracy w Klubach Ośmiu zostały sformułowane w programie wychowawczym Joanny Fabisiak: „Wychowanie przez pracę i pomoc słabszym”.

Zadania ogólnopolskie Klubów Ośmiu ustala Ogólnopolska Kapituła Klubów Ośmiu. Lokalne kluby włączają się w te zadania i opracowują własny roczny plan pracy.

Pracami Klubu kierują gospodarze wyróżniający się zaangażowaniem w pracę Klubu, odpowiedzialnym działaniem i wzorową postawą. Gospodarze wybierani są raz w roku przez cały Klub w drodze głosowania.

Wolontariuszy obwiązuje regulamin Klubów Ośmiu.

Cele i założenia Szkolnego Klubu Wolontariatu

1. Zapoznawanie z ideą wolontariatu.

2. Przygotowywanie młodzieży do podejmowania pracy woluntarystycznej.

3. Umożliwianie młodym podejmowania działań na rzecz niepełnosprawnych, chorych i ubogich.

4. Rozwijanie zainteresowań.

5. Wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieży.

6. Kreowanie roli szkoły jako centrum lokalnej aktywności.

7. Promowanie życia bez uzależnień.

8.Współdziałanie z organizacjami społecznymi i młodzieżowymi

Prawa i obowiązki

1.  Wolontariusz ma prawo do zgłaszania własnych propozycji i inicjatyw.

2. Wolontariusz ma prawo do podejmowania pracy w wymiarze nieutrudniającym nauki w szkole i pomocy w domu.

3.  Wolontariusz ma prawo do wsparcia ze strony opiekuna klubu.

4.  Wolontariusz ma prawo do otrzymania pisemnego zaświadczenia o wykonanej pracy.

5. Wolontariusz ma prawo być poinformowany o trudnościach i specyfice zadań, których się podejmuje.

6. Wolontariusz ma prawo do rezygnacji z członkostwa w klubie oraz pracy woluntarystycznej po wcześniejszym poinformowaniu opiekuna klubu o swojej decyzji.

Obowiązki wolontariusza

1.  Przed wstąpieniem do Klubu Młodego Wolontariusza niepełnoletni kandydat na członka klubu ma obowiązek przedstawić pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych na pracę woluntarystyczną.

2. Wolontariusz-członek klubu ma obowiązek:

– uczestniczyć w obowiązkowych zebraniach i szkoleniach organizowanych przez klub

– w przypadku niemożności wywiązania się z przyjętych przez siebie zobowiązań, niezwłocznie poinformować o tym opiekuna pracy wolontariuszy

– zawsze godnie reprezentować siebie, swoją szkołę i idee wolontariatu

– zachować dyskrecję w sprawach prywatnych, unikać zachowań, które mogą być niewłaściwie rozumiane

– w czasie wykonywanej w ramach działań klubu pracy woluntarystycznej posiadać przy sobie legitymację klubu

Kodeks etyczny wolontariusza

Wolontariusz powinien:

Być pewnym

Zastanów się, dlaczego chcesz pomagać innym ludziom.

Być przekonanym

Nie oferuj swej pomocy, jeżeli nie jesteś przekonany o wartości tego, co robisz.

Być lojalnym

Zgłaszaj sugestie, nie “uderzaj” w innych.

Przestrzegać zasad

Nie krytykuj rzeczy, których nie rozumiesz. Może okazać się, że mają swoje uzasadnienie.

Mówić otwarcie

Pytaj o rzeczy, których nie rozumiesz. Nie pozwól, by tłumione wątpliwości i frustracje odciągnęły cię od tego, co najważniejsze, bądź zmieniły w osobę stwarzającą problemy.

Chętnie uczyć się

Rozszerzaj swoją wiedzę.

Stale się rozwijać

Staraj się wiedzieć jak najwięcej o Twojej organizacji i pracy.

Nie sprzeciwiać się kontroli nad sobą

Będziesz pracował lepiej i z większą satysfakcją, wykonując to, czego od Ciebie się oczekuje.

Być osobą, na której można polegać

Praca jest zobowiązaniem. Wykonuj to, co zgodziłeś się zrobić.

