2001/2002

Wernisaż prac dyplomowych w KODAKU

W listopadzie firma KODAK, już po raz drugi, zorganizowała wystawę najlepszyh prac dyplomowych tegorocznych absolwentów. Wystawa ta odbyła się w Laboratoriu Fotografii Profesjonalnej Kodaka przy ulicy Wolskiej. Dla naszych uczniów, wchodzących w dorosłe życie, udział w wystawie to ogromne wyróżnienie a jednocześnie doskonały sposób promocji swoich osiagnięć.

 

 

Wśród autorów wybranych prac znaleźli się:     

 • Albin Tomasz
 • Dąbrowa Sylwia
 • Gruda Dorota
 • Kaleciński Remigiusz
 • Kozak Agnieszka
 • Kozłowski Tomasz
 • Niedźwiecki Przemysław
 • Rudnicki Bogusław
 • Troliński Mariusz
 • Szmigiera Dominika

Wystawa ta cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży Zespołu Szkół Fototechnicznych i stanowi motywację do rozwoju ich twórczych i warsztatowych umiejętności fotograficznych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CZWARTKOWE SPOTKANIA w bibliotece szkolnej

to spontaniczna inicjatywa SPÓŁKI PRAWIE SPOKOJNEJ, aktywizująca uczniów i nauczycieli.
Czwartkowe spotkania ewoluują i w roku szkolnym 2001/2002 biblioteka szkolna zaprezentowała m.in.

 • 4.X.2001. – Czwartkowe czytanie
  Poezja polska XX wieku recytowana przez znanych aktorów.
 • 29.XI.2001. – Czwartkowe śpiewanie
  Teksty Agnieszki Osieckiej w interpretacji polskich aktorów i piosenkarzy.
 • 13.XII.2001. – Czwartkowe kolęd śpiewanie
  Najpiękniejsze kolędy polski i świata.

 

W bibliotece można nie tylko wypożyczać książki i korzystać z czytelni, ale również stać się widzem Galerii Jednej Fotografii.

 

GALERIA JEDNEJ FOTOGRAFII

W roku szkolnym 2000/2001 oraz 2001/2002 w galerii wystawiali swoje prace m.in. 

 • Olek Kłosiński
 • Patryk Chuszno
 • Asia Kozera
 • Karolina Lechowska
 • Tomek Lewandowski
 • Danusia Fukowska

 

 

Mecz w siatkówkę “Nauczyciele kontra Mistrz Szkoły”

Tuż przed zimowymi feriami świątecznymi nauczyciele ZSF zostali wyzwani na pojedynek w piłkę siatkową przez Mistrza Szkoły – klasę II TA. Wszyscy czekali w napięciu na rozpoczęcie meczu. Pierwszy set wygrali nauczyciele, drugi – minimalną przewagą – uczniowie.Po zaciętej walce w trzecim secie mistrzowie szkoły zwycięsko wyszyli z całego spotkania ku wielkiej radości młodzieży.

 

Studniówka

W tym roku klasy maturalne zorganizowały studniówkę w restauracji “Adria”. Uroczystość zainaugurowano polonezem.

Młodzież bawiała się doskonale aż do białego rana. Całej zabawie rytm nadawał ulubiony profesor Roman Żukowski pląsający zapamiętale z młodzieżą i tryskającą nadmiarem energii prof. Beatą Skipirzeską odbierając nawet laury w konkursie tańca swoim wychowankom?!…

Wszyscy mamy nadzieję, że ta wspaniała zabawa jest przedsmakiem maturalnych sukcesów naszych tegorocznych abiturientów.

 

Prezentacja szkoły – Targi Edukacyjne PERSPEKTYWY 2002

W dniach 14-16 marca 2002 nasza szkoła uczestniczyła w targach edukacyjnych organizowanych przez Perspektywy. Stoisko zaaranżowała, jak zwykle z ogromnym rozmachem, pani Grażyna Jezierska. Młodzież aktywnie włączyła się w akcję promocji szkoły już na etapie przygotowania stoiska.

Szkoła nie może istnieć bez uczniów. To Oni tworzą jej specyficzny klimat i motywują kadrę do pracy. To Oni reprezentują szkołę w każdej sytuacji i potrafią działać wtedy, kiedy jest taka potrzeba.

