Wizyta uczniów szkoły fotograficznej z Berlina

W dniach 10-15 listopada 2014 r. po raz kolejny gościliśmy w naszej placówce uczniów i nauczycieli ze szkoły fotograficznej prowadzonej przez Zentrumfȕrfotografische Ausbildung z Berlina. W spotkaniu związanym z realizacją projektu pt. „Warszawskie spotkania ze sztuką” uczestniczyli także uczniowie Technikum Fototechnicznego, a koszty programu dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Tegoroczny projekt związany był z szeroko rozumianą sztuką, a wśród aktywności uczniów należy wymienić zwiedzanie zabytków Warszawy, jej muzeów i galerii, warsztaty i sesje fotograficzne, zajęcia plastyczne oraz trening podnoszący kompetencje społeczne i interpersonalne. Największe zainteresowanie uczestników wzbudziły warsztaty fotografii dzieł sztuki, zorganizowane w Zamku Królewskim przez Pana Andrzeja Ringa oraz Panią Agnieszkę Lichacz – uznanych w tej dziedzinie specjalistów. Sprzęt fotograficzny, jakim dysponuje studio fotograficzne muzeum, odznacza się naprawdę bardzo wysoką jakością i dla wielu uczniów był to pierwszy kontakt z tak profesjonalnymi urządzeniami. Towarzyszące wizycie w Zamku wykłady i warsztaty pogłębiły znacząco wiedzę uczestników na temat specyfiki pracy fotografa dokumentującego artefakty.

Równie dobrą opinię uzyskały warsztaty pt. „Cztery strony świata w kompozycji”, które poprowadziła Pani Grażyna Jezierska. Ich celem było kształtowanie kreatywności w budowaniu obrazów, co dla przyszłych fotografów stanowi umiejętność nie do przecenienia. Uzupełnieniem programu były dyskusje o systemach szkolenia fotografów w obu krajach, wizyty w muzeach i galeriach warszawskich, aktywne zwiedzanie Warszawy z Panem Janem Gwoździem oraz sesje fotograficzne krajobrazu miejskiego, a przede wszystkim aktywności podejmowane w małych, polsko-niemieckich grupach – wspólne spacery, sesje fotograficzne i wymiana poglądów.

Spotkanie zaowocowało nie tylko wzrostem wiedzy sztuce i poprawą umiejętności fotografowania artefaktów, lecz co równie ważne – nawiązaniem przyjaźni. Pod tym względem był to wyjątkowy projekt.

fot. Paulina Bartosińska 4TM

1

GALERIA JEDNEJ FOTOGRAFII

1

 

INSTYTUCJE WSPÓŁPRACUJĄCE
logo zamek królewski  w warszawie
Logo Klubu Dowódźtwa Garnizonu Wojskowego