Projekt „The Young Portrait of Europe”
Technikum Fototechniczne zostało beneficjentem programu Uczenie się przez całe życie – Comenius. Naszymi partnerami zagranicznymi w realizacji projektu pt. „The Young Portrait of Europe” są:
- 1. Walter-Groupius-Berufskolleg, Technische Schule der Stadt Bochum, Berufliches Gymnasium z Bochum (Republika Federalna Niemiec).
Jest to średnia szkoła wielozawodowa położona w przemysłowym Zagłębiu Ruhry, kształcąca między innymi specjalistów ds. mediów. Uczęszcza do niej ok. 2000 uczniów, a naucza 75 nauczycieli. Koordynatorem projektu jest pani Brigitte Rescher.
- 2. Stichting de Nederlandse Fotovakschool-opleidingen (Holandia)
Zespół szkół składa się z 5 placówek o profilu fotograficznym położonych w różnych miastach, główna siedziba mieści się w Apeldoorn. Młodzież może uzyskać tu nie tylko kwalifikacje zawodowe, lecz także przygotować się do egzaminu maturalnego. Koordynatorem został pan Paul Akkermans.
- 3. Toscelik Fen Lisesi z Iskenderun (Turcja)
Liceum dla uczniów wybitnie uzdolnionych, pochodzących z terenu całej Turcji. Szkołę wspiera finansowo koncern stalowy Toscelik. Funkcję koordynatora pełni Ithami Koc.
Koordynatorem projektu w Technikum Fototechnicznym jest pani Anna Chwedyna.
W ramach programu będziemy realizować wspólnie z naszymi partnerami różnorodne projekty, których motywem przewodnim jest wspólna Europa, postrzegana oczami młodych ludzi. Ustalona tematyka projektów jest wypadkową propozycji zgłoszonych przez młodzież krajów partnerskich, w tym i naszych starszych kolegów. W określeniu aktywności każdej ze szkół wzięto pod uwagę zainteresowania uczniów i profile kształcenia, stąd efekty naszych działań będą często prezentowane za pomocą fotografią, filmu i grafiki komputerowej. Zgodnie z ustaleniami z partnerami wspólnym językiem projektu będzie język angielski.
W celu osiągnięcia zaplanowanych celów projektu realizować będziemy następujące przedsięwzięcia:
- Opracujemy broszurę informacyjną o Mazowszu i Warszawie, ilustrowaną wykonanymi przez naszych uczniów fotografiami,
- Przedstawimy w formie opisowej i na fotografiach przedstawicieli młodzieży europejskiej, ich zainteresowania, pasje, ulubione zajęcia, stroje itp.
- Nakręcimy film nt. roli społecznej młodzieży w dzisiejszej Europie,
- Zaprezentujemy postaci kobiece w literaturze krajów partnerskich oraz wzorce kobiece dla współczesnej młodzieży,
- Podejmiemy działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego,
- Ukażemy korzenie naszej kultury i wizję przyszłej Europy,
- Przygotujemy się do udziału w wolontariacie i pomocy innym,
- Przeprowadzimy wspólne rozgrywki sportowe.
Realizację projektu w szkole uzupełnią wizyty w krajach partnerskich. Już w grudniu 2012 r. przyjmiemy gości zagranicznych w naszej szkole. A sami wyjedziemy do:
- Iskenderun (Turcja) – maj 2013 r.
- Bochum (RFN) – październik 2013 r.
- Amsterdam (Holandia) – kwiecień 2014 r.
Każde spotkanie będzie prawdziwym świętem młodzieży europejskiej. Przewidujemy liczne wspólne aktywności, spotkania interkulturowe i oczywiście wykonanie fotoreportaży tematycznych.
Wizyty w kraju partnerskim, tak jak i wszystkie działania związane z realizacja projektu, są całkowicie finansowane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji – Agencję Narodową programu Uczenie się przez całe życie – Comenius.
Anna Chwedyna
więcej informacji o programie w zakładce „Programy” – Dziennik programu Comenius w ZSF