Wystawa fotografii uczniów Zespołu Szkół Fototechnicznych

Można się pokusić o stwierdzenie, że jednym
z najczęściej podejmowanych w fotografii tematów jest portret. Człowiek, jego fizyczność, emocje, usposobienie, a także rozmaite sposoby ekspresji,  stwarzają nieograniczone możliwości wizualnego opisu i interpretacji.

Fotograficzny zapis, zarówno przelotnego spojrzenia, jak i uważnego przyglądania się drugiemu człowiekowi lub samemu sobie, może być ciekawym i wzbogacającym doświadczeniem dla każdego fotografującego. Wielu twórców podkreśla, że najistotniejszym elementem portretowania jest spotkanie
z modelem, bohaterem i nawiązanie z nim relacji. Czy owa relacja będzie chwilowa,  stworzona jedynie na potrzeby sesji, czy też stanie się interesująca, rozwijająca i twórcza, zależy od wielu czynników.

Wystawa prezentuje prace portretowe kilkudziesięciu autorów, uczniów Zespołu Szkół Fototechnicznych. Fascynacja urodą, młodością i witalnością to główne wątki tematyczne większości zdjęć. Jednakże zewnętrzne piękno bohaterów  w nieoczywisty sposób zderza się  na zaprezentowanych fotografiach  z obrazami nacechowanymi niepokojem, wewnętrznym rozdarciem i samotnością.  Dzięki temu prezentowane fotografie zyskują nowy, niejednoznaczny wymiar, tak charakterystyczny  dla ludzkiej, nieodgadnionej natury.

Różnorodność tematyczna prac wiąże się z wykorzystaniem różnych stylów  i technik obrazowania. Na wystawie zobaczyć można prace wykonane między innymi w konwencji  glamour i fashion czy za pomocą techniki mokrego kolodionu.

Znaczna część fotografii powstała w ramach działań uczniów i pedagogów Zespołu Szkół Fototechnicznych we współpracy z innymi instytucjami , m.in. z Akademią Wychowania Fizycznego czy Wyższą Szkołą Artystyczną. Zdjęcia w technice mokrego kolodionu wykonane zostały w Muzeum Fotografii w Bydgoszczy.

Integralną częścią wystawy będzie pokaz multimedialny z kreacyjną fotografią kostiumową.

1

GALERIA JEDNEJ FOTOGRAFII

1

 

INSTYTUCJE WSPÓŁPRACUJĄCE
logo zamek królewski  w warszawie
Logo Klubu Dowódźtwa Garnizonu Wojskowego