Nie składaj obietnic, których nie jesteś w stanie spełnić.

Działać w zespole

Znajdź dla siebie miejsce w grupie. Samotnik działający na własną rękę jest mało skuteczny.

Zadania opiekuna

1.     Utrzymywanie stałego kontaktu z organizacjami i instytucjami, z którymi współpracuje   wolontariat szkolny.

2.     Tworzenie atmosfery zaufania i otwartości.

3.     Dawanie poczucia bezpieczeństwa, które sprzyja dobrej współpracy.

4.    Organizowanie spotkań organizacyjnych, mających na celu zapoznanie młodzieży z planowanymi działaniami oraz przydziałem obowiązków.

5.     Stwarzanie systemu gratyfikacji wolontariuszy zależnej od wkładu pracy.

7.     Organizowanie wspólnie z wolontariuszami Dnia Wolontariusza – 5 grudnia.

8.     Przygotowywanie rocznych sprawozdań z pracy wolontariuszy.

Planowanie pracy

System rekrutacji

Pierwsza rekrutacja członków Szkolnego Klubu Wolontariatu jest oparta na ogólnoszkolnym zebraniu kandydatów na członków klubu. Ma to miejsce zawsze na początku września. Dalsza rekrutacja jest prowadzona przez członków klubu już działających na terenie szkoły.

Pisemne zobowiązanie wolontariusza

Każdy z młodych wolontariuszy zobowiązany jest do wypełnienia deklaracji na podstawie której zgłasza uczestnictwo w Klubie Ośmiu. Wpisuje w niej swoje imię i nazwisko oraz adres, datę i miejsce urodzenia adres, telefon kontaktowy i adres mailowy. Podpisując deklarację wolontariusz zobowiązuje się do przestrzegania zasad oraz do aktywnej działalności w Klubie. Do deklaracji należy dołączyć także zdjęcie, które zostanie umieszczone na legitymacji.

Zebrania

Zebrania szkoleniowe – przeznaczone dla kandydatów na członków klubu.

Zebrania cykliczne – przeznaczone dla członków klubu, dotyczące organizacji planowanych działań, monitorowanie pracy wolontariuszy, wymiana doświadczeń, poszukiwanie nowych aktywności woluntarystycznych.

Zebrania poszczególnych sekcji – poświęcone głównie omówieniu ich bieżących działań  i związanych z nimi problemów.

Dokumentacja klubu

1.            Program działania klubu na dany rok szkolny

2.            Kodeks etyczny wolontariusza

3.            Deklaracja przystąpienia do klubu

5.            Lista członków klubu

6.            Rejestr realizowanych prac woluntarystycznych

7.            Legitymacja wolontariusza

9.            Roczne sprawozdanie z działalności klubu

Ewaluacja

1. Sprawozdanie z pracy klubu

2.  Zdjęcia z akcji

3. Podziękowania od osób i instytucji

Szkolenia wolontariuszy i wspieranie ich rozwoju

W zależności od potrzeb związanych z charakterem podejmowanej przez wolontariuszy pracy organizowane są na terenie szkoły bądź też poza nią, szkolenia z zakresu idei wolontariatu oraz tematyki związanej z realizowanymi zadaniami. Na koniec każdego semestru odbywać się będą spotkania sprawozdawcze, które mają na celu promocje efektów podejmowanych działań.

Nagradzanie Wolontariuszy

1.            Pochwała opiekuna wolontariatu.

2.            Dyplom uznania „ Honorowy wolontariusz”.

Zanim zostaniesz wolontariuszem spróbuj odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań:

Czy mam jeszcze wolny czas?

Zastanów się, czy w natłoku zajęć, znajdziesz jeszcze czas na dodatkowe obowiązki. Czy swój wolny czas chcesz poświęcić dla innych. Jeśli tak to sprecyzuj ile masz tego czasu  i w jakich dniach  godzinach w ciągu tygodnia.

Co chcę robić?

Pomyśl jaki rodzaj i forma zajęcia Cię interesuje. Zastanów się czy chcesz pracować bezpośrednio z ludźmi – np. pomagać osobie starszej, czytać osobie niewidomej, uczestniczyć w terapii dziecka autystycznego czy pracować z osobami niepełnosprawnymi?

