WYSTAWA FOTOGRAFICZNA pt. “Zmiana miejsca zamieszkania. Niemcy w Warszawie, Polacy w Berlinie”

W roku 2011 mija 20 lat od podpisania umowy o partnerstwie między Warszawą i Berlinem. Obie dekady były dla obu miast niesłychanie ważne, stąd jubileusz 20-lecia współpracy stał się znaczącym wydarzeniem w kalendarium stolic Polski i Niemiec.

W obchody jubileuszu partnerstwa aktywnie włączyli się uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Fototechnicznych z ulicy Spokojnej 13. Wspólnie z młodymi adeptami sztuki fotograficznej ze związku FOCON International ze stolicy Niemiec przygotowali wystawę fotograficzną pt. “Zmiana miejsca zamieszkania. Niemcy w Warszawie, Polacy w Berlinie”. Uniwersalny i niezwykły język fotografii pomógł młodzieży w niebanalny sposób ukazać życie zawodowe i prywatne, jak również pasje, sukcesy i porażki Polaków zamieszkałych w Warszawie i Niemców osiedlonych w Warszawie. W towarzyszących zdjęciom wywiadach bohaterowie wyrazili swoje opinie o mieście partnerskim i opowiadali o swoich doświadczeniach w “nowej Ojczyźnie”. Wystawa została zaprezentowana w hali Dworca Głównego w Berlinie oraz w Centrum Handlowym “Złote Tarasy” w Warszawie. W odbywającym się w dniu 25 listopada finisażu wystawy uczestniczyli: Pani Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Pan Nadburmistrz Berlina Klaus Wowereit, Pan Ambasador Republiki Federalnej Niemiec Rüdiger von Fritsch, przedstawiciele Urzędu miasta stołecznego Warszawy, Senatu Berlina, władz Dzielnicy Wola oraz sponsorów projektu: Deutsche Bahn A.G. i Centrum Handlowego “Złote Tarasy”, a także wykonawcy projektu – uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Fototechnicznych.

W oficjalnych wystąpieniach najważniejsi przedstawiciele stolic podkreślali znaczenie partnerstwa dla rozwoju obu miast, jak również dziękowali społeczności szkolnej za inicjatywę wspierającą rozwój wzajemnych kontaktów. W uznaniu dla twórczości młodych fotografów uczniowie ZSF otrzymali od Pani Prezydent Warszawy list gratulacyjny oraz grafikę przedstawiającą jeden z najbardziej urokliwych zakątków Starówki. Młodzież uhonorowała dostojnych gości swoim najwyższym odznaczeniem – Syrenką, która od lat jest symbolem Zespołu Szkól Fototechnicznych. Na zakończenie oficjalnej części spotkania szkolny zespół MUZA zaśpiewał jeden z najpiękniejszych utworów o naszym mieście – “Sen o Warszawie” oraz napisaną przez uczniów specjalnie z tej okazji piosenkę pt. “Berlin- meine Stadt”.

Wystawa była znakomitą okazją do rozmów młodzieży z zaproszonymi gośćmi, których uwagę zwróciły nie tylko prezentowane zdjęcia, ale przede wszystkim swoboda, z jaką młodzież opowiadała o swoich wrażeniach z sesji fotograficznych z przedstawicielami narodu niemieckiego.

 

1

GALERIA JEDNEJ FOTOGRAFII

1

 

INSTYTUCJE WSPÓŁPRACUJĄCE
logo zamek królewski  w warszawie
Logo Klubu Dowódźtwa Garnizonu Wojskowego
Fundacja im. Królowej Marii Kazimiery