Warsztaty fotograficzne w Berlinie

W ramach współpracy ze Związkiem Fotografów FOCON International grupa siedmiu uczniów z Zespołu Szkół Fototechnicznych wzięła udział w warsztatach fotograficznych z zakresu mody, które odbyły się w terminie 16-22 września 2012 r.  w Berlinie.

Gospodarzami naszego pobytu w stolicy Niemiec byli Państwo Heide i Wolfgang Schumannowie, a uczestnikami były grupy młodych adeptów fotografii: rosyjska z Moskwy, francuska z Lyonu, niemiecka z Berlina oraz nasza ze Spokojnej.

Realizowaliśmy trzy projekty fotograficzne, a mianowicie:

  • „Fotografia mody”,
  • „Berlin postrzegany oczami młodego fotografa”,
  • „Cmentarz Żydowski Weißensee.

Projekt mody był bardzo ważnym przedsięwzięciem. Z uwagi na to, że uczestniczyły w nim wszystkie wymienione wcześniej kraje, miał wymiar międzynarodowy. Był realizowany w Brandenburgu w tamtejszym Muzeum Przemysłu, co umożliwiło połączenie mody z klimatem wnętrza. Wszystkie nasze zdjęcia zostały przeanalizowane wspólnie z organizatorką projektu Panią Heide Schumann w siedzibie FOCON-u oraz poddane korekcie pod względem: estetyki, kompozycji i dobranych parametrów ekspozycji.

Drugi projekt realizowaliśmy indywidualnie od pierwszego dnia pobytu, co było dla nas pretekstem do poznania najciekawszych miejsc stolicy Niemiec. Każdy z nas mógł w sposób odrębny i oryginalny uwiecznić własny obraz Berlina.

Ostatni projekt „Cmentarz Żydowski” był wykonany jedynie przy współpracy z uczniami z Niemiec, podobnie jak to miało miejsce w Warszawie w ubiegłym roku szkolnym, kiedy fotografowaliśmy cmentarz  przy ul. Okopowej w Warszawie. W Berlinie fotografowaliśmy najstarszy Cmentarz Żydowski z 1800 roku (jego najstarszą część), gdzie jest pochowanych w sumie około 15 milionów Berlińczyków.

Ostatniego dnia pobytu zostaliśmy zaproszeni na uroczysty obiad w restauracji, gdzie odbyło się podsumowanie i nagrodzenie wszystkich prac i autorów, wraz ze specjalnym wyróżnieniem dla najbardziej zaangażowanej osoby.

 

 

1

GALERIA JEDNEJ FOTOGRAFII

1

 

INSTYTUCJE WSPÓŁPRACUJĄCE
logo zamek królewski  w warszawie
Logo Klubu Dowódźtwa Garnizonu Wojskowego