A może wolisz pracę w biurze organizacji czy instytucji – tu możesz pomóc w realizacji projektów, w pracach biurowych, tworzeniu stron internetowych, projektowaniu materiałów promocyjnych, organizowaniu wydarzeń itd.

Jak szukać miejsca pracy?

Wiedząc już ile masz czasu i co chcesz robić możesz zacząć szukać sobie miejsca, gdzie będziesz przydatny. Na początku warto rozejrzeć się wokół siebie. Może obok Twojego domu, w drodze do szkoły znajdują się placówki lub organizacje, które mogłyby być zainteresowane Twoją pomocą, np. miejski dom kultury, klub seniora, świetlica dla dzieci, stowarzyszenie ochrony ptaków, fundacja pomocy osobom niepełnosprawnym itp.

Jeśli na pierwszy rzut oka w pobliżu miejsca zamieszkania nic nie ma, to warto sięgnąć po książkę telefoniczną lub informator miejski i odnaleźć instytucje lub organizacje, które mają siedzibę w twojej miejscowości. Zawsze w książce telefonicznej jest dział stowarzyszenia i fundacje. Czytając nazwę organizacji możesz już wstępnie wywnioskować czym się ona zajmuje. Jeśli ta tematyka czy dziedzina Cię interesuje to zrób następny krok.

Zajrzyj na ich stronę internetową lub po prostu pójdź tam czy zadzwoń i zapytaj o działania jakie wykonują i czy potrzebna jest przy nich pomoc wolontariusza. Jeśli tak to zaproponuj swoją pomoc i umów się na spotkanie w tej organizacji, na którym ustalicie szczegóły współpracy.

Niezastąpionym źródłem informacji jest także Internet, a szczególnie strona www.bazy.ngo.pl – znajdują się tu wszystkie fundacje i stowarzyszenia w Polsce. Wystarczy wpisać miasto a baza danych pokaże wszelkie instytucje w nim się znajdujące

 

Co może robić wolontariusz?

Wolontariusz może pracować w organizacjach pozarządowych i instytucjach publicznych. Wolontariusz przydatny jest przede wszystkim w pracach biurowych – przepisywaniu tekstów na komputer, wysyłaniu faxów, kserowaniu, segregowaniu dokumentów itp. Może też tłumaczyć teksty z języków obcych czy administrować stronę internetową organizacji. Jeśli posiada odpowiednią wiedzę to może udzielać porad specjalistycznych (prawnych, księgowych, PR). Może też zająć się koordynacją projektów czy pisaniem wniosków. Może również czuwać przy telefonie zaufania lub mieć dyżury w recepcji. Wolontariusze mogą wesprzeć organizację uroczystości, festynów, konferencji. Mogą także uczestniczyć w tworzeniu ulotek, folderów, pomagać przy ich dystrybucji. Można także wziąć udział w kampaniach społecznych, zbieraniu podpisów pod petycjami, kwestowaniu. Właściwie to, co można robić w organizacji zależy od tego, co organizacja robi, na jakiej dziedzinie działa i od tego, w czym wolontariusz jest dobry, na czym się zna.

Wolontariusze mogą pomagać osobom bądź rodzinom, które z jakiś względów tej pomocy potrzebują. Główną grupa odbiorców pracy wolontariuszy są osoby niepełnosprawne. Pomoc tym osobom to przede wszystkim bycie z nimi, towarzystwo, wspieranie i motywowanie do aktywności. Można z nimi wyjść na spacer, do kina, czy po prostu porozmawiać. Często są to osoby samotne, które otrzymują pomoc specjalistyczną, ale brakuje im zwykłego kontaktu z drugą osobą. Oprócz spędzania czasu z osobami niepełnosprawnymi, możemy uczestniczyć w ich rehabilitacji czy terapii, oczywiście pod okiem osób przeszkolonych.

Wielu wolontariuszy pomaga osobom niewidomym, wspólnie spędzając czas, czytając prasę czy książkę. Chodzi również o prostą pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, wypełnianiu kwitków na poczcie.