Prezentacje Edukacyjne EXPO XXI wymagały szczególnej aktywności uczniów i wtedy właśnie najbardziej sprawdziła się grupa młodzieży organizująca i przygotowująca stanowisko ZSF.

Pracę “sześciu wspaniałych” :

 • Michał Górczyński
 • Emil Kuźmiński
 • Robert Ludwiński
 • Rafał Majewski
 • Maciej Sadowski
 • Krzysztof Zakrzewski

doceniamy i pełni szacunku – dziękujemy !
Za zaangażowanie i uśmiech, za poświęcony wolny czas i akrobacje gimnastyczne, niezbędne przy montażu eksponatów na znacznych wysokościach. Za serce “wciśnięte” w przestrzeń 9m2 i “zarażenie” swoim zapałem kolejnej grupy uczniów.

Przez trzy dni młodzież ZSF nie tylko trwała na stanowisku i rozpowszechniała materiały reklamowe. W “firmowych” koszulkach i z porywającym zaangażowaniem nasi uczniowie rozdawali uśmiechy i zapraszali młodszych kolegów do odwiedzenia Spokojnej 13. Jesteśmy dumni, że mamy takich UCZNIÓW. To Oni stworzyli niepwtarzalną atmosferę. Obok stoiska Szkoły ze Spokojnej 13 nie można było przejść obojętnie. Zainteresowanie odwiedzających było ogromne.
Szczególną aktywnością wykazał się Marcin Nowacki, który swoim urokiem osobistym przyciągał rzesze gimnazjalistek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dni otwarte w ZSF

 

Dni otwarte to szczególny sprawdzian dla całej szkoły. Przedsięwzięcie wymagało uaktywnienia dużej grupy uczniów i po raz kolejny okazało się, że ZSF może liczyć na swoją młodzież.
Uczniowie poświęcili swój wolny czas i 21.03.02 dyżurowali w określonych miejscach szkoły. Służyli dobrą radą i kompetentną informacją, oprowadzali zainteresowanych po zakamarkach budynków przy Spokojnej 13. Spowodowali, że liczni Goście poczuli się tu dobrze.

Wszystkich zainteresowanych edukacją w Zespole Szkół Fototechnicznych zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach DNI OTWARTYCH 13 maja 2002 o godzinie 1700

 

Wielkanocne akcenty na Spokojnej

 

Praktyka naszej młodzieży w Berlinie

Praktyka zawodowa marzec 2002

Praktyki w Berlinie zostały zorganizowane już po raz trzeci dzięki współpracy z Cechem Fotografów Niemieckich Okręgu Brandenburskiego FOCON, reprezentowanych przez Państwa Schumann, oraz Oberstufenzentrum Fachbereich Fotografie w Poczdamie.

Tym razem udało się szóstce uczniom “naszego” Technikum Fototechnicznego ze Spokojnej w Warszawie wyruszyć na warsztaty-praktyki, które odbyły się na przestrzeni pierwszych dwóch tygodni marca 2002 roku. Miejscem docelowym był Berlin, natomiast zajęcia odbywały się w Poczdamskiej Szkole Fototechnicznej, gdzie wspólnie uczestniczyliśmy w pierwszym tygodniu naszego pobytu w Niemczech.

Aby móc nieco więcej przybliżyć nasz czas spędzony na przestrzeni tych dwóch marcowych tygodni należy zacząć od samego początku, a mianowicie kiedy to wszyscy punktualnie stawiliśmy się z ogromnymi plecakami na stacji Warszawa Centralna w poniedziałkowy ranek skąd bezpośrednio jechaliśmy pociągiem przez Poznań , Frankfurt do Berlina stacji docelowej Zoologischer Garten, notabene znanej pewnie wszystkim z książki Anny Frank “My dzieci z dworca Zoo”; Tam czekała na nas współorganizatorka naszej eskapady Pani Haidi Schumann, która tego dnia zaopiekowała się nami, wskazując nam hotel w który mieszkaliśmy, oraz dając wskazówki, a także program na następne dwa tygodnie.

Od następnego dnia zaczęliśmy zajęcia w Szkole w Poczdamie, gdzie docelowo opiekowali się nami tamtejsi nauczyciele Pan Andreas i Pan Jhony.

Szkoła Poczdamska jest niezwykła, z uwagi na jej architektoniczny charakter, ale przede wszystkim atmosferą życia jaka tam panuje.

