Wola Wielowyznaniowa
Od lutego 2012 r. w Muzeum Woli, Oddziale Muzeum Historycznego m. st. Warszawy odbywał się cykl wykładów pt. Religie na Woli – raczej o ludziach. Celem było pokazanie różnych konfesji poprzez sylwetki ich wyznawców. Zgodnie z założeniami programowymi cyklu, bardziej niż na sferze sacrum koncentrowano się na przybliżeniu słuchaczom osób reprezentujących poszczególne wyznania oraz ich dokonań dla Woli, Warszawy i Polski.
Wykładom w Muzeum Woli towarzyszyły warsztaty dla uczniów WOLA WIELOWYZNANIOWA oczami młodych fotografów, zorganizowane pod kierunkiem koordynatorki, pani Grażyny Jezierskiej. W Muzeum Woli młodzież uczestniczyła w spotkaniach z przedstawicielami poszczególnych religii, na których omawiane były miejsca i ludzie związani z danym wyznaniem. Równolegle w terenie odbywały się ciekawe lekcje historii – podczas wędrówek z aparatami fotograficznymi młodzi ludzie poznawali wielokulturowość warszawskiej Woli oraz losy i dokonania przedstawicieli różnych konfesji. Odwiedzano położone w tej dzielnicy miejsca kultu religijnego, domy modlitwy, cmentarze. To m.in. wizyta u księdza infułata Jana Sikorskiego i oryginalne wnętrze z obrusem na stole, gdzie podpisy składali uczestnicy najnowszej historii naszego kraju, to również spotkanie z przewodniczącym Gminy Muzułmańskiej Grzegorzem Bohdanowiczem na Cmentarzu Muzułmańskim, wizyta w Muzułmańskim Domu Modlitw pod opieką imama Sami S.A.khandii, to zapalenie świateł specjalnie dla nas w kościele ewangelickim św. Trójcy, wędrówka po cmentarzu augsbursko-ewangelickim z przedstawicielem wyznania luterańskiego Ryszardem Grażyńskim z umiejętnością wplatania historii w etapy życia jednostek i całych rodów, to otwarcie bram najmniejszej nekropolii warszawskiej Cmentarza Karaimskiego i spotkanie z sekretarzem Związku Karaimów Polskich p. Anną Sulimowicz, wspinaczka na chór w neogotyckim kościele św. Wojciecha, to również kontemplacyjny spacer z księdzem Adamem po Cmentarzu Prawosławnym i analiza przez obiektyw aparatu fotograficznego ikonostasu w cerkwi dolnej, górnej oraz fresków Jerzego Nowosielskiego, a także odczytywanie mowy kamieni na Cmentarzu Żydowskim i wędrówka śladami zapomnianego narodu…
Zajęcia plenerowe były wspaniałą okazją zarówno do doskonalenia sztuki fotograficznej, jak i poszerzania wiedzy na temat innych wyznań, czego efektem były m. in. konstatacje młodych ludzi, iż mimo różnic między religiami, wiele jest wartości wspólnych, uniwersalnych.
Po spotkaniu z każdym z wyznań młodzież przygotowywała mini-wystawę, na którą składały się fotografie wykonane podczas wykładu w muzeum oraz w trakcie zajęć plenerowych. Przez utrwalane w kadrach współczesne obrazy przyszli fotograficy pokazywali mniej znaną rzeczywistość sięgającą w przeszłość Woli i jej mieszkańców.
W opinii młodych ludzi dzięki tym spotkaniom wzrosła ich świadomość różnorodności kulturowej i konfesyjnej najbliższego otoczenia. Podczas plenerowych sesji fotograficznych nie tylko poznawali inne religie, lecz także dostrzegali nieznane im miejsca na warszawskiej Woli. W tej dzielnicy, która historycznie leżała poza granicami Warszawy, znalazły swoje miejsce nekropolie wielu wyznań niekatolickich. Dla młodzieży opowieści o ich dziejach stały się źródłem nowej, wręcz egzotycznej wiedzy, a mijane na co dzień miejsca nabrały znaczenia i nowych treści, stając się obrazami historii – tej bardziej i tej mniej odległej.
Zgromadzona podczas 10 miesięcy trwania cyklu Religie na Woli – raczej o ludziach dokumentacja fotograficzna posłużyła do stworzenia wystawy podsumowującej kończący się rok. 15 listopada odbył się w Muzeum Woli jej wernisaż, a zwiedzający mogą ją oglądać do 6 stycznia 2013 r.
Udział w wystawie wzięli: Paulina Ambroziak, Krzyś Durmaj, Marta Jończyk, Mateusz Kłys, Agnieszka Kornacka, Anna Kozak, Sylwia Kazimierska, Daniel Pietrzak, Weronika Sułkowska, Adrian Zarzycki.
O wolskich spotkaniach z religiami i młodzieży obserwującej je zza aparatu fotograficznego opowiedział reportaż Piotra Boruszkowskiego pt. Wola ekumeniczna wyemitowany 11 grudnia 2012 r. w programie TVP2.