Równie dużą grupą odbiorców pomocy wolontariuszy są osoby starsze, często samotne. Tak samo jak osobom niepełnosprawnym pomoc wolontariuszy polega przede wszystkim na towarzystwie, rozmowie. Często seniorzy mają dużo do opowiadania, ale brakuje im słuchaczy – może znają jakieś pasjonujące historie z czasów wojny czy chcieliby podyskutować o obecnej sytuacji politycznej, a po prostu nie mają, z kim.

No i oczywiście wolontariusz może pomagać dzieciom, w tym dzieciom niepełnosprawnym. Pomoc w zasadzie polega na zabawie z nimi, wypełnianiu im czasu wolnego. Można organizować im różnego rodzaju zajęcia – teatralne, muzyczne, plastyczne, fotograficzne, majsterkowanie itp. Bardzo często dzieci w wieku szkolnym wymagają pomocy w lekcjach, korepetycji z różnych przedmiotów.

Jeśli ktoś nie chce pracować bezpośredni z ludźmi to może zainteresuje go praca ze zwierzętami. Może to być praca w schronisku dla psów, czy w stajni podczas hipoterapii. Można również pracować w ogrodzie botanicznym, muzeum, galerii.

Rok szkolny 2012/2013

Zbiórka na Dom Dziecka nr 3

Na przełomie listopada i grudnia 2012 r. przeprowadziliśmy zbiórkę na rzecz podopiecznych Domu Dziecka przy ul. Dalibora 1. Zbieraliśmy: dezodoranty damskie i męskie, żele pod prysznic,  kremy do twarzy dla nastolatków,  toniki, mleczka do demakijażu, szampony do włosów, pomadki do ust.

W grudniu zorganizowaliśmy kawiarenkę, z której dochód przeznaczyliśmy również na zakup środków higienicznych.

Zebrane rzeczy przekazaliśmy młodzieży z Domu Dziecka tuż przed Świętami Bożego Narodzenia.

Wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji serdecznie dziękujemy.

Wolska Gala Wolontariatu

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu uczestniczyliśmy  w dniu 3 grudnia 2012 r. w uroczystej  Gali Wolskiego Dnia Wolontariusza. Wydarzenie miało miejsce w Teatrze Na Woli.

Podczas uroczystości poseł na Sejm RP Michał Szczerba, Przewodnicząca Rady Dzielnicy Wola Ewa Statkiewicz oraz Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola Mieczysław Zmysłowski podziękowali wolontariuszom z wolskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych za trud działań na rzecz potrzebujących, pogratulowali wrażliwej i odpowiedzialnej postawy oraz wręczyli nagrody i wyróżnienia.

W trakcie spotkania zostały  zaprezentowane najciekawsze przedsięwzięcia  działalności woluntariackiej realizowane przez wolskie szkoły oraz program woluntarystyczny Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Wola  „Ludzie dobrej Woli”.  Prezentacja naszego klubu zyskała duże uznanie wśród organizatorów. Honorowym krwiodawcom wręczono statuetki „Puls Dobrego Serca” . Został również ogłoszony konkurs na najlepszą szkolną inicjatywę woluntarystyczną 2012/2013 .

Uroczystość poprowadziła p. Hanna Kurnatowska – Kierownik Zespołu Kultury oraz p. Mirosław Starzyński – Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia

Galę uświetnił występ zespołu The Prisoners – Więźniowie Rytmu.

Wolontariusze biorący udział: Aleksandra Mikołajczyk, Angelika Grabowska, Patrycja Borowska, Klaudia Kuc.