Korzystaliśmy z bardzo profesjonalnego sprzętu zarówno wielkiego jak i małego formatu (Sinar, Cambo, Linhoff,) . Sami w też we współpracy z Wykładowcami wykonywaliśmy prace studyjne głównie (martwej natury i zdięcia reklamowe) w celu poznania studyjnego sprzętu. Wszystko to miało na celu przygotowanie nas na praktykę docelową w studiach fotograficznych gdzie byliśmy w drugim tygodniu.

Każde z nas trafiło do innego studia w związku z czym na końcu mogliśmy wymienić nasze doświadczenia. I tak Zuzia z Basią trafiły do Beauty Studio; Robert praktykował Fred Marcin Marcela Studio w , Kuba w Fotostudio Brinkmamm a ja w studio u Urlike Schmidt.

Oprócz naszych codziennych zajęć rytuałem stało się nasze wieczorne zwiedzanie Berlina, wspólnie organizowaliśmy także posiłki, także mieliśmy okazję się lepiej poznać i kto wie, czy kiedykolwiek mogło by to nastąpić(?), czy tylko mijalibyśmy się na korytarzu szkolnym(?)

Niesamowicie przyjacielską troską otoczyli nas uczniowie tamtejszej szkoły, sami poświęcali swój wolny czas, by zwiedzać wspólnie z nami galerie – oczywiście głównie fotograficzne.

Warto jeszcze parę słów napomknąć na temat systemu nauki w tamtejszej szkole , bowiem znacznie różni się od naszego. Tam uczniowie przez dwa dogodnie mają zajęcia w szkole, a przez kolejne dwa praktykują w różnych zakładach.

Z pewnością dla każdego z nas wyjazd ten był wyjątkowy i długo będziemy nosili go w swojej pamięci. Dlatego chciałabym w imieniu nas wszystkich czyli: Basi, Zuzi, Marcina, Roberta, Kuby i swoim wyrazić słowa podziękowania stronie niemieckiej: Rodzinie Państwa Schumann za zaproszenie nas i zorganizowanie pobytu; naszym Poczdamskim Wykładowcom za uchylenie “rąbka” fotograficznej wiedzy oraz cenne wskazówki fotograficzne, które na pewno okażą się bardzo przydatne w uprawianiu naszego zawodu; Wszystkim Właścicielom Zakładów Fotograficznych gdzie praktykowaliśmy, a które przyjęły nas bardzo serdecznie; Ciepłe słowa podziękowania należą naszym niemieckim Kolegom za czas poświęcony w poznaniu miasta jego najciekawszych miejsc i wyjątkowych zaułków; Ze strony polskiej chcieliśmy w sposób szczególny złożyć ogromne słowa podziękowania Panu Dyrektorowi mgr Edwardowi Habas za zorganizowanie, całą koordynację naszej wyprawy; Wszystkim Wykładowcom – Profesorom za poparcie naszych kandydatur; Wszystkim Sponsorom za finansowe wsparcie, bez którego wyjazd nie mógłby zapewne dojść do skutku.

Te dwa tygodnie wniosły bardzo dużo w nasze życie, przede wszystkim wiedzę fotograficzną, estetykę kompozycji, praktykę zawodową, a także to co najcenniejsze – Przyjaźń, która na pewno będzie pielęgnowana w naszych wspomnieniach.

red. Elżbieta Dobosz

 

Matura

Dnia 9 i 10 maja wszyscy uczniowie klas piątych przystąpili do egzaminu dojrzałości. Pierwszym przedmiotem był oczywiście język polski natomiast jako drugi uczniowie wybierali z reguły matematykę i historię.
Z 65 uczniów, którzy podeszli do egzaminu dojrzałości, 7 nie zdało matury. Pozostali przystąpią w najbliższym czasie do egzaminów ustnych, a później do obrony prac dyplomowych.
Większość z absolwentów skieruje swoje kroki na różne uczelnie. Pozostali podejmą pracę, często w zakładach, w których wcześniej odbywali praktyki zawodowe.

1

GALERIA JEDNEJ FOTOGRAFII

1

 

INSTYTUCJE WSPÓŁPRACUJĄCE

logo zamek królewski w warszawie
Logo Klubu Dowódźtwa Garnizonu Wojskowego
Fundacja im. Królowej Marii Kazimiery