XV Integracyjny Bal Karnawałowy

w Ursynowskim Centrum Sportu i Rekreacji

Fundacja „Świat na Tak” zorganizowała XV Karnawałowy Bal Integracyjny dla osób niepełnosprawnych. Tegoroczny bal odbywał się w klimacie  „Lat 50-tych i 60-tych”

 Tradycją naszego szkolnego klubu Foto-wolontariatu jest włączanie się w tę piękną akcję. Dlatego też w sobotę 19 stycznia 2013 r. pięcioosobowa grupa wolontariuszek naszej szkoły pojawiła się w Ursynowskim Centrum Sportu i Rekreacji, aby podjąć się kilkugodzinnej opieki nad osobami niepełnosprawnymi w czasie zabawy. W balu wzięło udział ok. 300 niepełnosprawnych gości i tyle samo wolontariuszy. Integracja na balu polegała nie tylko na dobrej zabawie, ale również na wymianie doświadczeń, ponieważ wolontariusze mogą bardzo wiele nauczyć się od osób niepełnosprawnych. W programie balu znalazły się m.in. polonez, zabawy i konkursy, spotkania z ciekawymi ludźmi.

Wolontariuszki  biorące udział w wydarzeniu: Paulina Bartosińska II Tm, Karolina Kucińska II Tm, Katarzyna Peplińska I Tm, Dominika Pazińska I Td, Natalia Pietrzak I Td.

XX Jubileuszowa Gala Samorządowego Konkursu Nastolatków

„Ośmiu Wspaniałych”

21 maja 2013r. w Sali Kongresowej PKiN w Warszawie odbyła się XX Jubileuszowa Gala Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” – Edycji Stołecznej”.

 Uroczystość poprowadziła Agata Młynarska wraz z Karoliną Malczyk – Rokicińską i Jarosławem Jóźwiakiem.

Wystąpili: Dorota Osińska – finalistka THE VOICE OF POLAND, Mistrzowskie Formacje Taneczne z Egurrola Dance Studio, Teatr Tańca Art Has Freshest.

Udział w gali jak zawsze był dla wszystkich wspaniałym przeżyciem.

Wolontariusze biorący udział: Dominika Pazińska I Td, Natalia Pietrzak I Td, Paulina Żochowska I Td, Katarzyna Peplińska I Tm, Arkadiusz Bujak I Tm, Patrycja Borowska II Tb, Angelika Grabowska II Tb, Klaudia Kuc II Tb.

 

 

Wigilia w Domu Pomocy Społecznej

Wigilia Polska – przy wspólnym stole to rodzinne spotkanie wolontariuszy wraz podopiecznymi Klubów,  ale również  z tymi wszystkimi, którzy w różny sposób zostali dotknięci przez los. Przy symbolicznym świątecznym stole spotykają się osoby samotne, bezdomne  i dzielą się chlebem, wspólnie śpiewają kolędy. Celem takich spotkań jest nie tylko pamięć  o słabszych, ale też uwrażliwienie społeczności lokalnych na potrzeby różnych grup społecznych.

Trójka naszych wolontariuszy uczestniczyła w dniu 18 grudnia 2011 r. w wigilii  dla podopiecznych  Domu Pomocy Społecznej w Międzylesiu. Mieszkańcami Domu są osoby niepełnosprawne intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym. (ok. 200 osób). Spotkanie polegało na wspólnej zabawie prowadzonej przez wodzirejów, a także na wspólnym spędzaniu czasu.

Wolontariusze biorący udział: Wiola Stegienko, Beata Pręcikowska.

Wigilia w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym

W dniu 21 grudnia 2011r. Dwójka naszych wolontariuszy uczestniczyła w wigilii dla podopiecznych Zakładu  Opiekuńczo –Leczniczego na Białołęce. Pensjonariuszami  Zakładu  są w dużej części osoby w podeszłym wieku, niepełnosprawne, niesamodzielne, często samotne. Swoją obecnością chcieliśmy wprowadzić w ich życie choć trochę uśmiechu radości. W tym działaniu wspierali nas inni wolontariusze z Klubów Ośmiu. Spotkanie polegało na wręczeniu drobnych upominków, spędzeniu wspólnie czasu oraz śpiewaniu kolęd. Dzięki wolontariuszom w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym zagościła radość i uśmiech.

Wolontariusze biorący udział:  Laura Lesińska I Tb , Marta Chilińska  II Zf

1

GALERIA JEDNEJ FOTOGRAFII

1

 

INSTYTUCJE WSPÓŁPRACUJĄCE

logo zamek królewski  w warszawie
Logo Klubu Dowódźtwa Garnizonu Wojskowego